به گزارش اکو ایران ، ایمنی ساختمان های پرخطر تهران اصلی ترین محور تذکرات اعضای شورای شهر تهران در صحن علنی امروز بود . مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در جریان شصت و ششمین جلسه شورا ضمن تسلیت حادثه تلخ آبادان، با اشاره به وجود 129 ساختمان بسیار پر خطر در سطح شهر تهران، متذکر شد: خواهشمندم که این 129 ساختمان را بر اساس اهمیت و حضور شهروندان در آن ساختمان ها، در اولویت کار خود قرار دهید. رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در ادامه خواهان اولویت دادن به گودهای رها شده در سطح شهر تهران شد.

عباسی در همین راستا خواستار انتشار لیست 129 ساختمان بسیار پرخطر تهران شد و گفت: این از حقوق اولیه شهروندان تهران است که اگر مالکی انگیزه ایمن سازی ساختمان خود را ندارند، نسبت به بی تفاوتی او واکنش نشان دهند.

مهدی چمران نیز در ادامه سخنان عباسی اظهار داشت: این 129 ساختمان یکی از مسائلی است که باید در کارگروه مشترک شهرداری با قوه قضاییه، نیروی انتظامی و وزارت کار و رفاه اجتماعی مطرح شود چراکه شهرداری یا آتش‌نشانی به تنهایی توان رسیدگی به این موضوع را ندارند.

قدرت اله محمدی سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران هم که برای ارائه گزارش در خصوص اقدامات انجام شده پیرامون حادثه ساختمان متروپل شهر به صحن شورای شهر تهران آمده بود گفت : جوانان شهر آبادان  به صورت خودجوش موکب های صلواتی ایجاد کردند و در کنار دو هزار نفر نیروی امداد رسانی و پشتیبانی، وارد شدند.

سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه متروپل در ۱۱ طبقه و یک طبقه منفی در کاربری تجاری، مسکونی و پارکینگ ساخته شده است، خاطرنشان کرد: ۱۶ واحد تجاری در طبقه همکف و دفتر صاحب ملک و چند ملک اداری عملیاتی شده بود و خوشبختانه هنوز به بهره برداری نرسیده بود و اگر افتتاح می شد فاجعه انسانی بزرگی رخ می داد.

وی افزود: مشکل بزرگ برای امدادرسانی این بود که بخشی از سازه باقی مانده و کامل تخریب نشده که سرعت در آواربرداری را دچار مشکل کرده است. به واسطه چند دوربین در ساختمان های اطراف، تمام حرکات در سازه ها رصد می شود.

محمدی با بیان اینکه اگر در حین عملیات ریزش انجام شود تلفات بیشتری از حادثه اصلی داشت، خاطرنشان کرد: روز اول هفت نفر زنده از زیر آوار خارج شدند. عملیات از روز پنجم با جدیت و سرعت بیشتری انجام می شود و اگر اتفاق خاصی نیفتد جستجوی مفقودین به پایان می رسد و فاز بعدی آن تخریب کلی ساختمان و جمع آوری آوار است.

وی با بیان اینکه شش استان همکاری لازم را داشتند، اظهار کرد: فرماندهی این عملیات توسط آتش نشانی تهران صورت گرفت و خوشبختانه همکاری خوبی انجام شد و اقدامات به خوبی مدیریت شده است.

محمدی با بیان اینکه ۱۱ طبقه آوار در مساحت دو هزار متر مربع ترکیبی از بتن، اسکلت و میلگرد روی هم انباشته است، تصریح کرد: بعید است چنین آواربرداری در کشور تا به حال انجام شده باشد. از چهار جبهه اقدامات انجام شده و با رضایت مالکین چهار ملک تخریب شد و عملیات در حال انجام است تا چند روز آینده کار به اتمام برسد.

وی افزود: سودگران و تاجران مرگ عنوانی است که باید برای سازندگان ساختمان های پرخطر باید به کار گرفت. حتما لیستی از ساختمان‌های پرخطر منتشر می‌شود و هیچ ترسی در این زمینه نداریم. با جان مردم معامله نمی کنیم. دشمنان بهره برداری هایی را انجام دادند و فیلم تهیه می کردند تا در این حادثه سیاه نمایی کنند.

محمدی با تأکید بر اینکه در این خصوص پیشگیری بهتر از درمان است، گفت: هنر این است که اجازه ندهیم چنین اتفاقی بیفتد و پیشگیری کنیم. روزانه تعداد زیادی از مردم به چنین ساختمان هایی مراجعه کنند و باید اقدامات لازم انجام شود.

 همچنین در ادامه جلال بهرامی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران هم با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم طرح جامع ایمنی است که هشت سال در حال رفت و برگشت است، اظهار کرد: اگر این طرح ابلاغ شود آتش نشانان ضابط قانونی خواهند بود و می توانند برخورد لازم را داشته باشند.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران افزود: این طرح هنوز ابلاغ نشده و پیگیری هایی که انجام می شود عموما توصیه است و پشتوانه اجرایی ندارد. به نتیجه رسیدیم که ساختمان های پرخطر را شناسایی کنیم و بر اساس مهلت نواقص برطرف شود و در صورت عدم اقدام پلکانی برخورد شود.

وی تأکید کرد: ساختمان های مسکونی و تجاری قدیمی به لحاظ ایمنی دچار مشکل هستند و در مرحله بعدی باید به سراغ این بخش برویم. انتشار لیست ۱۲۹ ساختمان پرخطر جزء تاکیداتی بوده که به آتش نشانی اعلام شده است.

در ادامه مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران  در ادامه تأکید کرد: در این زمینه دیگر دستگاه ها از جمله قوه قضاییه نیز باید وارد عمل شوند و همه باید کنار هم باشند.

همچنین سید محمد آقامیری عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران شورای اسلامی شهر تهران در واکنش به گزارش سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه آتش نشانی جایگاه ضابط قانونی در کشورهای دیگر دارد، اظهار کرد: متاسفانه در ایران، آتش نشانی این جایگاه قانونی را ندارد و درخواست داریم در این زمینه اقدام شده و این اختیار به آتش نشانی داده شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: اولویت ما با ساختمان های پر خطر تر است. باید ببینیم شکاتی از سوی شهرداری در خصوص این ساختمانها صورت گرفته که دادستانی پیگیری کند؟ اگر صرفا رونوشت برای دادستانی باشد مبدأ عملیات برای دادستانی نخواهد بود.

مهدی بابایی رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران  با اشاره به وضعیت ۱۲۹ ساختمان پرخطر در تهران عنوان کرد: هفته ای سه مالک این ساختمان ها، به قوه قضاییه دعوت و اخطاریه توسط معاون دادستان جناب آقای تورک به آنها ابلاغ و مهلت ایمن سازی داده می شود.

وی افزود: در صورتیکه مالک به ایمن سازی اقدام نکند، در مرحله اول، نسبت به قطع آب و برق و در مرحله دوم نسبت به پلمپ ساختمان ناایمن اقدام می شود.

بابایی ضمن تشکر از اقدامات قوه قضاییه تاکید کرد: با توجه به تعداد زیاد ساختمان های پر خطر در تهران، این اقدام باید با سرعت بیشتری انجام شود. باید بتوانیم ظرف مدت ۶ ماه، کلیه ساختمان های پرخطر را تعیین تکلیف کنیم.