برنامه فردایی

ضرورت افزایش نرخ بهره؟

فناوری هدف‌گذاری تورم محصول ابداعات پولی نیمه دوم قرن بیستم است که به واسطه کارآیی در اجرا و سادگی درک آن توسط عموم، به چارچوب پذیرفته‌شده سیاست‌گذاری در کلیه اقتصادهای پیشرفته و بیشتر کشورهای در حال توسعه تبدیل شده است.

اواخر اردیبهشت بود که همتی رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه‌ای تلوزیونی، نرخ تورم ۲۲ درصدی هدف تورمی را رسما اعلام کرد.

اما نگاهی به آمار منتشر نشان می‌دهد که بانک مرکزی فاصله‌ای معنی دار با این هدف اعلامی دارد.

در گفتگویی با فروهر فردوسی، کارشناس اقتصادی به این موضوع پرداخته‌ایم که با توجه به فاصله قابل ملاحظه تورم فعلی با تورم هدف، تغییر کف و سقف دالان نرخ سود سیاستی منطقی است؟ آیا نیاز به افزایش در کف یا سقف وجود ندارد؟ برنامه بانک مرکزی برای سال ۱۴۰۰ و تحقق تورم هدف چیست؟ آیا نباید این نهاد از ابزار نرخ بهره به نحوی دیگر استفاده کند؟ بهترین روش برای استفاده از این ابزار پولی چیست؟

و در پایان به موضوع پرداخته ایم که طبیعتا بعد از بهره‌مندی بانک مرکزی از عملیات بازار باز، این انتظار وجود داشت که به مرور بانک‌ها بتوانند نرخ سود سپرده را خودشان تعیین کنند. آیا با توجه به اینکه نرخ‌های حدود ۱۵ درصد توسط شورای پول و اعتبار برای نرخ سود سپرده تعیین شده، آیا بانک‌ها نباید برنامه‌ای برای تغییر نرخ سود سپرده و کاهش بهره حقیقی منفی در این بازار داشته باشند؟

 

برای بررسی بازارهای مالی مختلف اعم از بورس، طلا، سکه، بیت کوین، مسکن، خودرو و بازار بانکی، برنامه «فردایی» را هر شب از رسانه تصویری اکوایران دنبال کنید.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد