به گزارش اکوایران، اسکناس آمریکایی با شکست مقاومت سخت ۳۰ هزار تومانی شش پله در ساعات ابتدایی معاملات امروز در این کانال پیش روی کرد ولی در ادامه اندکی کاهش یافت و در ساعات پایانی معاملات روز جاری تا محدوده ۳۰۸۰۰ تومان بالا رفت. 

با افزایش قیمت دلار پلیس امنیت اقتصادی اعلام کرد که بازار دلار را رصد می‌کند و طی چند عملیات چند نفر را به اتهام قاچاق ارز دستگیر کرده و ارز این افراد مصادره شده است.

با وجود اقدامات امنیتی، دلار هرات که دیروز وارد کانال ۲۹ هزار تومانی شده بود در پایان معاملات  امروز نیز یک کانال جا به جا  شد و وارد کانال ۳۰ هزار تومانی شد.

تتر که پس از اعمال محدودیت در معاملات دلار در بازار ارز بیشتر مورد توجه قرار گرفته است امروز ۴ پله نسبت به پایان معاملات دیروز بالا رفت و در قیمت ۳۱۹۵۰ تومان به فروش رسید.

معامله گران عمده ارز در امارات، امروز درهم را تا محدوده ۸۴۰۰ تومانی بالا بردند ولی در ادامه تا محدوده ۸۳۳۵ تومان کاهش یافت مقایسه نرخ برابری درهم به دلار نشان میدهد که جانب احتیاط با ورود دلار به محدوده جدید افزایش یافته است و با توجه به  قیمت دلاری  ۳۰۶۰۶ تومانی درهم،معامله گران این بازار  امروز محتاطانه عمل کرده اند.

حذف ارز ترجیحی در زمان کنونی منتقدین و موافقان زیادی دارد.احسان خاندوزی وزیر اقتصادی دولت امروز اعلام کرد با حذف ارز ترجیحی تقاضای کاذب ارز کاهش خواهد یافت. او به افزایش ۳.۵ برابری تقاضای ارز دارویی در سال ۹۹ نسبت به قبل اشاره کرده است و گفته حذف ارز ترجیحی این تقاضای کاذب را از بین خواهد برد.

 گروهی معتقدند با افزایش منابع دولت به خاطر حذف ارز ترجیحی توانایی کنترل دولت به خاطر افزایش منابع افزایش می یابد. ولی معامله گران افزایشی میگویند با شکست مقاومت ها در بازار ارز و طلا و انتظارات تورمی ناشی از حذف ارز ترجیحی، پیش بینی‌ها از نرخ دلار در سال جاری افزایش یافته است. 

اصغر  سمیعی رییس اسبق کانون صرافان گفته است با توجه به علم اقتصاد و نرخ های موجود مربوط به نرخ تورم، بهره، بیکاری و مقایسه آن با کشورهای حوزه دلار قیمت دلار امسال می تواند ۳۵ هزار تومان باشد.

با تقویت انتظارات افزایشی و همزمان با ورود دلار به مرز ۳۰ هزار تومان، قیمت سکه در روز جاری، ۶ درصد افزایش یافت و تا محدوده ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بالا رفت. هر گرم طلای هجده عیار نیز امروز در نزدیکی مرز ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی قرار گرفت. حباب سکه امامی به حدود ۹.۵ درصد رسیده است که در کنار حباب مثبت طلای آب شده نشانگر انتظارات افزایشی در بازار طلا است. حباب سکه بهار آزادی امروز تا محدوده ۹۰ هزار تومان کاهش یافته بود که در ادامه به ۴۵۰ هزار تومان رسید اختلاف سکه امامی و سکه بهار آزادی به حدود یک میلیون تومان رسیده است، تحلیلگران میگویند با توجه به عقب ماندگی سکه بهار آزادی، در روز های آتی سکه بهار آزادی احتمالا رشد بهتری نسبت به سکه امامی خواهد داشت.

قیمت ربع سکه به محدوده ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید که حباب ۳۱ درصدی آن از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا کنون بی سابقه بوده است.