به گزارش اکوایران به نقل از اویل‌پرایس، با وجود پر‌کردن موفقیت‌آمیز ذخایر گاز در آستانه زمستان امسال، بحران انرژی اروپا هنوز پایان نیافته است و وضعیت اروپا می‌تواند در زمستان آینده بدتر شود.

بر اساس برآوردهای اندیشکده اقتصادی اروپایی بروگل که توسط صندوق بین‌المللی پول (IMF) منتشر شده است، خانوارها و مشاغل اروپایی قبلاً شاهد افزایش 1.06 تریلیون دلاری (1 تریلیون یورو) در هزینه کل انرژی بوده‌اند. به گفته تحلیلگران بروگل، اگر دولت‌ها در اروپا هیچ کاری جز ارائه حمایت مالی انجام ندهند و افزایش قیمت‌ها را پوشش دهند، این مبلغ 6 درصد از تولید ناخالص داخلی سالانه اتحادیه اروپا را تشکیل خواهد داد. کارشناسان بروگل می‌گویند: حمایت گسترده دولت می‌تواند تعدیل در تعادل قیمتی جدید را به تاخیر بیاندازد و نیاز به حمایت بیشتر را ایجاد کند. در عوض، اتحادیه اروپا به یک «معامله بزرگ» برای تشویق ذخیره‌سازی و افزایش عرضه در همان زمان نیاز دارد.

12 تا 24 ماه آینده تعیین خواهد کرد که آیا اروپا قادر خواهد بود با بحران انرژی بدون توسل به جیره‌بندی اجباری یا بدون از دست دادن رقابت‌پذیری بیش از حد بخش صنعت مقابله کند یا خیر. سیستم‌های انرژی اروپا قبلاً در اولین آزمایش واقعی خود تحت تأثیر یک انفجار قطبی قرار گرفتند که اکثر مناطق شمال غربی اروپا را درنوردید و دمای انجماد، برف در بریتانیا و باد شدید در آلمان را در پی داشت.

آزمون سخت‌تر اروپا برای زمستان آینده

طبق گزارش زیرساخت گاز اروپا، سایت‌های ذخیره‌سازی گاز طبیعی در اتحادیه اروپا در حال آزادسازی ذخایر هستند و ذخیره‌ آنها تا 17 دسامبر به 84 درصد رسیده است. موجودی ذخایر گاز طبیعی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته بیشتر است، اما آزمون واقعی برای اروپا در سال آینده انجام خواهد شد، زمانی که باید به اندازه کافی مکان‌های ذخیره گاز را برای پاسخگویی به تقاضای زمستان 2023/2024 دوباره پر کند.

اینجاست که برنامه‌ریزی پیچیده‌تر می‌شود، بسته به اینکه ذخایر پس از این زمستان چقدر کم خواهد بود و آیا اتحادیه اروپا ظرفیت تداوم حمل و نقل LNG  در سطح رکوردهای ادامه‌دار فعلی را دارد و همچنین اینکه می‌تواند از آسیا گوی سبقت را برباید، به ویژه اگر تقاضا در چین پس از بازگشایی شدید کووید، افزایش یابد.

با توجه به مصرف کمتر گاز و جریان کم گاز روسیه از طریق خطوط لوله، اتحادیه اروپا به کاهش وابستگی خود به روسیه ادامه داده است. این رقم از حدود 40 درصد گاز وارداتی قبل از حمله روسیه به اوکراین، به کمتر از 9 درصد، بر اساس ارقام اتحادیه اروپا رسیده است. با این حال، کاهش قابل توجه عرضه گاز روسیه در سال جاری تنها در ماه ژوئن رخ داد.

پیش از زمستان 2023/2024، شکاف در عرضه گاز در اروپا بدون گاز روسیه بسیار بیشتر خواهد شد. اروپا گاز زیادی از روسیه وارد نخواهد کرد (یا چنانچه روسیه تنها اتصال باقی‌مانده از طریق اوکراین و از صادرات گاز طریق ترک‌استریم را قطع کند) در مقایسه با واردات نسبتاً پایدار از روسیه در نیمه اول سال جاری قبل از اینکه مسکو در ژوئن کاهش تدریجی حجم را آغاز کند و متعاقباً صادرات گاز از طریق نورد‌استریم را در اوایل سپتامبر تعطیل کرد، عملاً واردات گاز طبیعی از روسیه وجود ندارد.

بر اساس گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی، اگر عرضه گاز روسیه به صفر برسد و تقاضای LNG چین به سطح سال 2021 بازگردد، اتحادیه اروپا ممکن است در سال 2023، 27 میلیارد مترمکعب شکاف عرضه و تقاضای گاز داشته باشد.

بی‌ثباتی در بازارهای گاز و LNG

ترافیگورا در اوایل این ماه گفت با کاهش تحویل گاز از طریق خط لوله روسیه، اروپا در سال آینده به حجم عظیم LNG نیاز خواهد داشت. ترافیگورا در گزارش سالانه خود برای سال مالی منتهی به 30 سپتامبر گفت: «با نگاه به آینده، ما انتظار داریم که بازارهای گاز و LNG  بی‌ثبات بمانند.» ترافیگورا گفت: «در حالی که اروپا باید با استفاده از ذخایر و کاهش تقاضا از خاموشی در زمستان جلوگیری کند، با توجه به کاهش شدید جریان از روسیه، باید حجم عظیمی از LNG را در سال 2023 وارد کند.»

به گفته ترافیگورا، قیمت گاز طبیعی در اروپا باید بالا بماند تا این قاره بتواند به جذب بیشتر محموله‌های LNG در رقابت با دیگر مراکز اصلی تقاضا ادامه دهد. این شرکت انتظار دارد اروپا امنیت عرضه را «تا زمستان آینده و بعد از آن» در اولویت قرار دهد.

عدم قطعیت‌های بزرگ در مورد آب و هوا و توانایی اتحادیه اروپا برای رقابت با افزایش بالقوه تقاضای LNG در آسیا، تعیین‌کننده چگونگی شرایط اروپا در زمستان آینده خواهد بود.

اوله هوالبی و بیارن شیلدروپ از بانک SEB در اوایل دسامبر گفتند: اکنون دو ماه «بازار خریدارمحور» با اوج موجودی، آب و هوای گرم، صف طولانی کشتی‌های LNG و قیمت‌های کاهش یافته TTF پشت سر ماست. پیش روی ما عدم قطعیت بزرگ سه ماهه اول و حداقل 12 ماه «بازار فروشنده‌محور» است زیرا مسابقه برای پر کردن ذخایر گاز طبیعی اتحادیه اروپا به سطح رضایت‌بخشی تا اکتبر 2023 ادامه دارد.