به گزارش اکوایران، نرخ دلار امروز با افزایش حدود ۳۸۰ تومانی در محدوده ۲۶۹۶۷ تومان روی تابلوی صرافی برای فروش قرار گرفت. مقام های رسمی کشور در مصاحبه های خود غالبا از یکسان سازی نرخ ارز حمایت میکنند. دولت اگر  بخواهد این هدف را محقق کند باید سرعت افزایش نرخ دلار متشکل بیشتر از تغییرات مثبت بازار رسمی باشد که در صورت تحقق می تواند تقاضای کاذب که به خاطر اختلاف نرخ ها در بازار به وجود می آید را حذف کند‌ و با کاهش تقاضا از این سو کنترل بازار ارز راحت تر خواهد شد.

میزان رشد قیمت دلار در صرافی ملی امروز کمتر از بازار متشکل بود و نرخ دلار صرافی ملی با ۲۷۰ تومان افزایش امروز در محدوده ۲۶۵۳۲ تومان برای فروش روی تابلو ثبت شد.

همسویی بازار غیر رسمی با بازار رسمی

در بازار غیر رسمی هم مانند بازار رسمی  امروز قیمت ها افزایشی بود. در بازار ارز غیر رسمی قیمت ها به خاطر ارائه پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی آمریکا و تروئیکای اروپایی به شورای حکام امروز بیشتر از دیروز بود. قطعنامه های شورای حکام تاثیری در شرایط ایران ایجاد نمیکند ولی آن چه که باعث افزایش هیجان در بازار شد نگرانی از ارجای قطعنامه به شورای امنیت است که می تواند منجر به فعالسازی مکانیسم ماشه شود.

امروز استفانی لیختن اشتین خبرنگار فارن پالیسی نوشته که مطلع شده است که لحن این قطع نامه ملایم است و هیچ اشاره ای در آن به ارجاع قطعنامه به شورای امنیت سازمان ملل نشده است. از نظر بنیادی این مسئله قدرت معامله گران افزایشی را کم میکند.

ردپای بازار ساز در بازار سکه

قیمت طلا تابع قیمت اونس و دلار در بازار غیر رسمی است. قیمت اونس در محدوده ۱۸۵۰ دلاری نوسان می کند ولی قیمت سکه با وجود افزایش قیمت دلار بدون تغییر ماند و سکه امامی در محدوده ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد. حباب سکه امامی حدود ۸ درصد است. ربع سکه نیز در محدوده ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش رسید. معامله گران بازار سکه می گویند فروشنده در بازار کم است‌ علت ثابت بودن قیمت سکه را افزایش عرضه و کنترل بازار توسط بازارساز می دانند.

در بررسی معاملات سکه رفاه تاثیر افزایش عرضه در تعیین قیمت ها بیشتر مشخص میشود. در نماد سکه رفاه که پر معامله ترین نماد سکه در بازار بورس است و به عنوان لیدر سکه در بازار بورس شناخته شده است سقف تعداد سکه رفاه حدود ۶۰ درصد افزایش یافته است و حقوقی های این نماد با سهم ۸۴ درصدی در عرضه باعث کاهش قیمت سکه رفاه تا محدوده ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شدند. سایر نمادهای سکه در بازار بورس که کم حجم هستند در بالای ۱۵ میلیون تومان معامله می شوند.حباب سکه رفاه به محدوده ۵.۵ درصد رسیده است که کمترین میزان در دو ماه گذشته است.