به گزارش اکوایران، خبرگزاری فارس، با افشای جزئیاتی از مفاد «توافق موقت« پیشنهادی دولت‌های غربی در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، چنین توافقی را مخاطره‌آمیز خواند.

توافق موقت در راه است؟

در شرایطی که تنها یک روز به آغاز مذاکرات بر سر احیای توافق هسته ای سال 2015 موسوم به برجام باقی مانده است، با توجه به اختلافات میان طرف‌های گفت‌وگو، امیدها نسبت به بازگشت این توافق کم‌رنگ‌تر شده است. روز گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از دو دیپلمات غربی ادعا کرده در صورت تکرار مواضع کنونی مقامات ایران –مبنی بر این که تنها موضوع روی میز  لغو کامل تحریم‌ها خواهد بود- طی مذاکرات آتی، انتظاری برای حل مسئله از طریق این مذاکرات وجود نخواهد داشت.

با این حال رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی نوشته سناریوی دیگری هم وجود دارد که بر اساس آن واشنگتن تا زمان حصول توافق دائمی، ایده مذاکره بر سر «توافق موقت» با ایران را مطرح کند. با این حال این گزارش متذکر شده که این دیپلمات‌ها معتقدند این موضوع زمان می‌برد و اطمینانی وجود ندارد ایران تمایلی به پذیرش چنین چیزی داشته باشد.

تکرار ایده شکست خورده!

در این شرایط خبرگزاری فارس با انتشار یادداشتی با عنوان «توافق موقت در وین، تکرار ایده شکست‌خورده سال‌های گذشته» با اشاره به جزئیات ایده «توافق موقت» و با نقد آن، نسبت به حصول چنین توافقی هشدار داده و اجرای آن را مخاطره‌آمیز خوانده است.

این یادداشت متذکر شده در شرایطی که پیشرفت‌های هسته‌ای ایران باعث نگرانی غربی‌ها شده، باز هم بحث شکل‌دهی به یک «توافق موقت» با ایران بر روی میز مذاکره قرار گرفته است. از نگاه نویسنده این یادداشت، چارچوب این توافق موقت بر اساس همان معیارهای توافق «ژنو ۳» است؛ بر مبنای این توافق، توقف حساس‌ترین بخش‌های فعالیت هسته‌ای ایران از نگاه غربی‌ها در مقابل برخی امتیازات اقتصادی همچون افزایش فروش نفت تا سطح خاص و اجازه برخی معاملات خاص صورت می‌گیرد.

بر اساس این یادداشت، به احتمال زیاد مهم‌ترین درخواست غربی‌ها توقف غنی‌سازی ۶۰ درصدی و بازگشت نظارت‌های پروتکل الحاقی بر تاسیسات هسته‌ای ایران است. این توافق از نظر غربی‌ها در نهایت باید به مذاکرات گسترده‌تری بر سر مذاکرات موشکی و منطقه‌ای ختم شود؛ مسئله‌ای که جمهوری اسلامی دائما آن‌را رد کرده است.

این یادداشت یادآور شده که بر اساس راهبرد تهران در مذاکرات هسته‌ای، هدف از مذاکرات وین لغو تمام تحریم‌هاست و با توجه به رویکرد احتمالی غرب، می‌توان این‌گونه تصور کرد که ایران موافقتی با هرگونه پیشنهاد توافق موقت نخواهد داشت.  فارس در پایان هشدار داده که مسیر هجده سال گذشته به خوبی نشان داده توافق‌های موقت تا چه اندازه سست و قابل تعبیر و تفسیر هستند و در شرایط فعلی ورود به چنین عرصه‌ای می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد.

به نظر می‌رسد با توجه به نزدیکی موضع خبرگزاری فارس با تیم مذاکره‌کننده ایرانی در وین، به احتمال زیاد ایده توافق موقت در همان بدو ارائه آن توسط طرف غربی از سوی مذاکره‌کنندگان ایرانی رد شود، همان‌گونه که دیپلمات‌های غربی هم در گفت‌وگو با رویترز شانس کمی را برای آن قائل بوده‌اند.