سید جعفر تشکری هاشمی در جریان جلسه امروز شورای شهر نطق پیش از دستوری را به مناسبت روز ایمنی حمل و نقل قرائت کرد.

او با تاکید بر اینکه حفظ و ارتقای ایمنی عابرین پیاده و رانندگان و کاهش تلفات ناشی از تصادفات به عنوان یکی از راهبردهای اصلی توسعه حمل و نقل شهری در دوره ششم شورای است گفت: کم توجهی به موضوع ایمنی در حمل‌ونقل موجب افزایش روز افزون مرگ و میر، معلولیت و دیگر صدمات جسمی، آسیب‌های روانی و عاطفی به شهروندان شده و زیان‌های اقتصادی به همراه دارد.

تشکری هاشمی در ادامه با ارائه آمارهای جهانی و کشوری در زمینه تصادفات گفت: بر مبنای آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) درخصوص تصادفات جاده‌ای در سال ۲۰۱۸، تعداد سالانه تلفات رانندگی در جاده‌ها ۱٫۳۵ میلیون نفر بوده و هر ۲۴ ثانیه یک نفر در جاده‌های جهان کشته می‌شود.

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران افزود: بر اساس آمار بهداشت جهانی در سال 2018، تصادفات ترافیکی اصلی‌ترین عامل مرگ و میر در بین افراد 29-5 ساله در جهان است. همچنین میانگین مرگ و میر ناشی از تصادفات به عنوان هشتمین عامل مرگ و میر در جهان گزارش شده است.

او با اشاره به رتبه تصادفات در نرخ مرگ و میر در ایران گفت: این در حالی است که سومین عامل مرگ و میر در کشور ایران مربوط به تصادفات است و ایران همچنان جزو کشورهای نا ایمن در حوزه حمل و نقل باقی مانده است. بر اساس آمار بهداشت جهانی در مجموع روند تلفات ترافیکی در ایران از سال 2000 تا 2019 کاهش یافته است و از 26.4 به ازای هر 100هزار نفر در سال 2000 به 21.5 به ازای 100هزار نفر در سال 2019 رسیده است که البته هنوز از میانگین جهانی (16.7 به ازای هر 100هزار) بالاتر است. تشکری هاشمی افزود: در مقایسه با کشور کره جنوبی که تقریبا آمار مشابهی با ایران، در یک بازه زمانی مشابه میزان تلفات در ایران 20 درصد کاهش یافته است، در حالیکه این رقم در کره جنوبی تقریبا 75 درصد بوده است.

او ادامه داد: مدت کوتاهی از ایام نوروز سال ۱۴۰۱ و تصادفات جاده ای تعطیلات نوروزی نگذشته است، که پزشکی قانونی، آمار اولیه جانباختگان تصادفات نوروزی، را بیش از ۱۱۰۰ نفر اعلام کرده است. مطابق این گزارش در نوروز امسال به طور میانگین روزانه ۵۵ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده اند در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل، روزانه ۴۹ نفر ثبت شده بود. او با بیان اینکه مطابق آمار و اطلاعات حمل و نقل و ترافیک شهر تهران در سال ۱۳۹۹، تعداد تصادفات فوتی شهر تهران ۵۸۳ فوتی بود اضافه کرد: مطابق این آمار سهم فوتی ها به ترتیب شامل ۴۱ درصد عابران پیاده، ۳۸ درصد راکب موتورسیکلت، ۸ درصد سرنشینان خودرو، ۷ درصد راننده خودرو، ۶ درصد سرنشین موتورسیکلت بوده است. این در حالی است که بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی نرخ مرگ و میر در سطح جهانی، عابران پیاده و دوچرخه سواران ۲۶ درصد از کل فوتی‌ها و استفاده کنندگان از وسایل نقلیه موتوری دو و سه چرخ ۲۸ درصد دیگر را شامل می شوند. اصلی ترین علت تصادفات در شهر تهران نیز با سهم ۶/۴۷ درصد مربوط به عدم توجه به جلو گزارش شده است.

او با اشاره به بیشترین آمار تصادفات فوتی در تهران گفت: بیشترین آمار تصادفات فوتی شهر تهران بر حسب نوع معبر محل تصادفات مربوط به بزرگراه ها و خیابان های اصلی است. تعداد تصادفات جرحی شهر تهران، ۱۶۵۸۴ فقره در سال ۹۹ گزارش شده است.بیشترین آمار فوتی در سال ۹۹ به ترتیب مربوط به مناطق ۴، ۱۵، ۱۹ و ۵ بوده است.

تشکری هاشمی گفت: آمارهای ارائه شده نشان می‌دهد دستگاه‌های مرتبط از قبیل وزارت صمت(شرکتهای سازنده خودروها)، وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، قانون گذاران، شهرداری ها، پلیس، آموزش و پرورش و رسانه ها در کشور وظایف خود را در خصوص ارتقاء ایمنی حمل و نقل به درستی انجام نداده اند. او با بیان اینکه تعداد زیادی از مردم بر اثر تصادفات رانندگی در جاده‌های کشور متحمل خسارات سنگین و بعضاً غیر قابل جبران می‌شوند گفت: این امر باعث شده تا دست اندرکاران حمل و نقل، تمرکز ویژه‌ای بر موضوع ایمنی حمل و نقل داشته باشند. اما آنچه در این بین اهمیت دارد این است که سرمایه گذاری در راستای ارتقای ایمنی حمل و نقل در چه محورهایی باید صورت پذیرد. تشکری هاشمی تاکید کرد که ریشه یابی عوامل تصادفات یکی از گام های اساسی در انجام وظیفه نهادهای مسئول به وظیفه خود در قبال ایمنی حمل و نقل و ترافیک است.

