به گزارش اکوایران، فلز زرد پس از پشت سر گذاشتن هفته ای سراسر نزولی که طی آن 3 درصد از قیمت آن کاسته شد، هفته جاری نیز در همان مسیر در حرکت است. طلا در معاملات روز سه شنبه بیش از نیم درصد کاهش ارزش داشت تا قیمت آن به ازای هر اونس به محدوده 1737 دلاری برسد. با ادامه این روند هیچ بعید نیست قیمت طلا به زیر مرز 1700 دلار سقوط کند.

ریزش امروز طلا هفتمین افت قیمتی متوالی از ابتدای هفته پیشین است؛ موضوعی که سبب شده است تا قیمت طلا به نزدیکی کف یک ماهه خود نزدیک شود. این در حالی بود که افزایش ارزش دلار فشار بیشتری بر بازار طلا وارد آورد.

شاخص دلار که ارزش پول آمریکا را در برابر سبدی از ارزهای معتبر جهانی اندازه می گیرد، اکنون با نزدیک شدن به مرز 109 واحدی در سقف پنج هفته ای خود قرار دارد. هفته پیش هم شاخص دلار بیش از 2.4 درصد رشد داشت تا طلا به عنوان بازار رقیب را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد.

در حالی که جرومی پاول رییس فدرال رزرو در انتهای هفته جاری در جکسون هول سخنرانی خواهد داشت، پیش بینی می شود موضع تهاجمی او مجددا طلا را در مسیری نزولی قرار دهد. در حالی که در هفته های اخیر پیش بینی می شد که با فروکش رشد تورم در آمریکا فدرال رزرو از مواضع تهاجمی خود کوتاه خواهد آمد اما سیگنال های مقامات بانک مرکزی آمریکا بازارها را غافلگیر کرد.

حال تحلیل گران پیش بینی می کنند در صورتی که جرومی پاول طبق پیش بینی ها موضع بگیرد و مبارزه با تورم را اولویت اصلی فدرال رزرو بداند، طلا به زیر مرز 1700 دلار سقوط خواهد کرد.