به گزارش اکو ایران ، دو روز پیش کودک 4 ساله ای در فضای سبز کنار یکی از بزرگراه ها در چاهی 50 متری سقوط می کند و جان خود را از دست می دهد . مطهر محمدخانی ، سخنگوی شهردار تهران امروز در مورد حادثه سقوط دختربچه به داخل چاه در منطقه ۱۵ شهرداری تهران به رسانه روابط عمومی شهرداری  گفت: بعد از وقوع حادثه، عوامل آتش‌نشانی در محل حاضر شدند و دختربچه را از عمق بیش از ۳۰ متری چاه بیرون آوردند و تحویل عوامل اورژانس دادند.

وی با بیان اینکه اورژانس زمانی مصدوم را تحویل می‌گیرد که هنوز زنده است و علائم حیاتی دارد، گفت: پس این اخبار جعلی که بعد از فوت دختربچه عملیات نجات وی انجام شده صحت ندارد و قبل از فوت وی، آتش‌نشانان وی را از چاه بیرون کشیدند.

محمدخانی با بیان اینکه برخلاف اخبار منتشر شده این محدوده اصلا بوستان نبوده بلکه فضای سبزی بین چند خیابان در میدان افسریه بود، گفت:‌ این مکان،‌محل تردد اهالی و بوستان نیز نبوده است که بخواهند از آن استفاده کنند.

سخنگوی شهرداری تهران بیان اینکه میدان افسریه در سال ۷۲-۷۱ در زمان مدیریت آقای کرباسچی ساخته شده و در آن زمان خانه‌ها و املاک توسط شهرداری خریداری و بعد از مسطح کردن خانه‌ها آن را به میدان فعلی افسریه تبدیل کردند، گفت:‌ باید چاه‌هایی که در این منازل می‌بود توسط شهرداری با دقت با روش‌های منطقی پر می‌شد؛ اما ظاهرا آن چاه یا قنات و یا هر چیزی که باعث بروز این حادثه شده پر نشده است و تنها سطح رویی آن پر شده و بعد نیز بر روی آن چمن کاری صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه این چاه مورد استفاده شهرداری نبوده و مدیران وقت از وجود چنین چاهی مطلع نبودند و روی آن نیز با سبزه و چمن پوشیده بود و از بیرون اثری از چاه وجود نداشت، تصریح کرد: دهانه این چاه ریزش کرده ۳۰ تا ۳۵ سانت است و در روزهای قبل نیز به صورت طبیعی این محیط آبیاری شده بود و مأموران خدمات شهری نیز در این فضا تردد داشتند و هیچ مشکلی گزارش نشده بود.

محمدخانی با بیان اینکه برآورد اولیه این است که در طول ۳۰ سال اخیر در پی آبیاری طبیعی فضای سبز دهانه چاه مخفی شست و شو داده شده بود و بخش‌های بیرونی چاه که در زیر چمن و فضای سبز بودند، کاملا تخریب شده بود که با حضور کودک منجر به شکافته شدن چمن و سقوط وی داخل چاه شده، گفت: شهرداری تهران به شدت از این حادثه متأثر است و موضوع را به صورت جدی پیگیری می‌کند و هر کاری که در راستای تسلی خانواده لازم باشد انجام خواهد داد و همان طور که در بیانیه منطقه آمده، موضوع با جدیت بررسی می‌شود و اگر قصوری در این زمینه از سوی عوامل شهرداری احصا شود حتما با آن برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه شهردار تهران در زمان شنیدن این حادثه در عراق بود و به شدت از مرگ این دختربچه متأثر و دستور پیگیری ویژه دادند در مورد بازداشت شهردار منطقه ۱۵ گفت:‌ برخورد با شهردار منطقه مسبوق به سابقه نیست و بازداشت شهردار منطقه به خدمات‌رسانی به مردم محلات مشکلاتی ایجاد می‌کند و وقتی هنوز تحقیقات کامل نشده، برخورد با بالاترین مقام منطقه چه معنایی دارد.

وی با رد برخی اخبار مبنی بر اینکه شهرداری منطقه سه روز قبل از این فضای سبز بازدید کرده بود و در جریان وجود چنین چاهی قرار گرفته بود، گفت: ۳۰ سال قبل یک کاری انجام شده و چگونه باید از کارهایی که انجام نشده مطلع باشیم.

امروز صبح نیز پرویز سروری نایب رییس شورای شهر تهران هم  به این حادثه اشاره کرده و  با بیان اینکه شاهد حادثه تلخی بودیم که یک انسان بی گناه  و معصوم جان خود را از دست داد، گفت: هم شهرداری و هم شورا نسبت به این موضوع حساس هستند و حتما باید از خانواده متوفی دلجویی شود.

وی با بیان اینکه ما قوه قضاییه فعلی را انقلابی و بسیار میدانی می‌دانیم که هر روز در میدان و برای حل مشکلات مردم سر از پا نمی شناسند، افزود:  دیروز اتفاقی رخ داد که تعجب ما را برانگیخت چرا که ما توقع بیشتری داشتیم و جای سوال است که چرا باید شهردار منطقه (۱۵) که جزو شهرداران انقلابی زحمتکش و موثر است و همچنین مسئول فضای سبز منطقه بازداشت شود.

سروری با بیان اینکه اگر یادتان باشد در آن محدوده میدان افسریه نبوده و براساس طرحی در سال ۷۲ خانه ها خریداری و تبدیل به یک میدان راهگشا شده گفت: شهرداران باید علم غیب داشته باشند که زیر زمین چه خبر است؟ این محدوده رمپ و لوپ بوده و بوستانی نبوده است و هنوز اطلاعی نداریم که این چاه خانه بوده یا یک چیز دیگر.

نایب رییس شورای شهر تهران با بیان این که یک نفر که فرزند همه ما است جان خود را از دست داده، تأکید کرد: اما الان چرا باید شهردار منطقه ، شهردار ناحیه و مسئول فضای سبز بازداشت شود؟ برای چه باید جسارت و کارآمدی را بگیریم و مدیران شهری با استرس کار کنند تا مبادا در منطقه چندهکتاری خارج از اراده شان اتفاقی رخ بدهد و به زندان بروند و مدام نگران باشند. آیا در پی بازداشت شهرداران می‌توانیم از آنها کارآمدی بخواهیم؟ آیا آنها می‌تواند  کار خود را به خوبی ادامه دهند؟

سروری افزود: کارآمدی یعنی مبارزه با فساد، رانت و رضایتمندی مردم اما حالا اگر شهرداری تصور کند هر لحظه ممکن است پایش به زندان برسد آیا می‌توانیم از او کارآمدی بخواهیم؟ شهردار می گوید چرا خودم را به آب و آتش بزنم و بروم به جای کار کردن، بگردم که نکند زمین دهن باز کند و به زندان بروم، ما از این قوه عدالت محور انتظار داریم که ما را کمک کنند و انتظار داشتیم که  با صبر بیشتری با این مسئله برخورد کنند.