به گزارش اکوایران ،دوست دارند مدیر در صحنه باشند ،بی آن که به اثر گذاری این حضور فکر کنند . در صحنه بودنی که روند امداد رسانی را  با چالش رو به رو می کند . در ساختمان ستاد مدیر بحران شهر تهران اتاقی وجود دارد برای رصد مدیران از حوادث. این اتاق برای برای مدیران رده بالای کشوری ایجاد شده بدون آن مزاحمتی برای نیروهای امدادی ایجاد کنند در لحظه از فعالیت های انجام شده برای عبور از بحران نیز آگاه شوند .

رحمانی+فضلی+++قالیباف

در بخشی از گزارش ملی سیلاب ها به حضور پرتعداد مسئولان کشوری اشاره شده ، تهیه کنندگان این گزارش از آن به عنوان یک چالش اصلی نام برده و گفته اند :«‌ورود متعدد و متناوب مسئولین کشوری، یک عامل مؤثر بر کیفیت و کمیت خدمات‌رسانی در این حادثه(سیل ) و البته حوادث پیشین بوده است. ضرورت نیاز به استقبال از این افراد و تلاش جهت تأمین امکانات رفاهی مورد نیاز در خور شأن آنها و تیم همراه شان، قطع فرایند خدمات‌رسانی و همراهی آن‌ها در فیلد، صدور دستورهای متعدد و متناقص بدون آشنایی کافی با زمینه و شرایط موجود دادن وعده‌های متعدد بدون اجرایی شدن آن‌ها در بسیاری از موارد یک مانع بزرگ با فشارهای روانی زیاد برای تیچ های امدادی بوده است.

139511021532188959759244

 این امر در تمام استان‌ها به‌عنوان نشانگان افراد خیلی مهم (VIP Syndrum) شهرت یافته بود و نارضایتی مسئولین و کارکنان استانی و صحنه حادثه را همراه داشته است. از آنجایی حضور مسئولین ملی به‌عنوان مشوقین، حامیان و تسهیل‌گران عملیات می‌تواند در افزایش کارایی عملیات مؤثر و مفید باشد، توصیه می شود دستورالعمل‌های حضور آنان تدوین و به آنان آموزش داده شود. براساس اصول علمی، جایگاه مسئولین در مراکز هماهنگی مدیریت بحران بوده و دخالت‌های اجرایی در فرایند فرماندهی حادثه توصیه نمی شود.»

39397

در بخش دیگر این گزارش ملی حضور خبرنگاران صدا و سیما ، یکی از عوامل علاقمندی این مدیران به حضور در صحنه عنوان شده و آمده است :‌«در مجموع رویکرد صداوسیما حین و پس از سیلاب‌های ۹۸ از منظر رسانه‌ای و ارتباطی حرفه‌ای‌تر بوده و در عملکرد آن وجه «هشداردهی و اطلاع‌رسانی» غلبه داشته است. البته رویکرد انتقادی صداوسیما عمدتاً معطوف به برانگیختن و واداشتن مقامات و مسئولان به حضور و اقدام در صحنه حوادث بود که منجر به حضور بی‌برنامه، مکرر و گاه نمایشی آنان می‌شد و عملیات امداد و کمک‌رسانی و الزامات مدیریت بحران را تحت‌تأثیر قرار می‌داد. پس از فروکش کردن اوج سیلاب‌ها پخش ویژه برنامه‌های تحلیلی - تفسیری وقایع و نیز انعکاس وسیع مطالبات و صداهای مردم سیل‌زده، توانست توجه افکار عمومی را تا حدودی از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان به پوشش صداوسیما سوق دهد.

36

بررسی نشان می‌دهد بیش از سه‌چهارم کسانی که در پیمایش نظرات سیل‌زدگان در استان‌ها شرکت کرده‌اند ترجیح می‌دهند در بحران‌ها اخبار را از صداوسیما دریافت کنند. همین امر ضرورت تقویت سازوکارها و اشکال اطلاع‌رسانی در این رسانه را بیشتر آشکار می کند.»

38

در بخش دیگری از این گزارش ملی به مدیریت سفرهای مسئولین به مناطق درگیر سیلاب اشاره و گفته شده است : یکی از نکات قابل‌توجه در مدیریت شرایط اضطراری سیلاب اخیر، تعدد بالا و حضور نامتعارف مسئولین دستگاههای مختلف کلیدی و غیرکلیدی ملی در مناطق درگیر سیلاب و اختلال در عملیات تیم مدیریت شرایط اضطراری به دلایل حضور در جلسات متعدد، همراهی مسئولین در بازدیدها و تأمین امکانات پشتیبانی این بازدیدها بوده است.