براساس گزارش منتشر شده از سوی اتاق تعاون ،عدد شامخ کل ۳۵.۳۲ نسبت به ماه قبل (۵۸.۷۲)کاهش قابل توجهی داشته که نشان دهنده کاهش قابل توجه فعالیت در حوزه صنعت ساختمان در فروردین ماه نسبت به اسفند ماه است.البته دلیل عمده رکود فرودین ماه که در سال گذشته نیز مشاهده شد تعطیلات نوروز است. 

مولفه قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم مورد نیاز نسبت به ماه قبل افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است.مولفه های میزان فعالیت های انجام شده ،میزان فروش کالا و خدمات ،سرعت انجام و تحویل سفارش و یا فرایند کار و میزان سفارشات جدید مشتریان کاهش قابل توجهی داشتند.

30

شاخص انتظارات تولید در ماه آینده با رقم ۵۹.۷۸ نسبت به ماه قبل ۳۷.۲ با افزایشی قابل توجه وضعیت فعالیت های ساختمانی در اردیبهشت ماه را بهتر از فرودین ماه پیش بینی می کند.انتطارات در ارتباط با فعالیت های شرکت در ماه آینده  ۵۹.۷۸  است .ثابت بودن شاخص مولفه های موجودی مواد و مصالح خریداری شده ،میزان استخدام نیروی کاروتید و مصرف حامل انرژی و همچنین تعطیلات ابتدایی سال از دیگر دلایل رکود صنعت  ساختمانی از دید فعالان اقتصادی در فروردین ۱۴۰۱ است.

31

اتاق تعاون  ایران برای نخستین بار در کشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام کرد که نتیجه آن به‌صورت ماهانه توسط مرکز آمار اتاق تعاون ایران منتشر می‌شود.

از بین شاخص­ های متنوع و گوناگون اقتصادی که توسط کشورها و سازمان­ های بین ­المللی  انتشار می‌یابند،  شاخص مدیران خرید   (PMI) Purchasing Manager’s Index  که در فارسی به اختصار «شامخ» نامگذاری شده، یکی از مهم­ترین شاخص­های اقتصادی است که مورد پذیرش اکثر کشورهای توسعه ­یافته قرار دارد.