سر مقاله این هفته اکونومیست با عنوان " تصور صلح در اوکراین"  به اوکراین و برنامه های بازسازی آن در دوران پسا جنگ میپردازد. در این گزارش آمده اگر اقتصاد اوکراین شکست بخورد، دموکراسی آن نیز شکست خواهد خورد.

در سرمقاله شماره 12 نوامبر آمده است همچنین آمده است اگر پوتین، اوکراین را شکست دهد ، اعضای ناتو اهداف بعدی تجاوز او خواهند بود. رویای پیروزی اوکراین نه تنها صلح پایدار را برای 43 میلیون ساکن آن، بلکه برای تعداد بیشماری از مردم اروپا تضمین می کند.

تصور یک رویا

یک اوکراین پیروز در سال 2030 را تصور کنید. یک کشور دموکراتیک که برای پیوستن به اتحادیه اروپا آماده می شود. بازسازی تقریبا تمام شده و اقتصاد به سرعت در حال رشد است. به اندازه کافی تمیز و متنوع است تا الیگارش های فاسد را از خود دور نگه دارد. همه اینها زیربنای امنیت قوی اوکراین است. دفاع در برابر تهاجم دیگر به حسن نیت کرملین بستگی ندارد، بلکه به این احساس بستگی دارد که تهاجم مجدد روسیه هرگز موفق نخواهد شد.

چگونه اوکراین پس از ترومای تجاوز روسیه میتواند به عنوان یک کشور با ثبات و موفق ظاهر شود؟

امروز، در حالی که به نظر می رسد ارتش متلاشی شده روسیه، در حال عقب نشینی از خرسون در جنوب است، پایان نبرد هنوز دور از دسترس به نظر می رسد. اما خبرهایی مبنی بر اینکه اوکراین و حامیان آن شروع به ترسیم دیدگاه های خود در مورد آینده کرده اند منطقی است، زیرا ماه های آینده مشخص خواهند کرد که در پایان دهه چه چیزی ممکن است. این به معنای تفکر در مورد چگونگی بازسازی اوکراین پس از جنگ و تضمین های امنیتی مورد نیاز برای جلوگیری از مهاجمان آینده است.

در گذشته، رهبران غربی اصرار داشتند که اوکراین باید اهداف خود را تعیین کند. اوکراینی ها در کشمکشی می میرند که همه چیز درباره حق کشورهای مستقل برای تصمیم گیری درباره آینده شان است. اگر صلح بر آنها تحمیل شود، احتمال دوام آن کمتر است. با این حال، حامیان غربی اوکراین نیز منافعی در خطر دارند. اگر جنگ تشدید شود، ممکن است آنها را نیز درگیر کند. اگر روسیه با ایجاد یک کشور در حال شکست در مرزهای غربی خود، پیروزی اوکراین را انکار کند، ولادیمیر پوتین یا جانشینان او امنیت کل اتحاد آتلانتیک را تهدید خواهند کرد.

شریک یا درخواست کننده؟

اوکراین همچنین دلایلی برای به اشتراک گذاشتن برنامه های خود برای آینده با ناتو دارد. در حال حاضر، غرب تا حدودی برای هدایت جنگ تسلیحات و پول را سهمیه بندی می‌کند و اگر اوکراین با مشکل مواجه شود ، عرضه تسلیحات پیشرفته را تسریع می‌کند، اما از ترس اینکه بیش از حد فشار بیاورد از هواپیما و مهمات دوربرد خودداری می‌کند. اوکراین باید بیشتر یک شریک باشد و کمتر یک درخواست کننده. یکی دیگر از دلایل همکاری اوکراین با متحدانش این است که آنها را به ویژه در آمریکا پیوند دهد. هیچ چیز نمی تواند حمایت رئیس جمهور بعدی را تضمین کند (مثلاً دونالد ترامپ). اما یک برنامه موفق و ثابت برای جنگ و پیامدهای آن بهترین تضمین موجود برای ادامه حمایت است.

چنین طرحی باید شامل چارچوبی برای بازسازی باشد. مردم اوکراین باید زندگی از هم پاشیده خود را احیا کنند. بیشتر از آن، اگر اقتصاد اوکراین شکست بخورد، دموکراسی آن نیز شکست خواهد خورد.

اهداکنندگان در نشستی در برلین در ماه اکتبر تلاش کردند تا طرحی را برای بازسازی اوکراین و برآورد هزینه های آن ترسیم کنند. تعمیر کشور در حالی که جنگ ادامه دارد و می تواند سه سال دیگر ادامه داشته باشد، ده ها میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. بازسازی اولیه، که دو سال دیگر طول بکشد، ممکن است 100 میلیارد دلار هزینه داشته باشد. مرحله سوم - در واقع، یک «طرح مارشال»  برای اوکراین، که احتمالاً هزینه بیشتری دارد - به دنبال ایجاد اقتصادی مناسب برای پیوستن به اتحادیه اروپا است.

