به گزارش اکوایران، هفته گذشته نشریه فارین پالیسی گفت‌وگویی با استفان والت، نظریه‌پرداز روابط بین‌الملل، استاد دانشگاه هاروارد و ستون‌نویس همین مجله ترتیب داده بود و دیدگاه او را در مورد وقایع سال میلادی پشت سر گذاشته جویا شد. او در این گفت‌وگو به دولت بایدن بابت دستاوردهای سیاست خارجه‌اش یک نمره B -و به خاطر تلاش‌هایش نمره A- داده بود. پیش از این،  گفت‌وگوی مذکور در دو بخش با عنوان‌های «مهم‌ترین پیامدهای جنگ اوکراین برای نظم جهانی/ تاج گذاری شی کار پکن را دشوار کرد!» و «پیش‌بینی استفان والت در مورد احیای برجام» منتشر شده بود.

به نوشته اقتصادنیوز، فارین پالیسی در ادامه گفت‌وگوی دیگری با استفان والت ترتیب داده و پیش‌بینی او را از آن چه در سال 2023 به وقوع خواهد پیوست جویا شده است و در‌ آن از جنگ در اوکراین، انتخابات در ترکیه و لهستان و چگونگی فراگیر شدن اعتراضات در چین سخن گفته است. 

خطر کم‌اهمیت شمردن احتمال شکست در اوکراین

فارین‌پالیسی: این مصاحبه‌ای است که به واسطه آن یک سال بعد همه به ما طعنه می‌زنند و می‌گویند: «وای، چقدر آن‌ها در اشتباه بودند».

استفان والت: همیشه به خودم یادآوری می‌کنم که اگر به چندین دوره ریاست‌جمهوری ایالات متحده نگاه کنید، تقریباً همه آنها مجبور شدند با مسائلی دست و پنجه نرم کنند که اصلاً پیش‌بینی آن را نمی‌کردند. جورج دبلیو بوش 11 سپتامبر را حدس نمی‌زد. باراک اوباما افق بهار عربی را نمی‌دید. دونالد ترامپ فکر همه‌گیری کووید را نمی‌کرد. بنابراین، هر تلاشی برای پیش‌بینی آینده مملو از خطر است، اما فکر می‌کنم به هر حال می‌توان با از پیش‌ اندیشی با این خطرات مواجه شد.

3

فارین‌پالیسی:  بیایید با این شروع کنیم: احتمال وقوع چه مسئله‌ای در سال 2023 ذهن شما را درگیر می‌کند؟ به عبارت دیگر، مهم‌ترین چیزی که فکر می‌کنید ما باید نگران آن باشیم چیست، در حالی که علناً در مورد آن زیاد صحبت نمی‌کنیم؟

استفان والت: من فکر می‌کنم که ما احتمال شکست در اوکراین را کم اهمیت می‌شماریم. من نگران هستم که در حالی که به حمایت از اوکراین ادامه می‌دهیم و به بهترین نتیجه امیدواریم، اما این احتمال را در نظر نمی‌گیریم که یک سال دیگر ممکن است ولادیمیر پوتین هنوز در قدرت باشد، ارتش روسیه در واقع به خوبی عمل می‌کند، نیروهای اوکراینی مضمحل شده‌اند، و ناگهان به نظر می‌رسد که این یک درگیری بسیار متفاوت از آن چیزی است که انتظارش می‌رفت.

محتمل‌ترین سناریوی جنگ در 2023

فارین‌پالیسی: با توجه به این نکته، به نظر شما محتمل‌ترین نتیجه جنگ فعلی در اوکراین چیست؟

استفان والت: محتمل‌ترین سناریوی متداول برای جنگ در سال آینده یک بن‌بست است، جایی که هیچ یک از طرفین قادر به دستیابی به دستاوردهای نظامی قابل توجهی در برابر طرف دیگر نیستند -البته همراه با این هشدار  که خود اوکراین در این روند آسیب و تخریب بیش‌تری را متحمل خواهد شد. اما اگر نظر من را بخواهید، به باور من محتمل‌ترین وضعیت یک بن‌بست طولانی و آسیب‌زا برای هر دو طرف خواهد بود، جایی که هیچ یک هنوز حاضر به سازش نیستند و مذاکرات صلح، حتی اگر به طور غیرمستقیم، غیرمستقیم یا رو در رو آغاز شود، بسیار دشوار است زیرا هر دو طرف به اندازه کافی ناسازگار هستند و احتمالاً برای مدتی طولانی به همین منوال باقی خواهند ماند.

تاب‌آوری مسکو و ارتشی که در حال سقوط نیست!

