در معاملات امروز چهارشنبه 2 شهریور ماه بازار ارز تهران شاهد سقوط قیمت دلار به کانال 28 هزارتومان بود. نرخ دلار امروز در مقایسه با عصر دیروز بیش از 400 تومان کاهش را ثبت کرد و به قیمت 28 هزار و 900 تومان معامله شد.

عده ای از معامله گران معتقدند بودند در صورتی که نرخ دلار محدوده حمایتی 28 هزار و 800  تومان را از دست دهد ممکن است  دلار تا نیمه کانال 28 هزار تومان هم  عقب نشینی کند . 

البته امروز بازار های همسایه هم آرایش نزولی به خود گرفته بود و همین امر موجب شد قدرت معامله گران افزایشی کاهش پیدا کند. 

نرخ دلار هرات و  سلیمانیه دیشب رنج بود اما در بازار امروز در سراشیبی قرار گرفت. قیمت دلار هرات امروز مانند دلار تهران کانال 29 هزار تومان را از دست داد و با قیمت 28 هزار و 950 تومان مبادله شد. این قیمت در مقایسه با روز گذشته تقریبا 120 تومان پایین آمده بود. 

عقب نشینی نرخ حواله درهم 

قیمت درهم نیز امروز  از کانال 8 هزار تومان عقب نشینی کرد و  و تقریبا 70 تومن کاهش را تجربه کرد . نرخ حواله درهم امروز 7 هزار و 970 تومان بود. نرخ برابری درهم به دلار هم یک کانال بالاتر از نرخ فعلی بازار است که نشن دهنده حباب منفی در بازار دلار است. 

 نرخ دلار پتانسیل رشد را دارد

 عده ای از معامله گران با اشاره به نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد امسال می گفتند که نرخ دلار پتانسیل رشد را دارد اما خوشبینی ها درباره احیای توافق برجام سد راه معامله گران افزایشی شده است . 

مرکز آمار ایران اعلام کرده نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد امسال به عدد ۵۲.۲ درصد رسیده، یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۵۲.۲ درصد بیشتر از مرداد ۱۴۰۰ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

بازار ارز در انتظار برجام 

به نظر می رسد فضای مذاکرات و اظهارات طرف های گفت وگو به ویژه آمریکایی ها خوشبینانه شده است. ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که کمتر سخنان مثبت از او می شنیدیم نیز در نشست خبری گفته که فضا برای توافق از دو هفته قبل بهتر است. با این حال هوای برجام همچنان نیمه تاریک است و عده ای از معامله گران احتیاط را سر لوحه خود قرار داده اند و همین موضوع موجب شده است که رفت و برگشت های قیمتی دلار بیشتر شود.

جان کربی، مقام ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگویی با انتقاد از تصمیم دولت پیشین آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای گفت که جو بایدن  با وجود این که نگرانی‌های رژیم صهیونیستی درباره احیای توافق هسته‌ای را درک می‌کند، مصمم است به توافق بازگردد.

واشنگتن پست به نقل از مقامات امریکایی گفته است که آمریکا و ایران به توافق هسته‌ای نزدیک شده‌اند و انتظار می رود ایالات متحده تا روز چهارشنبه پاسخ خود را درباره توافق هسته ای با ایران ارائه دهد. 

عده ای از معامله گران دلار نسبت به پاسخ مثبت آمریکا خوشبین هستند اما عده ای دیگر می گفتند احتمالا آمریکا جواب میانه ای خواهد دادو مجدداً مذاکرات وین رو خواهیم داشت.

ریزش قیمت طلا و سکه در بازار

قیمت اونس طلا روز گذشته 12 دلار رشد کرد اما در بازار امروز تقریبا 4 دلار پایین آمد. فلز زرد رنگ جهانی ظهر امروز در محدوده 1746 دلار معامله شد .

قیمت طلا در بازار ایران امروز مانند روز گذشته ریخت. فلز گران بهای داخلی ظهر امروز تقریبا 10 هزار تومان از روز گذشته پایین تر معامله شد. قیمت طلا 18 عیار امروز 1 میلیون و 236 هزار و 100 تومان بود . 

قیمت سکه هم امروز مانند روز گذشته ریزش کرد . قیمت هر قطعه سکه امامی امروز 109 هزار تومان ارزان تر از دیروز به فروش رسید. قیمت سکه امامی امروز 13 میلیون و 580 هزار تومان بود.