به گزارش اکو ایران ،انتصابات پرحاشیه در شهرداری تهران  ادامه دارد .از انتصاب داماد شهردار به عنوان مشاور تا انتصاب همسر یکی از اعضای شورای شهر به عنوانسرپرست اداره کل امور اجرایی کمیسیون های ماده صد. هنوز تکلیف حکم سرپرستی سازمان ورزش که  برخی از اعضای شورای شهر آن را مغایر با اساسنامه های این سازمان می دانستند مشخص و تکلیف تذکراتی که اعضای شورای شهر در این باره داده بودند نیز روشن نشده بود که تذکری درخصوص سرپرست سازمان زیباسازی مطرح شد که او هم برخلاف اساسنامه این سازمان منصوب شده بود. چند هفته پیش مهدی اقراریان، رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران به انتصاب سرپرست سازمان رفاه، خدمات اجتماعی و مشارکت‌های مردمی شهرداری انتقاد کرد و آن را خارج از رویه دانست به گفته او فردی از بیرون در اتاق مدیرعامل نشسته و ترتیب‌های قانونی رعایت نشده است. نمی‌توانیم دم از قانون بزنیم و خودمان به آن عمل نکنیم.

امروز نیز ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران امروز در تذکر پیش از دستور خود گفت: فکر می‌کنم امروز باید تذکرم داده شودتا جلوی برخی اتفاقات گرفته شود. رعایت قانون و نظارت بر مصوبات شورای شهر یکی از مهمترین وظایف ما است. مقام معظم رهبری هم وقتی می‌خواهد در مورد شوراها صحبت کند اولویت‌بندی را به این شکل می‌کند که نظارت، هدایت و حمایت؛ یعنی جنبه نظارتی‌مان بر جنبه هدایت و حمایتمان می‌چربد. باید اجازه ندهیم این جنبه لغو شود. متولی باید حرمت امام زاده را نگه دارد. بند یک ماده 71 قانون انتخاب شورا است نه شورا، بند 2 دیدن نارسایی‌ها، اشکالات شهر و منعکس کردن به مسئولین است. بند 3، نظارت برحسن اجرای مصوبات شورا و طرح‌های مصوب در امور شهرداری است که به عنوان مهمترین وظیفه شورا است. اگر شورا حساسیت لازم را در این مورد نداشته باشد نمی‌توانیم از کسی توقع داشته باشیم و خودمان باید این را رعایت کنیم.

 امانی اضافه کرد: تا کنون سه بار در جلسات علنی بنده و بقیه اعضا و بارها در جلسات هم اندیشی با شهردار تهران درباره ضرورت رعایت مفاد اساس‌نامه سازمان‌های شهرداری به ویژه در انتصاب مدیران عامل‌شان تذکر دادیم. دوستان گفتند اشتباه شده و سرپرست گذاشته و دو سه مورد را اینگونه توجیه کردند. ضمن این که با امضای آقای چمران به شهردار تهران تذکر داده شده اما هنوز جوابش نیامده است. هر چند برای یکی از آن سه مورد هم اخیرا حکم مدیرعاملی زدند اما دیروز دوباره مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار منصوب شده در حالی که بند «ح» ماده 14 اساس‌نامه سازمان میادین میوه و تره بار درباره مدیرعامل سازمان این گونه می‌گوید؛ یکی از وظایف هیات مدیره انتخاب مدیرعامل است. انتخاب یک نفر از شاغلان رسمی شهرداری تهران و یا با سابقه فعالیت حداقل 8 سال سابقه کار در قراردادی در شهرداری تهران که این تصریح شده است.

 رییس کمیته منابع انسانی شورای شهر تهران گفت: یک نفر را به عنوان مدیرعامل انتخاب کردند که حتما انسان شایسته و با تجربه‌ای است و در این شکی نداریم و پستی که به او دادند به کار قبلی او هم ارتباط دارد اما شرایط مطرح در این اساس‌نامه را ندارد؛ یعنی نه کارمند رسمی شهرداری است و نه هشت سال سابقه کار در شهرداری تهران را دارد. درباره سه مورد قبلی هم هیچ تذکری ندادم و دیگران تذکر دادند. این مورد بعد از سه بار تکرار برای بار چهارمدارد رخ می دهد.

امانی تاکید کرد: « اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی/ بر آورند غلامان او درخت از بیخ » یعنی مدیرعاملی که خودش برمبنای این اساس نامه انتخاب نشده باشد توقع نداشته باشیم که اساس‌نامه را داخل سازمان رعایت کند.  اگر این باب شود در شهرداری و شورا هیچ سنگی روی سنگ بند نمی شود. خواهش می‌کنم این تذکر را رعایت کنید.