دلار در روزهای دوشنبه تا چهارشنبه عمدتا روند نزولی را تجربه کرد و با از دست دادن کانال های ۳۳ و ۳۲ هزار تومانی وارد کانال ۳۱ هزار تومانی شد. انتظار می رفت که چنین روندی در ابتدای هفته جاری نیز با ادامه عرضه بازارساز،‌ دنبال شود. با این حال، اتفاقات روزهای آخر هفته(پنج شنبه و جمعه) شرایط ذهنی معامله گران را تغییر داده است و ممکن است در روز شنبه بازار در مسیر صعودی قرار بگیرد. 

بر اساس صحبت های فعالان،‌ تحریم های جدید آمریکا و افزایش تنش ها بین ایران و غرب موجب شده است که برخی بازیگران ارزی در موقعیت خرید قرار بگیرند. دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌‌داری آمریکا شبکه‌ای از تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی ایران و همچنین شرکت‌های صوری مستقر در جمهوری خلق چین و امارات عربی متحده را تحریم کرده است.   

photo_۲۰۲۲-۰۶-۱۸_۰۹-۰۷-۱۶

از نظر برخی فعالان، این اتفاق موجب شد که اسکناس آمریکایی در معاملات پشت خطی به بالای مرز ۳۲ هزار تومانی برگردد. در حالی که عده ای باور دارند تحریم های جدید زمینه ساز افزایش بیشتر دلار خواهد شد، دسته دیگری باور دارند بازارساز با قدرت در برابر افزایشی ها ایستاده است و اجازه نخواهد که اسکناس آمریکایی در مسیر صعودی قرار بگیرد. 

یکی از نشانه های جدیت بازارساز، ادامه عرضه در بازار متشکل در روز جمعه بود‌، امری که برای برخی معامله گران ارزی نیز عجیب بود، چرا که به طور سنتی، روز جمعه بازار متشکل تعطیل بود.