برنامه متراژ

ابعاد ریزش قیمت مسکن

این قسمت از برنامه «متراژ» به بررسی ابعاد و جزئیات ریزش قیمت مسکن در پایتخت پرداخته است. در این برنامه بازار املاک پایتخت به صورت منطقه به منطقه مورد بررسی قرار گرفته و به این پرسش پاسخ داده شده که کاهش قیمت مسکن با توجه به روند دو ماه پیش قرار است از چه مناطقی و با چه شیبی اتفاق بیفتد؟

آغاز کاهش قیمت مسکن

کارشناس برنامه «متراژ»  می‌گوید گرچه کاهش قیمت مسکن در مناطق شمالی شهر شروع شده اما قیمت مسکن در مناطق جنوبی پایتخت همچنان در حال رشد است. به گفته او منطقه 1 با 15 درصد بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرده و پس از آن منطقه 5 با 7 درصد کاهش در رتبه دوم قرار دارد. مسکن در مناطق جنوبی شهر تهران نیز در فاصله بین مردادماه تا شهریورماه میانگین بین 3 تا 4 درصد افزایش قیمت داشته است. بر این اساس مناطق 10، 11، 12، 15، 16 و 20 بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند. اما یکی دیگر از کارشناسان این برنامه علت افت شدید قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران را ناشی از نوسانات بازار ارز دانسته است. او می‌گوید که از دو سال گذشته که بازار وارد دوره رونق شد در بخش مسکن نیز اتفاق‌هایی افتاد که در ابتدا شاهد رونق مصرفی بودیم بدون اینکه در قیمت تغییری داشته باشیم ولی توأمان شدن این رونق مسکن با نوسانات بازار ارز باعث شد تغییراتی در بازار سرمایه به وجود بیاید.

در پایان این برنامه پیش‌بینی شده است در ماه‌های آینده بجای اینکه قیمت مسکن در جنوب شهر بالا برود و قیمت مسکن در شمال شهر با سرعت قابل‌توجهی کاهش پیدا کند. بر اساس پیش‌بینی کارشناس برنامه این روند کاهشی با شیب خفیف همراه خواهد بود اما تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

 

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد