به گزارش اکوایران- قیمت دلار آمریکا در معاملات امروز مسیر کاهشی را دنبال کرد. قیمت دلار عصر امروز 180 تومان از عصر روز گذشته پایین‌تر بود. مذاکرات احیای برجام برای مشورت سیاسی متوقف شده است، اما جهت کلی اخبار هنوز نسبتا مثبت است و مانع رشد قیمت دلار می‌شود. اظهارنظرهایی به چشم می‌خورد مبنی بر اینکه مذاکرات غیر مستقیم میان آمریکا و ایران در حال رسیدن به «مرحله آخر» است.

photo_۲۰۲۲-۰۲-۰۱_۱۵-۳۹-۳۷

قیمت دلار در طول دی ماه به طور کلی مسیر نزولی را دنبال کرد و در بهمن ماه به نوعی پایدار بود. بازار انتظار از سرگیری مذاکرات را می‌کشد و سوال مهم هنوز این است که چه مقدار از اثر توافق احتمالی در بازار تخلیه شده است و آیا در صورت حصول توافق باید انتظار افت بیشتر قیمت‌ دلار را داشته باشیم یا خیر!

Capture

رشد قیمت طلا مانع افت قیمت سکه شد

قیمت طلای جهانی در معاملات امروز مسیر صعودی را دنبال کرد و به بالای مرز 1800 دلار بازگشت. قیمت طلا در پایان معاملات روز گذشته 1797 دلار و در ساعت 15 و 45 دقیقه عصر امروز 1808 دلار بود. قیمت سکه معمولا سیگنال اصلی را از بازار دلار دریافت می‌کرد و همراه با آن حرکت می‌کرد، اما رشد قیمت طلا تاثیر قابل توجهی بر روند قیمتی سکه در معاملات امروز داشت. قیمت سکه معاملات امروز را با رشد 45 هزار تومانی نسبت به عصر روز گذشته آغاز کرد و روی 12 میلیون و 280 هزار تومان قرار گرفت. قیمت سکه تحت تاثیر افت قیمت دلار قدری به سمت عقب بازگشت، اما تا حوالی عصر توانست خود را بالای نرخ، عصر دیروز حفظ کند. قیمت سکه در آخرین ساعات معاملات امروز 12 میلیون و 240 هزار تومان بود و اندازه حباب آن 3.5 درصد به دست می‌آمد.

حرکت خلاف جهت قیمت دلار سنا

قیمت دلار متشکل در معاملات امروز هم‌جهت با دلار آزاد حرکت کرد و تغییراتی منفی را به ثبت رساند. قیمت متوسط دلار متشکل امروز 99 تومان از روز گذشته کمتر بود و 24 هزار و 869 تومان گزارش می‌شد. قیمت دلار سنا بر خلاف دلار متشکل و آزاد تغییراتی مثبت را به ثبت رساند و با رشد 89 تومانی روی 25 هزار و 145 تومان ایستاد.

photo_۲۰۲۲-۰۲-۰۱_۱۶-۱۰-۴۱

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار آزاد امروز مسیر نزولی را دنبال کرد، اما رشد طلا و قرار گرفتن آن بالای مرز 1800 دلار باعث شد قیمت سکه بتواند تا حوالی عصر امروز خود را بالای نرخ‌های روز گذشته حفظ کند. قیمت دلار متشکل نیز مانند دلار آزاد کاهش یافت، اما قیمت دلار سنا تغییراتی مثبت را به ثبت رساند. قیمت دلار در دی ماه مسیر نزولی را دنبال کرد و در بهمن ماه به نوعی پایدار بود.

photo_۲۰۲۲-۰۲-۰۱_۱۶-۱۰-۴۲