بازار ارز دیروز نوسان روبه بالا را تجربه کرد ولی این افزایش در محدوده قیمتی روزهای گذشته اتفاق افتاد و به همین دلیل تقاضای قوی سمت بازار نیامد.

بازار در این روزها بیشتر به اخبار و شایعات توجه دارد، یکی از شایعه هایی پر تکرار در روزهای قبل استعفای رییس کل بانک مرکزی به خاطر مخالفت با کاهش نرخ سود بین بانکی بود. این شایعه دیروز توسط وزیر اقتصاد تکذیب شد. 

نرخ سود بین بانکی در هفته های اخیر از سطح 20 درصد توافق شده در بسته نجات بورس فاصله گرفته این فاصله گیری با اعتراض بورسی ها روبرو شده زیرا آنان تصور می کنند که افزایش نرخ سود بین بانکی یکی از عوامل ریزش بورس است. در روزهای اخیر وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس به بانک مرکزی برای کاهش نرخ فشار آورده اند. ظاهرا در جلسه دیروز مسئولان بورس و رئیس کل بانک مرکزی توافقاتی نیز برای کاهش نرخ حاصل شده است. با این حساب باید شاهد تزریق نقدینگی به بازار برای کاهش نرخ سود بین بانکی بود.

عباس حسینی معاون بانکی وزارت اقتصاد در روز سه شنبه این گمانه را تایید کرده و گفته که نرخ سود بین بانکی به زودی تعدیل و منطقی می شود. اظهار نظرهای رییس مجلس و وزیر اقتصاد نیز در باره سود بانکی در این هفته نشان می‌دهد که احتمالا نرخ سود بین بانکی کاهش خواهد یافت.

ظاهرا، ساماندهی بورس از کانال کاهش نرخ سود پیگیری می شود. در این هفته بازار سرمایه در واکنش به خبر رکورد شکنی نرخ سود بین بانکی حمایت مهم محدوده  یک میلیون و 480 هزار واحدی را  از دست داده و این مسئله باعث رشد نگرانی ها  در بازار سرمایه شده است.

اما هرچه کاهش نرخ سود مورد استقبال بورسی ها است به نظر اثر این سیاست در بازار ارز و سکه معکوس است. کاهش نرخ سود بین بانکی از طریق تزریق اعتبار انتظارات تورمی کنونی را می تواند تشدید کند و ترکیب منابع بانکی از شبه پول به پول تغییر کند. در این حالت ممکن است نقدینگی به بازار های دارایی مثل ارز و سکه نیز سرک بکشد. این سرکشی نوسان را بیشتر خواهد کرد.

در بازار رسمی نیز نرخ دلار نیما افزایش یافته است و  تنها سه پله با سقف قیمتی خودش فاصله دارد کارشناسان بازار سرمایه میگویند بازار ساز در پاسخ به اعتراض شرکت های سهامی و صادرکنندگان اجازه رشد نرخ نیما را داده است.  نرخ های جهانی در واکنش به سیاست های انقباضی بانکهای مرکزی کاهش پیدا کرده و همین مسئله سود شرکتهای سهامی را تحت تأثیر قرارداده است. 

فعالان و صاحب نظران بازار سرمایه چندین بار از گپ منفی دلار نیما با سایر بازارهای ارز از بازارساز انتقاد کرده بودند و به نظر می‌رسد انتقادات آنها در حال نتیجه دادن است. در صورتی که نرخ دلار نیما با دلار آزاد یکی شود، عرضه ارز شرکت ها در بازار ارز افزایش می یابد و رشد قیمت ها در بازار آزاد را به خاطر افزایش عرضه تحت فشار قرار می دهد.

روز گذشته وزیر اقتصاد از آغاز ساخت یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن در نهضت ملی خبر داد و رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی گفت که تقاضای افزایش سقف وام مسکن ملی به ۷۰۰ میلیون تومان را داده و منتظر تصویب آن است. 

تعدادی از تحلیلگران، تسهیلات مسکن مهر در زمان احمدی نژاد را عامل جهش قیمت ارز در آن زمان می دانستند. افزایش تنوع، تعداد و ارزش  وام توسط سیستم بانکی،  نقدینگی و قدرت خرید جامعه را افزایش می دهد و باتوجه به نرخ بهره واقعی منفی، بازارهای موازی مانند ارز  هم تحت تأثیر قرار می گیرند. نقدینگی بالا قدرت  شوک های اقتصادی را بر بازارها افزایش می دهد. به همین دلیل کاهش سود بین بانکی و افزایش تسهیلات بانکی می تواند بازی با آتش نقدینگی باشد و بر آتش تورم در بازار ارز بدمد.

در بازار طلا و سکه حباب سکه به بالای دو میلیون تومان بازگشت، تضعیف شاخص دلار در این هفته عاملی است که میتواند امیدها را در بازار ارز برای مدتی زنده کند و حباب سکه را کاهش دهد. تحلیلگران می گویند خروج دلار از حالت ساید و افزایش ارزش اونس می تواند خریداران را به بازار طلا برگرداند ولی اگر دلار کنج قیمتی خود را به سمت پایین بشکند سکه به سمت حمایت های پایین حرکت خواهد کرد.