بدیهی است که چنین طرح هایی به سرمایه هنگفتی از سرمایه گذاران بخش خصوصی نیاز دارند. چندین دولت و وام دهنده چندجانبه در زمینه سازی برای جذب پول خارجی مشارکت خواهند داشت. اگر کمک ها و وام های آنها توسط الیگارشی ها به سرقت برود، کشور شکست خواهد خورد. از این رو اوکراین و حامیانش باید از هدف ملی ساخته شده در جنگ استفاده کنند.

اگر قراراست اوکراین پیشرفت کند، به امنیت نیز نیاز دارد. برای دوام، اوکراین باید دسترسی خود به دریای سیاه را حفظ کند. بسیاری از مردم بر این موضوع تمرکز می کنند که اوکراین چه مقدار از زمین ها را پس گرفته است.پیروزی اوکراین به همان اندازه که به سلامت دموکراسی آن بستگی دارد، به وسعت قلمرو آن بستگی دارد.

وقتی جنگ متوقف شود، روسیه به سرعت به تسلیح مجدد ادامه خواهد داد. بنابراین، دولت کیف به ضمانت‌های امنیتی غربی نیاز دارد که قوی‌تر از تضمین‌هایی باشد که در سال 2014 و دوباره در اوایل سال جاری نتوانستند مانع از حمله پوتین شوند. عضویت در ناتو استاندارد طلایی خواهد بود که بر اساس آن حمله روسیه به اوکراین تجاوز به کل اتحاد محسوب می شود. اما آمریکا و بسیاری از متحدانش تمایلی به درگیری مستقیم با روسیه ندارند و ترکیه که هنوز عضویت سوئد و فنلاند را به تعویق می اندازد، ممکن است مقاومت کند.

یک جایگزین قابل قبول تر، که در ماه سپتامبر توسط یک مقام اوکراینی و یک دبیرکل سابق ناتو ارائه شد، از روابط آمریکا با اسرائیل الگوبرداری شده است. پیمان امنیتی کیف شبکه ای از تعهدات الزام آور حقوقی و سیاسی بین اوکراین و متحدانش را پیش بینی می کند. در صورت حمله روسیه، برخی کشورها متعهد به حمایت نظامی، مالی و اطلاعاتی خواهند شد. دیگران متعهد به تحریم خواهند شد. این طرح همچنین خواستار سرمایه گذاری در انتقال تسلیحات و صنایع دفاعی اوکراین در طول چند دهه است.

یکی از نگرانی ها وضعیت صنعت تسلیحات غربی است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از بین رفت. ممکن است تا زمانی که جنگ ادامه دارد، برای حفظ سلاح و مهمات به اوکراین تلاش کند، چه رسد به اینکه پس از پایان جنگ، از روسیه پیشی بگیرد. کار بر روی تقویت تولید تسلیحات باید فوراً با ایجاد خط لوله ای از سفارشات و منطقی کردن تدارکات آغاز شود.

نگرانی دیگر این است که غرب ممکن نیست در قدرت باقی بماند. نظرسنجی از جمهوری خواهان در آمریکا و رای دهندگان در شرق آلمان و اعتراضات ضد جنگ در رم و پراگ نشان می دهد که حمایت از اوکراین نمی تواند بدیهی تلقی شود. دولت ها در همه جا منابع مالی و توجه محدودی دارند. آمریکا تجارت دیگری دارد، مانند چین در اقیانوس آرام .اروپا پس از دهه‌ها واگذاری امنیت خود به ایالات متحده، به سختی شروع به محاسبه مسئولیت‌های اضافی کرده است.

غرب باید ببیند که صرف میلیاردها دلار در اوکراین یک عمل خیریه نیست، بلکه برای حفظ خود است. در دهه های اخیر، روسیه هر چند سال یک بار جنگی را در مرزهای خود آغاز کرده است. آقای پوتین منازعه امروز را برخورد تمدن ها بین روسیه و غرب می داند. حمایت غرب از اوکراین که با بی میلی همراه است او را آرام نخواهد کرد. همانطور که برخی اروپایی ها امیدوارند، این امر به بازسازی روابط با روسیه منجر نمی شود. برعکس، او را متقاعد خواهد کرد که غرب منحط و آسیب پذیر است. اگر پوتین یک کشور شکست خورده در اوکراین ایجاد کند، اعضای ناتو اهداف بعدی تجاوز او خواهند بود. رویای پیروزی اوکراین صلح پایدار را برای 43 میلیون ساکن آن تضمین می کند. همچنین صلح را برای تعداد بیشماری از مردم در سراسر اروپا تضمین می کند.