به گزارش اکوایران؛ در روز های اخیر شفاف سازی های متعددی در سامانه کدال منتشر شده است. بعضی از این شفاف سازی ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده اند که به بررسی آن ها پرداخته ایم. شرکت های سیمان فارس، کشت و دام قیام اصفهان، پتروشیمی دهدشت، ایران خودرو، تولیدی گاز لوله، ایران خودرو دیزل، لیزینگ صنعت و معدن، بانک تجارت و شرکت شیشه همدان منبع اطلاعیه های شفاف سازی این روزها هستند.

شفاف سازی درخصوص اطلاعات و صورت های مالی منتشر شده

شرکت کشت و دام قیام اصفهان در شفاف سازی خود درخصوص افزایش 76.6 درصدی سود زیان عملیاتی دوره مالی منتهی به 31 خرداد 1401 به نسبت دوره مالی قبل اعلام کرد که این افزایش سود عملیاتی به دلیل افزایش رشد مقداری فروش شیر خام و افزایش نرخ فروش شیر خام و همچنین مصرف مواد اولیه از محل علوفه ذخیره شده سال قبل و خرید نهاده به قیمت دولتی می باشد.

نماد کهمدا متعلق به شرکت شیشه همدان است. این شرکت در شفاف سازی خود نسبت به صورت های مالی حسابرسی نشده منتهی به 31 خرداد امسال به اطلاع رساند که دلیل افزایش سود عملیاتی نسبت به دوره قبل به خاطر افزایش 64 درصدی درآمد های عملیاتی ناشی از افزایش متوسط نرخ فروش محصولات بوده و افزایش 53 درصدی بهای تمام شده درآمد های عملیاتی به لحاظ افزایش اجزا تشکیل دهنده بهای تمام شده علی الخصوص متوسط بهای خرید مواد اولیه می باشد که تغییرات فوق الذکر باعث افزایش حاشیه سود از 58 درصد به 61 درصد شده است.

ولصنم نماد متعلق به شرکت لیزینگ صنعت و معدن، در اطلاعیه منتشر شده در سامانه کدال در ارتباط با صورت های مالی خود شفاف سازی کرده است. این شفاف سازی در خصوص افزایش 141 درصدی سود عملیاتی انجام شده است که این شرکت در 5 بند به تشریح فعالیت های انجام شده برای کاهش بهای تمام شده درآمد های خود پرداخته است و این رشد را ناشی از کاهش بهای تمام شده درآمد های عملیاتی عنوان کرده است.

نماد پلوله صورت های مالی خود را شفاف سازی کرد. شرکت تولیدی گاز لوله این شفاف سازی را در خصوص نوسان بیش از 30 درصد در سود و زیان عملیاتی به نسبت دوره قبل انجام داده است. این شرکت در خصوص این تغییر اعلام کرد که افزایش نرخ فروش محصولات و همچنین برنامه ریزی مناسب برای خرید مواد اولیه و افزایش 4 درصدی مقدار فروش باعث این نوسان سود عملیاتی شده است.

شفاف سازی در خصوص شایعه یا خبر منتشر شده

سیمان فارس با نماد سفار طی اطلاعیه خود اعلام کرد که در خصوص اخبار منتشر شده در فضای مجازی نسبت به افزایش سرمایه احتمالی این شرکت قرار است تا افزایش سرمایه شرکت سیمان فارس جهت تامین منابع مالی مورد نیاز پروژه انتقال سیمان به سایت خرامه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها (اراضی شرکت) در حال بررسی می باشد. در صورت حصول نتیجه قطعی نسبت به افشا آن درسامانه کدال اقدام لازم صورت می پذیرد.

بانک تجارت در اطلاعیه ای نسبت به اخبار منتشر شده در فضای مجازی نسبت به مشارکت این بانک در طرح توسعه یکپارچه میدان مشترک نفت آزادگان و احداث پالایشگاه نفت شهید سلیمانی اعلام کرد که در طرح اول 15.3 درصد و در طرح دوم 5 درصد مشارکت می کند.

ایران خودرو دیزل نیز با نماد خاور در اطلاعیه خود اعلام کرد که پیرو اخبار منتشرشده در فضای مجازی مبنی بر رونمایی از کامیونت باری آترین پلاس، شرکت ایران خودرو دیزل موفق به تولید آزمایشی یک دستگاه کامیونت باری آترین پلاس شده است. این نمونه در حال انجام تست های فنی می باشد. تولید انبوه محصول مذکور بعد از دریافت مجوز های قانونی صورت می پذیرد. برنامه ریزی لازم جهت تولید محصول مذکور صورت گرفته است، لیکن با توجه به نامشخص بودن زمان اخذ مجوزهای قانونی و قیمت، آثار ناشی ازسود محصول مذکور مشخص نمی باشد. دیروز نماد خاور بیشترین تقاضا را در بازار بورس داشت.

ایران خودرو نیز در ارتباط با ارزش گذاری کارشناسان قوه قضایی اعلام کرد که هنوز این ارزش گذاری به دستشان نرسیده است و برای دعوت سرمایه گذاران برای خرید سهام شرکت های تابعه خود در روزنامه های کثیرالانتشار فراخان داده است.

پتروشیمی دهدشت در ارتباط با پرونده قضایی افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران شفاف سازی کرد که این پرونده در دو دادگاه تهران در حال رسیدگی است و آن بخش از اطلاعات غیر محرمانه در ارتباط با این پرونده منتشر شده است و مابقی اطلاعات غیر قابل انتشار و محرمانه است.