اعلام یک نرخ جدید برای دلار و خبرهای پیوسته درباره آن در کنار عرضه بازارساز رفتارهایی بودند که قیمت اسکناس آمریکایی در روز ابتدایی هفته را تحت تاثیر قرار دادند. در این شرایط، با وجود جوسازی برخی معامله گران پیرامون تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و بالا رفتن احتمال عدم احیای توافق سفته ای، خبری از افزایش سریع قیمت ها در بازار آزاد نبود.

 نرخ توافقی فروش دلار در صرافی ها نیز دیروز در کانال ۲۹ هزار تومان اعلام شد، حال آنکه در بازار آزاد، معامله گران سه کانال بالاتر اسکناس آمریکایی را خرید و فروش می کردند. 

به باور فعالان، عرضه بازارساز موجب شده بود که قیمت در بازار آزاد سیر صعودی خاصی نگیرد و پرداخت خبری زیاد به بازار جدید موجب شده بود که معامله گران تصور کنند که فعالیت در شرایط کنونی پرریسک است و بهتر است که خرید و فروش های خود را به تعویق بیاندازند. 

به نظر می رسد بازارساز به دنبال آن است که اثرات نوسانی احتمال خروج از برجام را در بازار ارز مدیریت کند و از همین الان، به بازیگران ارزی نشان دهد به اندازه ای قدرت عرضه دارد که مانع از نوسانات معنادار شود. 

با این حال، بخشی از فعالان باور دارند که بازارساز تنها با عرضه ارز نمی تواند قیمت ها را به صورت میان مدت مدیریت کند. آن ها باور دارند که بازارساز علاوه بر عرضه ارز نیاز دارد ابزارهایی را معرفی کند که به مردم سیگنال کاهش انتظارات تورمی را منتقل کند. 

photo_۲۰۲۲-۰۶-۱۹_۰۹-۱۵-۰۳