فارین‌پالیسی: یک چیز که برای من روشن نیست این است که روسیه واقعاً چقدر ضربات را تحمل می‌کند و تحریم‌های اقتصادی واقعاً چه زمانی ضربه خواهند زد؟

استفان والت: میزان دردی که یک فرد روسی معمولی متحمل می شود چندان زیاد نیست. این مسئله‌ پیش پا افتاده‌ای نیست، اما تا کنون، تا حدی از طریق ادامه فروش نفت و گاز، تا حدی از طریق مدیریت هوشمندانه اقتصاد کلان، آنها توانسته‌اند درد مستقیم را محدود کنند. اینطور نیست که مردمی که در مسکو زندگی می‌کنند به میزان که مردم ساکن کیف رنج می‌برند. من نشانه زیادی نمی‌بینم که فشار سیاسی پوتین را مجبور کند که بساطش را جمع کند و به خانه برگردد.

4

ثانیاً، ما مطمئنیم که ارتش روسیه متحمل آسیب‌های جدی شده است، اما همچنین می‌دانیم که آن‌ها هم‌چنان می‌توانند بجنگند. آن‌ها هم‌چنان می توانند مواضع اوکراین را با توپخانه سنگین مورد حمله قرار دهند. آن‌ها توانسته‌اند برخی عملیات از جمله عقب‌نشینی از خرسون را با موفقیت انجام دهند و عقب‌نشینی زیر آتش عملیات نظامی بسیار دشوار است. آن‌ها همچنین توانستند این کار را با شایستگی انجام دهند. من حاضر نیستم کسانی را باور کنم که می‌گویند ارتش روسیه در لبه سقوط است.

در درازمدت، من فکر می‌کنم این یک شکست بزرگ برای روسیه خواهد بود که ما ۲۰، ۳۰ سال بعد به عقب نگاه خواهیم کرد و خواهیم گفت که این لحظه ای بود که در آن قدرت روسیه به اوج خود رسید و در نتیجه عواقب تحریم های غرب، پیامدهای آسیبی که روسیه قبلاً متحمل شده بود، به نزول حتی شدیدتر رفت. از این نظر، جنگ همچنان یک اشتباه بزرگ ژئواستراتژیک از سوی پوتین است.

دشواری‌های ادامه حمایت از اوکراین

فارین‌پالیسی: تصور شما از اینکه چگونه یک مجلس [نمایندگان] جمهوری‌خواه در ایالات متحده ممکن است بر بودجه و تسلیحات اوکراین در سال آینده تأثیر بگذارد چیست؟

استفان والت: من فکر نمی‌کنم که آن‌ها محدودیت‌های قابل توجهی برای آن قائل شوند. من فکر نمی‌کنم که قطع  بودجه اوکراین یک شعار سیاسی قابل فروش برای سال 2023 باشد، و کنترل آن‌ها هم بر مجلس آن‌قدر زیاد نیست. من فکر می‌کنم مسئله بسیار بزرگ‌تر این واقعیت است که ایالات متحده و دیگران ذخایر تسلیحات خود را کاهش داده‌اند و حفظ همان سطح حمایت از اوکراین را سخت‌تر می‌کند. حتی اگر حمایت کامل سیاسی از آن وجود داشته باشد، ممکن است چیزهای کافی در انبارها باقی نماند، و در مقطعی، ارتش ایالات متحده خواهد گفت: «شما نمی‌توانید ما را به طور کامل خلع سلاح کنید تا به اوکراینی‌ها کمک کنید».

پسران یاغی

فارین‌پالیسی: در سال 2023 انتخابات زیادی در راه است، از جمله در نیجریه، فنلاند، تایلند، پاکستان، آرژانتین و بنگلادش. من دو نفر دیگر را انتخاب می کنم تا در مورد آنها از شما بپرسم: وقتی مردم ترکیه و لهستان به پای صندوق های رای بروند چه انتظاری باید داشته باشیم؟

استفان والت: من یاد گرفته‌ام که هرگز روی انتخابات ایالات متحده شرط‌بندی نکنم، زیرا فقط پولم را از دست می‌دهم، بنابراین قرار نیست روی نتیجه انتخابات ترکیه یا لهستان شرط‌بندی کنم. اما آنچه در مورد هر دوی این موارد جالب است این است که این دوتا کشورهایی هستند که تا حدودی اعضای اخلالگر اتحادهای مختلفی بوده‌اند که در آن عضو هستند.

6

ترکیه در داخل ناتو و لهستان در اتحادیه اروپا و تا حدی در ناتو، و هر دو توسط دولت هایی هدایت می‌شوند که محبوبیت خود را از دست داده اند - در مورد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، به دلیل مدیریت نادرست او بر اقتصاد ترکیه، و در مورد لهستان به دلایل مختلف. و در هر دو مورد، این‌ها دولت‌هایی هستند که در گذشته از سیاست خارجی به عنوان راهی برای گردآوری پایگاه حمایت از خود استفاده می‌کردند و مردم را از مشکلات اقتصادی منحرف می کردند.

