به گزارش اکوایران، قیمت دلار متشکل و سنا در هفته اخیر به طور محدود نسبت به هفته گذشته کاهش یافت. قیمت متوسط هفتگی دلار متشکل از 27 هزار و 316 تومان به 27 هزار و 149 تومان رسید. قیمت دلار سنا در هفته گذشته روی 27 هزار و 543 تومان قرار داشت و در هفته اخیر 27 هزار و 401 تومان به دست می‌آمد. کاهش دامنه نوسان قیمت نیز در بازار دلار جلب توجه می‌کرد. قیمت دلار تحت تاثیر حواشی دور هفتم مذاکرات نوسانات شدیدی را به ثبت رساند، اما در هفته اخیر، فضای خبری بازار قدری آرام شده و قیمت دلار پایدارتر شده بود.

a

قیمت یورو کاهش یافت

قیمت یورو متشکل و سنا نیز مانند دلار در هفته اخیر مسیر نزولی را دنبال کرد. قیمت یورو سنا از 31 هزار و 289 تومان به 30 هزار و 718 تومان رسید. قیمت یورو متشکل در هفته گذشته 31 هزار و 54 تومان به دست می‌آمد و در هفته اخیر با ورود به کانال 30 هزار تومان روی 30 هزار و 395 تومان ایستاد.

b

عرضه دلار و یورو تغییر محسوسی نداشت

عرضه دلار و یورو در هفته اخیر تغییر زیادی نسبت به هفته گذشته نداشت. در هفته گذشته 44 میلیون و 777 هزار دلار در بازار متشکل عرضه شد و این مقدار در هفته اخیر با رشد جزئی به 45 میلیون و 742 هزار رسید. عرضه یورو نیز از 3 میلیون و 439 هزار در هفته گذشته به 3 میلیون و 637 هزار در هفته اخیر رسید.

c

عرضه هفتگی دلار از متوسط سالانه بالاتر بود

از هفته دوم سال تا کنون، متوسط عرضه هفتگی  دلار در بازار متشکل 37 میلیون و 702 هزار به دست می‌آید. عرضه دلار در هفته گذشته از این رقم 21 درصد بالاتر بود. برخی اظهارنظرها حاکی از آن است که بانک مرکزی برای تامین دلار مشکلی ندارد و علت نوسانات صعودی قیمت دلار، فعالیت‌های سوداگرانه غیر مجاز در بازار است. رئیس بانک مرکزی وعده راه‌اندازی یک سامانه برای تامین دلار مورد نیاز عموم مردم را نیز داده بود. باید دید آیا عرضه دلار متشکل تا پایان سال در این سطوح باقی می‌ماند و آیا بانک مرکزی به وعده خود در مورد راه‌اندازی سامانه اشاره شده عمل می‌کند یا خیر.

d