به گزارش اکوایران، قیمت دلار آمریکا عصر امروز 190 تومان از عصر روز گذشته پایین‌تر بود، با وجود افت قیمت دلار، نرخ متوسط دلار متشکل با رشد 47 تومانی نسبت به روز پنج‌شنبه 27 هزار و 179 تومان گزارش می‌شد. قیمت دلار سنا در انتهای معاملات امروز یک تومان از نرخ انتهایی روز پنج‌شنبه بالاتر بود و روی 27 هزار و 452 تومان قرار داشت. حجم عرضه در بازار متشکل روز پنج‌شنبه در شبکه اطلاع رسانی بازار متشکل بر خلاف روند معمول گزارش نشد. تا ساعت 17 عصر امروز نیز گزارشی از حجم عرضه دلار متشکل در شبکه اطلاع‌رسانی بازار متشکل دیده نمی‌شد.

photo_2022-01-01_16-40-07

قیمت سکه کاهش یافت

بازار طلای جهانی در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است. قیمت طلا در معاملات روزهای پنج‌شنبه و جمعه عملکرد خوبی داشت و در نهایت روی 1830 دلار قرار گرفت. قیمت سکه با وجود رشد طلای جهانی تحت تاثیر افت قیمت دلار کاهش یافت و در آخرین ساعات معاملات امروز با افت 45 هزار تومانی نسبت به ظهر پنج‌شنبه روی 13 میلیون و 100 هزار تومان قرار گرفت. اندازه حباب قیمتی سکه نیز 2.3 درصد به دست می‌آمد.

متغیرهای مهم برای سکه در هفته جاری

مذاکرات احیای برجام به دلیل تعطیلات سال نو میلادی چند روز تعطیل شده است و در روز دوشنبه از سرگرفته می‌شود. روز دوشنبه طلای جهانی نیز هفته خود را شروع می‌کند. با توجه به رشد قابل توجه طلا در روز پنج‌شنبه و جمعه هفته پیش، روند قیمتی طلا در شروع این هفته مهم است، اگر طلا در شروع کار از مرز حساس 1830 دلار عبور کند، می‌تواند وارد فاز صعودی جدیدی شود و قیمت سکه را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

photo_2022-01-01_18-04-46

در مورد شروع مذاکرات احیای برجام نیز شرایط به نوعی مشابه خواهد بود. آخرین سیگنال‌های ارسال شده از مذاکرات، کمک کرد قیمت دلار ناپایدار نشود. اگر در بعد از تعطیلات سال نو میلادی و شروع مذاکرات، ارسال سیگنال‌های مثبت از مذاکرات ادامه یابد، می‌تواند به تثبیت برخی انتظارات کاهشی در بازار ارز کمک کند.

photo_2022-01-01_18-04-52

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار آمریکا در معاملات امروز کاهش یافت. قیمت سکه با وجود رشد قابل توجه قیمت طلای جهانی به سمت پایین حرکت کرد. حباب سکه کوچک شد. قیمت دلار متشکل در خلاف جهت حرکت کرد. روز دوشنبه از دو جهت مهم است، هم طلای جهانی هفته را شروع می‌کند و هم مذاکرات احیای برجام بعد از تعطلات سال نو میلادی از سر گرفته می‌شود.