به گزارش اکوایران، طلا پس از اینکه پنج هفته متوالی روندی نزولی را به ثبت رساند، این هفته توانست بازدهی هفتگی مثبت و بالای یک درصد را به ثبت برساند. طلا در این پنج هفته پس از مقاومت قابل توجه کانال 1800 دلاری را از دست داد و در هفته ای که گذشت در مقطعی تا قیمت 1680 دلار نیز پایین رفت.

روز جمعه به مدد کاهش رخ سود اوراق در آمریکا طلا توانست پس از مدتی نفسی تازه کند و فعلا جای پای خود را در کانال 1700 دلاری کمی سفت کند. با این وجود چشم انداز سیاست انقباضی فدرال رزرو و دلار قدرتمند سقف این پیشروی را محدود کرد. کاهش نرخ سود اوراق از نظر تحلیل گران تنها در کوتاه مدت می تواند به داد طلا برسد.

ولی موضوعی که طلا می تواند در بازه ای بلند مدت تر روی آن حساب باز کند به وضعیت رشد اقتصادی در ماه های آینده بستگی دارد. در حقیقت اگر اقتصادهای بزرگ از جمله اقتصاد ایالات متحده وارد محدوده رشد پایین اقتصادی و رکود شود دست فدرال رزرو نیز برای افزایش شدید نرخ بهره بسته خواهد شد و تمامی این عوامل می تواند به سود طلا تمام شود.

در هفته آینده حواس تمام بازارها به نشست فدرال رزرو خواهد بود. نشستی که در تاریخ 26 و 27 جولای برگزار خواهد شد و بازارها پیش بینی می کنند که مقامات بانک مرکزی اروپا برای مقابله با تورم بالای کنونی مجددا دست به افزایش نرخ بهره به اندازه 75 صدم درصد بزند.

از سوی دیگر نیز بانک مرکزی اروپا نیز در مقابله با تورم به دیگر بانک های مرکزی پیوست و نرخ بهره را بیش از مقدار پیش بینی شده افزایش داد. این در حالی است که اقتصاد ناحیه یورو از تبعات اقتصادی جنگ اوکراین نیز رنج می برد.