هر روز به لیست وعده های شهردار تهران افزوده می شود . امروز شهردار تهران در شنبه های امید و افتخار به جای آن که پروژه جدیدی را که پیش از این وعده داده بود را به بهره برداری برساند ، کلنگ یک پروژه جدید را بر زمین زد . پروژه ای که قرار است قرارگاه خاتم آن را به سرانجام برساند .

او همچنین برای پایان سال وعده هر روز یک افتتاح پروژه را داد . علیرضا زاکانی در مراسم کلنگ زنی ادامه بزرگراه یادگار امام گفت: در حوزه فنی و عمرانی ۶ پروژه را هدف گذاری کردیم؛ نخست، پروژه ای که در ظاهر کوچک مقیاس بود اما سرجمع آن یک پروژه ملی بزرگ بود.  ۹۸ تقاطع را در بزرگراه ها اصلاح می کنیم که ۷۸۰ کیلومتر راه شهروندان را به ۵۷ کیلومتر تبدیل می کند؛ برای این ۹۸ پروژه یک بازه سه ساله تعیین شد و امسال سه تقاطع را افتتاح کردیم البته نه به صورت رسمی ، بلکه  عملا مورد استفاده قرار گرفت، ۱۸ تقاطع دیگر امسال بازگشایی خواهد شد و  سال بعد  بالغ بر ۵۰ و سال بعد از آن این پرونده بسته می شود.

زاکانی با بیان اینکه پروژه بعدی که انجام آن هدف گذاری شد، پروژه شهید متوسلیان بود، یادآور شد: این پروژه ۸.۹ کیلومتر تونل است که از انتهای شهید صیاد تا آزادگان برای ما فضایی را ایجاد کند، طبق برداشت ها بزرگترین مطلوبیت را خواهد داشت اما به واسطه هزینه بالا ، همیشه مدیریت شهری از اجرای آن پرهیز کرده چرا که ۲۰ هزار میلیارد به قیمت روز باید در آنجا هزینه شود لذا ما آن را در پروژه های مشارکتی تعریف کردیم و گروه های مختلف ایده ها و طرح های خود را پیشنهاد دادند و نهایتا کار کارشناسی انجام و شرکای مشخصی اظهار آمادگی کردند که بنا شد ظرف ۱۴ روز فاز دوم کار را ارائه و بعد از آن به یک جمع بندی شفاف برسیم و با مشارکت سرمایه گذار،  یک بازه ۴ ساله را به سرانجام برسانیم؛ در حال حاضر مطالعات اقتصادی آن در حال انجام است و اگر به مانعی نخورد تا قبل از پایان سال اجرای آن شروع می شود.

شهردار تهران گفت: پروژه بعدی مختص رینگ شمالی است، چرا که رینگ پایین تهران در حال تکمیل است اما مشکل رینگ شمالی تهران بود که برای آن الگوی جدیدی از سالهای قبل مطرح شد که مجددا در دستور کار قرار گرفت و به عنوان ویژگی حمل و نقلی و ال‌ آر تی ،  یک بازه ۵۰ کیلومتری را از شرق تهران تا وردآورد  به خود اختصاص می دهد تا بار ترافیکی همت و حکیم را سبک و متروی پردیس را به متروی کرج متصل کند. این پروژه بزرگ مقیاس از امکان مدیریت شهری فراتر بود و بر همین اساس در موضع مشارکت قرار گرفت البته هنوز در فاز مطالعات است. این مشارکت را از نوع خارجی دیدیم چون نیاز به تکنولوژی خاصی دارد بر همین اساس با کشور چین وارد مذاکره شدیم تا بعد از اینکه کارهای تخصصی و مطالعات آن انجام شد، وارد اجرا شویم.

وی با تاکید بر اینکه در تهران پروژه های بزرگ مقیاسی را شروع می کنیم و این وعده به آینده نیست، افزود: پروژه بروجردی امسال افتتاح خواهد شد و مابقی پروژه ها نیز دنبال می شوند، اساسا این جنس  کارها بخشی از نیازهای ما را تامین می کند و عمده تلاشمان را به بخش حمل و نقل عمومی معطوف می کنیم و در کوتاه مدت به تاکسی و اتوبوس و در بلند مدت به مترو تکیه می کنیم تا شهر را از ساخت بزرگراه های بیشتر مستغنی کنیم چرا که اگر همه شهر را به آزادراه تبدیل کنیم باز هم با این سرعت اضافه شدن خودرو با مشکلات مواجه هستیم.

زاکانی خاطرنشان کرد: تا عید ۱۲ ایستگاه مترو را افتتاح می کنیم و امیدواریم بتوانیم توسعه مترو را با تاکید بر تکمیل خطوط موجود و بعد از آن  سرعت دادن به اجرای خط ۱۰ و سپس سایر خطوط را در دستور کار قرار دهیم تا بجای سال ۱۴۲۰ که طبق سند حمل و نقل که باید ۱۰ میلیون مسافر را جابجا کند تا سال ۱۴۰۷ این اتفاق را رقم بزنیم؛امیدواریم با پروژه های مختلف و اقدامات ترکیبی شرایط زیستی تهران را ارتقا و گره های ترافیکی شهر را کاهش و با خدمت به مردم آسایش و آرامش را در تردد شهروندان ایجاد کنیم.

شهردار تهران در پایان از کمک دستگاه های مختلف دولتی و نظامی و قرارگاه خاتم  الانبیا در اجرای پروژه ها تشکر کرد و سپس کلنگ آغاز این پروژه زده شد.