به گزارش اکوایران، قیمت دلار آمریکا عصر امروز از عصر روز گذشته 170 تومان بالاتر بود، اما 1.6 درصد پایین‌تر از متوسط هفته گذشته قرار داشت. اخباری در شبکه‌های اطلاع‌رسانی مبادله ارز جلب توجه می‌کند، مبنی بر اینکه مذاکرات در حال پیشرفت است و تهران مصمم به ادامه مذاکره تا حصول نتیجه است. در دور هفتم مذاکرات امید فعالان بازار به احیای برجام بسیار ضعیف بود و قیمت دلار نوسانات شدیدی را به سمت بالا به ثبت رساند، اما در این دور تا اینجای کار واکنش قیمت دلار نسبت به مذاکرات کاملا متفاوت بود. قیمت دلار نوسانی نشده است و تغییرات صعودی قیمت، عمدتا ادامه‌دار نیست. باید دید در ادامه روند مذاکرات و واکنش قیمت دلار چگونه رقم می‌خورد.

photo_2021-12-29_16-31-16

حباب قیمت سکه بزرگ شد

قیمت طلای جهانی تا ساعت 16 عصر امروز روند کاهشی را دنبال کرد و مرز 1800 دلار را از دست داد. قیمت طلا در این ساعت 1796 دلار بود. اما به نظر می‌رسید قیمت سکه فرصت کافی برای واکنش نشان دادن به افت طلای جهانی را نداشت، قیمت سکه در آخرین ساعات معاملات امروز 35 هزار تومان از عصر روز گذشته بالاتر بود و 13 میلیون و 60 هزار تومان گزارش می‌شد. حباب قیمتی سکه قدری بزرگ شده بود و در حوالی 4 درصد قرار داشت. اینکه حباب قیمت سکه نزدیک مقادیر متعارف باشد نشانه‌ای از تعادل در بازار است، در نتیجه اگر این فرضیه که بازار در این روزها تعادل خود را از دست نداده است درست باشد، انتظار می‌رود قیمت سکه و دلار فردا به نحوی حرکت کند که اندازه حباب سکه کوچک شود.

photo_2021-12-29_16-33-21

حرکت خلاف جهت قیمت دلار سنا

با وجود رشد قیمت دلار، قیمت دلار در سامانه سنا عصر امروز 14 تومان از عصر روز گذشته پایین‌تر بود و روی 27 هزار و 438 تومان قرار داشت، عرضه دلار نسبت به روز گذشته 6 درصد رشد کرد و روی 8 میلیون 456 هزار قرار گرفت. به نظر نمی‌رسید عرضه امروز تاثیر زیادی در روند قیمتی دلار گذاشته باشد و به نوعی این اندازه از عرضه برای بازار عادی شده است.

photo_2021-12-29_16-33-27

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار قدری افزایش یافت. قیمت طلای جهانی مرز 1800 دلار را از دست داد. قیمت سکه فرصت واکنش نشان دادن به افت قیمت طلا را پیدا نکرد و تغییراتی مثبت را نسبت به عصر روز گذشته به ثبت رساند. حباب قیمت سکه قدری بزرگ شده بود. اگر فرض ناپایدار نشدن قیمت‌ها درست باشد، انتظار می‌رود حباب قیمتی سکه دوباره کوچک شود.