من نگران هستم که در آستانه این انتخابات حساس، حزب قانون و عدالت در لهستان را در حال انجام کارهایی مانند معارضه با آلمان، یا در مورد ترکیه، انتخاب جنگ با کردها، یا ورود فنلاند یا سوئد به ناتو - تلاش‌های مختلف سیاست خارجی برای منحرف کردن رأی دهندگان از این واقعیت که نرخ تورم 80 درصد است.

نمی‌دانم چه کسی در انتخابات پیروز می‌شود، اما انتظار دارم رفتار هر دو کشور در سیاست خارجی تا حدودی نامنظم باشد، زیرا رقابت سیاسی داخلی در جریان است.

هیچ تغییر در سیاست‌های آب‌وهوایی

فارین‌پالیسی: آیا در افق سال 2023 حرکت بزرگی در راستای سیاست‌های آب‌وهوایی را پیش‌بینی می‌کنید؟

استفان والت: هیچ پیشرفت بزرگی در این زمینه در سال آینده وجود نخواهد داشت. این مهم است زیرا احتمال زیادی وجود دارد که نوع رویدادهای آب‌وهوایی غیرقابل پیش‌بینی مانند سیل در پاکستان را شاهد باشیم که به طور ناگهانی پیامدهای سیاسی برای آن‌ها به همراه دارد. بنابراین، شما نمی‌توانید دقیقاً پیش‌بینی کنید که کدام کشور ممکن است تحت تأثیر یک رویداد مرتبط با تغییرات اقلیمی قرار گیرد، اما من مایلم مقدار زیادی پول شرط ببندم که کشوری در جایی قرار است با مجموعه‌ای از بلایای غیرمنتظره روبرو شود و سپس با پیامدهای دامنه‌دار و موج دار مواجه خواهد شد.

موقعیت ناخوشایند در خاورمیانه

فارین‌پالیسی: بیایید به اسرائیل نگاه کنیم. به نظر شما یک کابینه مذهبی فوق افراطی تحت رهبری بنیامین نتانیاهو چگونه ممکن است با دولت بایدن برخورد کند؟

استفان والت:  جو بایدن خود را به‌عنوان دوست بسیار صمیمی اسرائیل معرفی می‌کند، و دولت او علی‌رغم افزایش خشونت‌ها در کرانه باختری و علی‌رغم تشکیل کابینه جدید در اسرائیل، انتقاد خاصی را اظهار نکرده و صراحتا موضعی در قبال آن اتخاذ نکرده است.

با این همه، با این کابینه نوظهور، رابطه دشواری پیش‌بینی می‌شود. گرمای زیادی بین آن‌ها وجود نخواهد داشت. من فکر نمی‌کنم بایدن بخواهد با اسرائیل دعوای عمومی کند، زیرا این سیاست داخلی خوبی در ایالات متحده نیست، اما من فکر نمی‌کنم که محبت یا صمیمیت را که گاهی بین برخی دولت‌های ایالات متحده و برخی از کابینه‌های اسرائیل مشاهده کرده‌اید، مشاهده کنید.

اما بازیگر تعیین‌کننده در این‌جا ایران است زیرا ما به توافق هسته‌ای جدیدی دست نمی‌یابیم. اگر ناگهان دولت بایدن با اسرائیلی مواجه شود که به شدت نگران پیشرفت هسته‌ای ایران است، یا عربستان سعودی یا کشورهای حاشیه خلیج فارس که از این بابت ادعای نگرانی می‌کنند، و همه به واشنگتن می‌آیند و می‌گویند: «برای این ماجرا چه کار می‌خواهی بکنی؟»، این امر دولت بایدن را در موقعیت بسیار ناخوشایندی قرار خواهد داد زیرا آن‌ها از قبل با روسیه و اوکراین در جنگ زمینی و در حال جنگ اقتصادی با چین هستند.

بادهای مخالف اقتصاد چین

فارین‌پالیسی: اکنون سیاست کووید-صفر تا حد زیادی در چین برداشته شده است. موارد در حال افزایش است. کووید را در سال 2023 در چین به کجا می‌رسد؟

استفان والت: خوب، من یک اپیدمیولوژیست نیستم، اما این موضوع هم‌چنان برای آن‌ها نگران‌کننده خواهد بود، به دلیل این واقعیت که آن‌ها یک رکود اقتصادی بسیار چشمگیر دارند، که تا حد زیادی به علت همه‌گیری این بیماری، و تا حدی در نتیجه اجتناب‌ناپذیر توسعه اقتصاد چین و اشتباهاتی است که در گذشته مرتکب شده‌اند.

