به گزارش اکوایران، قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات امروز قدری به سمت بالا حرکت کرد، اما دوباره کاهشی شد و تغییراتی منفی را نسبت به عصر روز چهارشنبه به ثبت رساند. به طور کلی طی دور جدید مذاکرات احیای برجام نیروهای نزولی در بازار دلار غالب بودند و تلاش‌های صعودی قیمت دلار عمدتا ناکام ماند. قیمت دلار در روز 16 آذر ماه بیشترین مقدار سال جاری را به ثبت رساند و عصر امروز قیمت دلار از آن رقم حدود 8 درصد پایین‌تر بود.

photo_2022-01-08_16-27-06

قیمت سکه با دلار هماهنگ می‌شود؟

قیمت طلای جهانی در روزهای پایانی هفته گذشته عملکرد خوبی نداشت و زیر مرز 1800 دلار معاملات هفته را به پایان رساند. قیمت طلا در پایان معاملات روز جمعه 1797 دلار بود. بازار طلای جهانی روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است. تغییرات قیمتی دلار نیز در معاملات امروز منفی بود. قاعدتا قیمت سکه نیز باید به سمت پایین حرکت می‌کرد. قیمت سکه امامی حوالی ظهر امروز روی 12 میلیون و 850 هزار تومان قرار داشت و 20 هزار تومان از نرخ عصر روز چهارشنبه پایین‌تر بود. در عصر برای سکه زیاد قیمت بیرون نیامد. این موضوع که با توجه به کاهش ادامه‌دار قیمت دلار و عملکرد منفی طلا در پایان هفته گذشته، فعالان بازار سکه تصمیم گرفته باشند قدری با احتیاط رفتار کنند محتمل است. به هر حال با احتساب قیمت ظهر برای سکه و قیمت عصر برای دلار حباب قیمتی سکه نزدیک به  6.7 درصد به دست می‌آمد. مقاومت سکه در آن سطوح قیمتی و با آن اندازه حباب غیر محتمل بود و احتمالا قیمت سکه در نهایت خود را با قیمت دلار هماهنگ می‌کند.

حرکت خلاف جهت قیمت دلار سنا

با وجود افت قیمت دلار، قیمت دلار سنا نسبت به روز چهارشنبه افزایش یافت. قیمت دلار سنا با رشد 21 تومانی روی 26 هزار و86 تومان قرار گرفت. در نقطه مقابل متوسط قیمت دلار متشکل افت کرد. قیمت دلار متشکل امروز 146 تومان از روز چهارشنبه پایین‌تر بود و 25 هزار و 819 تومان گزارش می‌شد.

photo_2022-01-08_16-27-14

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار تحت تاثیر روند مذاکرات مسیر نزولی خود را دنبال می‌کند و به طور معناداری از بیشترین مقادیر سال پایین آمده است. فعالان بازار سکه محتاطانه رفتار می‌کنند و قیمت دلار سنا خلاف جهت دلار متشکل حرکت کرد.