به گزارش اکوایران، وام مسکن برای بار دیگر شاهد رشد قیمت بوده و پس از دو روز دوباره از مرز 90 هزار تومان فراتر رفت. ریشه این اتفاق می تواند به کاهش عرضه در مقابل موج جدید تقاضا برگردد.

به طور کلی متقاضیان وام مسکن می توانند با خرید اوراق تسه از بانک مسکن با قیمتی که به صورت روزانه در بازار تعیین می شود اقدام به اخذ وام از بانک مسکن کنند. این وام با ارزشی معادل با 500 هزار تومان در هر برگه به درخواست کنندگان تعلق می گیرد. افزایش سقف دریافت وام در آغاز پاییز موج جدیدی از تقاضا را شکل داد که در نهایت با ناهماهنگی میان اوراق عرضه شده و تقاضای اوراق موجب رشد قیمت ها و ثبت رکوردهای بی سابقه در این بازار شد.

مسکن

بازگشت قیمت اوراق به کانال 90 هزار تومان 

سقف خرید اوراق در پاییز امسال برای مجردین برابر با 280 میلیون تومان و برای متاهلین معادل با 480 میلیون تومان اعلام شد. باتوجه به اعتبار 500 هزار تومانی هرکدام از اوراق، مجردها باید 560 ورق و متاهلین 960 برگه تسه از بانک مسکن خریداری می کردند. 

این افزایش سقف وام موجب شد تا خریداران تقاضای بیشتری برای خرید وام داشته باشند که نهایتا منجر به رکوردهای بی سابقه در قیمت اوراق شد. این قیمت حتی تا مرز 110 هزار تومان بالا رفت.

اما در واکنش به این رشد بی رویه به مناسبت سالگرد تاسیس بانک مسکن قاعده جدیدی در خرید اوراق اعلام شد که این هزینه را برای متقاضیان کاهش داد. 

بانک مسکن اعلام کرد متقاضیان وام کافی است که تنها نیمی از هزینه اوراقی که مدنظرشان است را بپردازند و برای دریافت نیم دیگر وام درخواستی بانک مسکن به آنها با نرخ سود 18 درصد و بازه زمانی 8 ساله وام می دهد. این اتفاق در حقیقت عرضه اوراق را دو برابر کرده و موجب کاهش مجدد قیمت ها شد. قیمت ها تا روز گذشته به کانال 80 هزار تومان رسیده بود.

این روند نزولی اما دوامی نداشت و برخی از تحلیل گران معتقد بودند که مسیر جدید بانک مسکن خود می تواند تقاضای جدیدی را برای اوراق خلق کند زیرا به جذابیت آن افزوده است. 

در روز 5 دی ماه قیمت اوراق با رشد 5 هزار تومانی نسبت به روز قبل به 9 هزار تومان رسیده و بیشینه هزینه خرید وام برای مجردین در این روز را به شرط استفاده از تسهیلات به 26 میلیون تومان رسانید. این قیمت در صورت عدم استفاده از تسهیلات برابر با 52 میلیون و 150 هزار تومان است.

برای متاهلین نیز رقم ثبت شده در صورت استفاده از تسهیلات اخیر بانک مسکن معادل با 44 میلیون و 700 هزار تومان و در غیر اینصورت دوبرابر این رقم خواهد بود.

مسکن

رشد دوباره نرخ سود وام مسکن

از آنچا که متقاضیان برای دریافت وام علاوه بر هزینه ای که هر ماه برای قسط وام می پردازند هزینه ای را نیز در شروع دریافت وام پرداخت کرده اند بنابر این نرخ سود واقعی دیگر در حد اسمی خود نخواهد بود. این نرخ طبق ارقام فعلی برابر با 21.04 درصد است.  این در حالی است که در روز های کاهش قیمت وام نرخ سود تا کانال 20 درصد نیز پایین آمده بود.

در صورت حذف تسهیلات نیز نرخ معادل با 23 درصد برآورد می شود.

مسکن

صعود هزینه خالص وام مسکن 

طبق قانون، دریافت این وام در سه عنوان جعاله، خرید وام و تسهیلات، خریداران وام باید در نهایت طی 12 سال اقدام به بازپرداخت این مبلغ کنند. در نهایت محاسبه می شود این رقم برای مجردین در حالت تسهیلات اخیر بانک مسکن برابر با 363 میلیون و 860 هزار تومان و در غیر اینصورت 372 میلیون و 370 هزار تومان خواهد بود.

برای متاهلین نیز در حالت اول معادل با 626 میلیون و 400 هزار تومان و در وضعیت ثانویه 628 میلیون و 900 هزار تومان برآورد می شود.

در پایان می توان گفت رشد جدیدی در تقاضای وام صورت گرفته که تعداد معاملات را از کانال 6 هزار به 8 هزار و  712 فقره رسانده است. در صورتی که عرضه اوراق جهش مجددی نداشته باشد و  این حجم از تقاضا همچنان ادامه پیدا کند ممکن است باز هم شاهد رشد در قیمت اوراق تسه باشیم.

مسکن