یک مانع بزرگ بر سر مذاکرات هسته ای وین پدیدار شد: سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه خواستار "ضمانت هایی" شد که روسیه بتواند با وجود تحریم های اعمال شده به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین، آزادانه با ایران تجارت کند. مسکو اعلام کرده به «ضمانت‌های کتبی» از سوی آمریکا نیاز دارد که تحریم‌ها بر حقوق روسیه تحت توافق هسته‌ای تأثیری نخواهد گذاشت. اشاره وی به "همکاری های تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری نامحدود و همچنین همکاری نظامی – فنی با ایران" است.

این درخواست در فضای سیاسی و رسانه‌ای دو گونه تفسیر به همراه داشت؛ برخی آن را گروکشی مسکو و مانعی بر سر توافق در وین عنوان نموده و برخی نیز آن را دلیلی بر جدیت روسیه در مذاکرات وین و تضمینی برای انتفاع ایران از توافق احتمالی تعبیر کردند.

رسانه های غربی می گویند: چنین تعهدی با تحریم هایی که آمریکا و اتحادیه اروپا به دلیل جنگ روسیه با اوکراین تحمیل کرده اند، ناسازگار به نظر می رسد. خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام بلندپایه ایرانی که نامش فاش نشده است، گفت که درخواست روسیه برای مذاکرات وین "مفید" نیست. تا کنون، طبق اظهارات مذاکره کنندگان غربی، نقش روسیه در وین بسیار سازنده بوده است.

جدا از اینکه حضور سازنده روسیه در گروه مذاکره کنندگان مهم است، روسیه نقش مهمی در روند بازگشت ایران به قوانین برجام دارد: به منظور کاهش ذخایر مازاد قابل توجه مواد غنی شده، آنها باید احتمالا به روسیه صادر شوند. این امر به خودی خود مستلزم استثناهایی از تحریم هاست. اما لاوروف خواستار تجارت بدون مانع شد. با توجه به این مساله آیا برجام احیا می شود؟

در این قسمت از برنامه «راهبرد» دکتر ابراهیم متقی و دکتر حسین علایی، اساتید دانشگاه تهران به واکاوی تاریخی نقش روسیه و مواجه‎اتش با ایران در چند دهه اخیر پرداختند. 

بازی روسیه با کارت ایران؟!

تاثیر درخواست مسکو بر گفتگوهای وین

تحول بازار نفت با عرضه نفت ایران

ایران می‌تواند به اروپا گاز صادر کند؟

رقابت روسیه و ایران در حوزه هسته ‎ای

احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا

استراتژی جدید واشنگتن در خاورمیانه

سیاست برجامی رسمی ایران

تاثیر جنگ اوکراین بر مذاکرات برجام

مذاکرات وین تداوم مذاکرات عراقچی-ظریف؟

نقش شوروی و آمریکا در جنگ تحمیلی

سناریوهای آینده برجام

وضعیت نفت ایران در بازار خاکستری