به گزارش اکوایران، دلار در معاملات دیروز یک پله دیگر کاهش یافت و به کف کانال 29 هزار تومان رسید.

اخبار مهم دیروز بازار در مورد برجام به اظهار نظر مقامات داخلی بر می گشت. علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران درحالی وارد ادامه دور هشتم مذاکرات احیای برجام شد که در داخل کشور، سخنگوی وزارت خارجه و رییس مجلس صحبت‌های مثبتی درباره مذاکرات کردند. سعید خطیب‌زاده گفته اگر متن مشترکی درباره مذاکرات داریم به این خاطر است که طرف‌های غربی پی ببرند که باید از درخواست‌های حداکثری خود عقب‌نشینی کنند. محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس هم گفته آمریکا پذیرفته است که گام اول را بردارد و این شرط ورود آمریکا به گروه مذاکرات برجامی است.

بازار کار خود را با 29 هزار و 400 تومان شروع کرد و در ادامه مثل روز قبلش، بر مدار کاهش بود و نرخ نقدی به 29 هزار و 150 و حتی 100 تومان رسید. به گفته معامله‌گران افت دلار موجب شده تا در عصر دیروز خریداری برای دلار وجود نداشته باشد و حتی نرخی بین معامله‌گران رد و بدل نشود. در بازار کشورهای  همسایه یعنی دلار هرات و درهم امارات نیز شاهد کاهش نرخ بودیم. قیمت دلار هرات که دیروز در شکست کف 29 هزار و 250 ناکام مانده بود و با رسیدن به این مرز تب افزایش گرفت، دیروز به زیر این سطح رفت. درهم امارات نیز 30 تومان کاهش پیدا کرد و به 8040 تومان رسید که با این قیمت، عدد 29 هزار و 500 تومان برای دلار برآورد می‌شود. نرخ این ارز توی معاملات پشت خطی کاهش بیشتری را داشت و به کف 8000 تومان رسید.

این درحالی است که نرخ سکه همچنان روی 12 میلیون و 950 هزار تومان مانده و می‌شود گفت که سکه مقاومت عجیبی در برابر کاهش نرخ دلار از خودش نشان داده که نتیجه این مقاومت، حباب سکه را به بالای 3 درصد رساند. به گفته معامله‌گران زمانیکه دلار 29 هزار و 800 تومان بود، سکه در کانال 13 میلیون معامله می‌شد، اکنون دلار به 29 هزار و 150 تومان رسیده و سکه فقط کاهش 50 هزار تومانی داشته است. به عقیده آن‌ها در این چند سال، این حد اختلاف سلیقه بین دلارکاران و سکه‌کاران دیده نشده است.

پیش بینی معامله گران چیست؟

عده‌ای از معامله‌گران به شکست سطح‌های حمایتی دلار هرات اشاره داشتند و می‌گفتند باتوجه به اینکه بازار هرات برای اسکناس دلار داخلی مهم است، با رفتن قیمت ارز در کشور همسایه به زیر کانال 29، دلار تهران هم به کاهش خود ادامه می‌دهد و سد اول برای نرخ اسکناس عدد 29 و سد بعدی سطح حمایتی 28 هزار و 700 تومان خواهد بود. در مقابل دسته دیگری معتقد بودند طبق روند، دلار با رفتن به کانال 28 هزار تومان و با یک برخورد به سد حمایتی 28 هزار و 700 تومان، دوباره در مسیر صعود قرار می‌گیرد، چرا که دلار به کانال 28 هزار تومان بدهکار است. به عقیده این گروه در افزایش بازار ارز، کانال 28 هزار تومان خیلی زود از دست رفته و به همین علت دلار به این سطح بدهکار است.