اقتصاد چین در سال آینده همچنان با باد مخالف روبرو خواهد شد. ما شاهد بازگشت ناگهانی اقتصاد جهانی در سال 2023 نیستیم. از این نظر، اگر آن را با اروپا مقایسه کنید، اقتصاد ایالات متحده عملکرد نسبتاً خوبی داشته است. اما اگر به  آنچه که بریتانیا با آن روبرو است نگاه کنید، و به آن‌چه قاره اروپا احتمالاً با آن روبرو خواهد شد، و آن‌چه که چین با آن روبرو است، سال کندی در پیش خواهد بود، و با توجه به این‌که این کشور هنوز کاملاً به تعامل خود با سایر اقتصادها وابسته است، این در نهایت برای چین سخت است.

عارضه نهایی برای آن‌ها این است که ما نمی‌دانیم این اعتراضات در نهایت به کجا می‌انجامد. آن‌ها به وضوح توسط خشم گسترده نسبت به محدودیت‌های کووید صفر تحریک شده بودند، که اکنون در حال کاهش است، اما به نظر می‌رسد که آن‌ها دنبال چیزی بیش از این هستند. این فرصتی برای چینی‌ها شد تا نشان دهند که از سرکوب‌هایی که در زمان شی جین پینگ تشدید شده بود، راضی نیستند. فکر نمی‌کنم سال 2023 سال آسانی باشد. اگر شی فکر می‌کند که تاج‌گذاری او به عنوان رهبر بی‌رقیب چین باعث آرامش می‌شود، من فکر می‌کنم که او ناامید خواهد شد.

نکته پایانی که در مورد وضعیت چین تاثیرگذار است، تحقیقات بسیار خوبی است که توسط همکارم اریکا چنووت انجام شده است که نشان می‌دهد نافرمانی مدنی از این نوع اعتراضات گسترده، کم‌تر از گذشته کارآمد شده است.  آن‌ها قبلاً یک شکل کاملاً مؤثر برای تحمیل تغییرات سیاسی بودند، اما دولت‌های اقتدارگرا در یافتن راه‌هایی برای جلوگیری یا خلع سلاح یا سرکوب این اعتراضات بهتر شده‌اند. آن‌ها در نهایت در بلاروس کار نکردند. در نهایت ممکن است در جاهای مشابه هم کار نکنند. بنابراین اگر چه ما شاهد این طغیان اعتراضات مردمی هستیم، اما نباید تصور کنیم که احتمال موفقیت آن‌ها به اندازه گذشته است. همچنین شایان ذکر است که متاسفانه بهار عربی نیز در نهایت تغییرات سیاسی پایدار زیادی را نیز ایجاد نکرد.

رابطه پکن-واشنگتن در 2023

فارین‌پالیسی: می‌خواهم از شما بپرسم که در سال آینده روابط ایالات متحده و چین را به کجا می‌بینید؟ آیا مجلس تحت رهبری حزب جمهوری‌خواه موثر است؟ آیا پیچش‌های دیگری در رابطه وجود دارد که بخواهید در سال 2023 پیش‌بینی کنید؟

استفان والت: دیدار سازنده‌ای بین شی و بایدن در نشست بالی [G-20] برگزار شد. بدیهی است که پیشرفتی قابل توجهی محسوب نمی‌شد و تنش‌زدایی ناگهانی در کار نبود، اما یک گفت‌وگوی صمیمانه بود و تحولات مثبتی از جمله «بیایید خودمان را از جعبه یخ بیرون بیاوریم و شروع به همکاری در زمینه‌هایی که منافع مشترک داریم» وجود داشت. من فکر می‌کنم که انتخابات میان‌دوره‌ای تقریباً هیچ تأثیری در این‌جا نخواهد داشت زیرا رویارویی با چین یک موضوع دوحزبی است. این یکی از مواردی است که اکثر جمهوری‌خواهان و اکثر دموکرات‌ها موافق هستند که باید با چین با شدت بیش‌تری برخورد شود.

یکی از نگرانی‌های من این است که می‌توانم به راحتی تصور کنم که کوین مک کارتی، رئیس‌جمهور آینده تصمیم می‌گیرد راه‌ رئیس مجلس سابق، نانسی پلوسی، را دنبال کند و بگوید که می‌خواهد پرواز کند و با هم‌تایان خود در تایوان ملاقات کند. این کار خطیری است. این در واقع امنیت تایوان را افزایش نمی دهد، اما اگر پلوسی این کار را انجام داد، چرا او نتواند.