به گزارش اکوایران، سازمان خصوصی سازی در نامه ای از شرکت های بورسی فولادی و ایران خودرو خواسته است تا به منظور رقابت عادلانه در نظام باشگاه داری حرفه ای، مجموع ارقام قراردادهای منعقده با بازیکنان و کادر فنی تیم فوتبال زیر مجموعه شان در فصل جاری را به صورت جداگانه در سامانه کدال افشا کنند. حال سوال اینجاست که دلیل این اقدام سازمان خصوصی سازی چیست و تکلیف سایر باشگاه ها چه می شود؟

حسین قربان زاده، رییس سازمان خصوصی سازی در پاسخ به اکوایران راجع به نامه اخیرش گفت: باشگاه استقلال و پرسپولیس ملزم هستند بخاطر قوانین بورسی مجموع ارقام بازیکنان و کادر فنی شان را جداگانه افشا کنند. این دوباشگاه هم در زمان افزایش سرمایه این کار را کردند و نیز هم اکنون که قراراست نمادشان باز شود باید این کار را انجام دهند. پس بنابراین این دوباشگاه ملزم هستند. اما از طرفی چون سایر باشگاه ها بورسی نشدند، علنی شدن قراردادها در یک باشگاه و پنهان ماندن آنها در باشگاه های دیگر رقابت ناعادلانه ای را در عملکرد حرفه ای باشگاه ها رقم می زند.

قربان زاده در خصوص کار انجام شده توسط سازمان خصوصی سازی می گوید: شرکت هایی که ما فهرست کردیم شرکت هایی هستند که بخشی از سهامشان در لیست واگذاری هستند و دولت هنوز سهام دارد،  مثلا ایران خودرو هنوز دولت 5 درصد سهام دارد، در شرکت ملی مس 12 درصد و در فولاد نیز 17 درصد. بنابراین سازمان خصوصی سازی مطابق قانون، ناظر بر این شرکت هاست. از طرفی برخی شرکتها سهام عدالتی هستند؛ یعنی درست است که دولت در آنها سهام ندارد، اما مثل فولاد خوزستان سهام عدالتی هستند و از زاویه سهام عدالت هم باز سازمان خصوصی سازی بر آنها نظارت دارد. نکته بعدی این است که  فقط شرکت ذوب آهن است که سهام عدالتی نیست، در لیست واگذاری هم نیست و واگذار شده و ما طبق قانون بر شرکت هایی که واگذار شدند هم نظارت می کنیم.

قربان زاده با  اشاره به اینکه سازمان بورس نیز می تواند راسا این شرکت ها را ملزم کند تا رویدادهای مالی زیر مجموعه هایشان را مطابق دستورالعمل افشا، افشا کنند، گفت: طبق صحبت های انجام شده با رییس سازمان بورس، قرار است این سازمان نیز ورود کند.

رییس سازمان خصوصی در پاسخ به اینکه چرا سازمان لیگ یا فدراسیون فوتبال چنینی کاری را برای سایر باشگاه ها الزامی نکرده اند، گفت: ما براساس وظایف خودمان این امکان را داشتیم که در این مسیری که سرخابی ها در راه انضباط مالی، شفافیت و بورسی شدن آغاز کرده اند، موجب تنبیه آنها در رقابت حرفه ای نشود. به همین دلیل از بقیه باشگاه های بورسی هم خواستیم که به همان میزان حتی اگر باشگاهایشان را بورسی نمی کنند- که خوب است این کار را انجام دهند - حداقل چون خودشان بورسی هستند جزییات رویدادهای مالی زیر مجموعه هایشان را افشا کنند.

قربان زاده افزود: ماهم ضمانت اجرا داریم. با این شرکت ها تعاملاتی داریم و نظارت می کنیم. یکی از پیگیری هایمان را حتما این موضوع قرار می دهیم که این کار را انجام دهند. هم به دلیل نظارتی که سازمان خصوصی سازی بر این شرکت ها دارد و هم به دلیل ضمانتی که باید در مسیر موفقیت واگذاری سرخابی ها اتفاق بیفتد و یک آغازی بر نظام باشگاه داری حرفه ای باشد. اینکه چرا همه باشگاه ها در لیست نیستند به این دلیل است که برخی باشگاه ها خصوصی اند یابورسی نیستند. مثلا صنعت نفت آبادان، که شرکت پالایش و پخش به نوعی مالکیتش را دارد، که خب پالایش و پخش نماد بورسی ندارد یا مثلا شرکت هایی هستند مانند نساجی قائم شهر که اشخاص خصوصی مالک آنها هستند.

به گفته این مقام مسوول از بیشتر شرکت های مهم بورسی که رابطه ای با سازمان خصوصی سازی داشتند، خواسته شده تا مجموع ارقام بازیکنان و کادر فنی شان را شبیه استقلال و پرسپولیس افشا کنند. قربان زاده در پایان به این موضوع هم  اشاره کرده که اتفاقات و ارقام مهمی وجود دارند و باعث ایجاد اختلال در عملکرد حرفه ای باشگاه ها می شوند.