او با اشاره به اینکه از دیدگاه برنامه ریزی شهری آنچه به عنوان اولویت در طرح های شهری اجرا می کنیم منطبق بر شیوه و روش های پذیرفته شده جهانی نیست افزود: در حال حاضر در شهر تهران مداخلاتی که شهروندان را به استفاده بیشتر از خودروها ترغیب می‌کنند بی‌وقفه در حال گسترش هستند. بسیاری از اقداماتی که با هدف ایمن‌سازی و به بهانه کاهش تلفات رانندگی در معابر انجام می‌شوند عمدتاً به محدودیت دسترسی عابران پیاده و در نتیجه افزایش مطلوبیت اتومبیل منتهی می‌شوند.

تشکری هاشمی ادامه داد: منابعی که می‌تواند صرف توسعه حمل و نقل عمومی شود در امور با اولویت کمتر هزینه می‌شوند. افزایش سهم سفرهای روزانه از طریق حمل و نقل عمومی راه حل پنهان ایمنی در حمل و نقل است. امروز زمان آن فرا رسیده است که از حمل و نقل عمومی به عنوان یک ابزار برای ایمنی در حمل و نقل استفاده کنیم چرا که می تواند خطر تصادف را برای شهروندان یک جامعه به طور چشمگیری کاهش دهد. او با بیان اینکه در اثر سیاست‌های نادرست فواصل میان مبادی (سکونت) و مقاصد (شغل) سفر روز به روز در حال تشدید شدن است گفت: این شیوه از برنامه‌ریزی وابستگی شهروندان به اتومبیل را افزایش می‌دهد. تشکری هاشمی با بیان اینکه براساس الگوهای مهندسی ترافیک سه عامل اصلی بوجودآورنده تصادفات شامل عوامل انسانی، راه و محیط و وسائل نقلیه می باشند اضافه کرد: عامل راه یک حوزه سخت افزاریست بصورتیکه ایمن‌سازی راه‌های درون شهری موجب کاهش نرخ تصادفات و همچنین پیشگیری از بروز تصادفات سنگین در معابر درون شهری خواهد شد. همچنین استفاده از علائم ترافیکی و هشدار دهنده براساس استانداردهای موجود در این حوزه موجب آگاهی بخشی به رانندگان و عابرین پیاده شده و از بروز تصادفات جلوگیری خواهد شد. یکی دیگر از مولفه های مربوط به راه‌های سطح شهر استفاده از تجهیزات به روز ترافیکی در راستای هوشمندسازی معابر به منظور اعمال قانون رانندگان متخلف می باشد که تاثیر بسزایی در کاهش جرایم و پیشگیری از تصادفات دارد.

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اضافه کرد: خیابان هایی که برای عابران پیاده امن‌تر هستند، به دلیل سرعت کم، ایمن‌ترین خیابان ها برای رانندگان نیز هستند. هر چه سرعت وسایل نقلیه بیشتر باشد، شدت آسیب ها یا جراحات وارده بیشتر است. لذا لازم است به سرعت طرح در معابر نیز توجه ویژه ای شود. او همچنین به کیفیت خودروها اشاره کرد و گفت: عامل وسیله نیز به صنعت خودروسازی مرتبط است که صنایع خودروسازی میبایست از استانداردهای جهانی در ساخت و ساز استفاده کنند که متاسفانه خودروهای تولید داخلی فاصله بسیار زیادی با این استانداردها دارند. تردد خودورهای مستهلک و فرسوده در سطح شهر و همچنین تردد تعداد بالای موتورسیکلت های ناایمن و بطور کلی استانداردهای پایین وسائل نقلیه و تکنولوژی پایین تولید خودروها منجر به افزایش تصادفات و همچنین خسارات جانی ناشی از آن شده است. تشکری هاشمی متذکر شد که پلیس راهور مکررا نسبت به نا ایمن بودن جاده ها و همچنین سن فرسودگی خودروها تذکر داده و از مسئولان خواسته است به این مساله مهم توجه داشته باشند. او افزود؛ عامل انسانی نیز به عنوان متنوع‌ترین نقش، مرتبط با قانون گذار، مجری قانون و کاربر در سطوح مختلف میباشد. بر اساس آمارها در بین این عوامل بیشترین سهم و دلیل تصادفات، مربوط به عامل انسانی است. ویژگیهای شخصیتی میتوانند رفتارهای پرخطر در رانندگی و فهم انسان را از ایمنی و خطر، تحت تاثیر خود قرار دهند. به همین سبب بهتر است راننده به لحاظ روانشناسی مورد بررسی قرار گیرد تا ویژگی شخصیت احساسی او تعیین شود. همچنین میبایست برای رانندگان ناایمن آموزش‌های لازم مانند دوره های تقویت هوش هیجانی و ادراک خطر برگزار شود. از دیگر مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد بازنگری و بروزرسانی قوانین است. متاسفانه قوانین ما بازدارندگی کافی را ندارند. به عبارتی رابطه تخلف و تنبیه متناسب نیست.