در بازار شنبه معامله‌گران معتقد بودند دپوکنندگان دلار هرات توانستند به معامله‌گران تهران رکب بزنند و دلارشان را در قیمت بالا خرج کنند. دلیل چنین اتفاقی به نوسان در بازار پشت خط یا معاملات فردایی برمی‌گردد. بعد از اینکه خبر توقف مذاکرات رسید قیمت دلار در پشت خط صعودی شد و از مرز 28 هزار تومان گذشت.  انتشار یک شایعه در خصوص  گزارش 200 صفحه‌ای سعید جلیلی، دبیر پیشین شورای امنیت ملی علیه مذاکرات هسته‌ای، قیمت را در معاملات نقدی روز شنبه تهران نیز صعودی نگه داشت و تا مرز 28 هزار و 300 نیز بالا برد، اما این سطح، مقاومتی محکمی است و قیمت نتوانست بالای آن قرار بگیرد و تا 28 هزار و 100 تومان پایین آمد.

معامله‌گرانی که معتقدند به اصطلاح خودشان بازار هرات مال یا ارز به بازار تهران انداخته  به مبنای نوسان اشاره دارند. از دید آن‌ها نوسان جمعه شب در هرات شانتاژ قیمت بود با توجه به اینکه برخی معامله گران بازار هرات را پیچ تنظیم بازار تهران می دانند بر مبنای قیمت در این بازار موقعیت می گیرند. این پیچ هروقت بر مبنای عرضه و تقاضا عمل کند، روند بازار پایدار است و هروقت اسیر شایعه می‌شود نوسانی می‌شود. شانتاژ کاری هرات به دلیل نوسان روی موج توقف مذاکرات عنوان می شود در حالی برخی معامله‌گران معتقدند که توقف مذاکرات نشانه این است که مذاکرات از مرحله فنی به تصمیم‌گیری سیاسی رسید، یعنی توافقات فنی انجام شده و دو طرف برای نهایی کردن توافق، تصمیم سیاسی بگیرند. این گروه برای اثبات ادعای خودشان به گزارش نشریه پولیتیکو اشاره داشتند.

گروه دومی هستند که معتقدند اتفاق هرات شانتاژ نبود. از نگاه آن‌ها دلار هرات در کمتر از یک هفته، سه بار به سقف 27 هزار و 700 تا 900 تومان برخورد کرده است. در این بازار وقتی قیمت سه بار با سقف خودش ملاقات می‌کند یعنی پتانسیل صعود فعال است و بازار به دنبال حرکت به سطوح بالاتر خواهد بود. در این چهارچوب تصور این است دلار هرات یک بار دیگر تا سقف 28 هزار و 200 تومان نوسان خواهد داشت. یکی از دلایلی که گروه دوم بازار را صعودی می‌بیند، جمع کردن دلار از سوی بازیگران بازار یا به اصطلاح کاسب هاست. در تمام روزهایی که فروش دلار بالا بود کاسب‌ها موقعیت خرید گرفتند و دلار را جمع کردند. حرکتی که نشان می‌دهد کاسب‌های بازار انتظار کاهش ندارند.

اما چرا انتظار کاهش از از دید کاسب‌ها وجود ندارد؟

معامله‌گران سرنخ این انتظار را به دولت مربوط می‌دانند. از دید آن‌ها دولت تمایل دارد باقیمانده ارزی که تا پایان سال دارد را با قیمت پایین نفروشد. شاهد مثال آن رفتار امروز صرافی ملی بود که با قیمت بالا شروع کرد و در نیمه دوم روز، قیمت خودش را کاهش داد و به کف 25 هزار تومان رسید.

معامله‌گران می‌گویند صرافی ملی صبح‌ها که فروش دارد قیمت را بالا می‌برد و در زمان اتمام فروش، قیمت را پایین می‌آورد. باتوجه به اینکه در بازار صرافی ملی عامل دولت و بانک مرکزی شناخته می‌شود، این بالا و پایین کردن قیمت در شیفت‌های متفاوت از دید معامله‌گران، تاکتیک دولت برای پایین نیاوردن قیمت دلار عنوان می‌شود. دلیل دوم نیز بحث بورس است. معامله‌گران می‌گویند تا موقعی که وضعیت بورس سروسامان پیدا نکند دولت بعید است به کاهش سریع قیمت دلار تن بدهد و ترجیح دولت در سطوح فعلی مدیریت آن کند.

یکی از دلایل دیگری که جناح افزایشی بازار به آن اشاره دارد، نزدیک بودن عیدهای مناسبتی در چین و هند است. پیش‌بینی می‌شود با برگزاری این جشن‌ها قیمت طلای جهانی بالا برود. افزایش طلا می‌تواند روی سکه اثر بگذارد، بنابراین از کانال سکه نیز، دلار چشم‌انداز نزولی ندارد.