به گزارش اکو ایران ،  علی نصیری در مراسم بزرگداشت روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی  گفت: بزرگداشت سالروز زلزله بم را به عنوان یک نماد داریم.اما برنامه ها  نباید در نمادها خلاصه شود و باید از این نماد اقدامات عملیاتی را رقم بزنیم. پنجم دی اتفاق تلخی در بم رخ داد؛ اینکه ۱۲ ثانیه زمین بلرزد و یک سوم جمعیت فوت و یک سوم مجروح ویک سوم آواره شوند، بی شک بسیار تلخ است.

 افزود: بم شهری خطی، کم طبقه و  به دور از پیچیدگی های تهران است و بزرگی  زلزله آن۶.۴ بود اما بزرگی زلزله ای که برای تهران  پیش بینی  شده حدود ۷ ریشتر است. در اصل وقوع زلزله در تهران تردیدی نیست اما زمان آن نامشخص است و زمان وقوع آن را در فاصله زمانی کمتر از یک دقیقه قبل از زلزله می توانیم اعلام کنیم.

نصیری ادامه داد: در سازمان مدیریت بحران با نصب شتاب نگارها برای همین چندثانیه در  حال تلاش هستیم. نمی توانیم مردم را راحت مطلع کنیم ولی می توانیم به طور اتوماتیک شیرهای گاز را قطع و حرکت قطارهای مترو را متوقف و درهای ایستگاه‌های آتش نشانی را به صورت  اتوماتیک باز و آماده عملیات کنیم.

او اضافه کرد: نباید از اینکه قرار است زلزله‌ای با بزرگی ۷ ریشتر رخ دهد، خیال پردازی های تاسفباری برای خودمان رقم بزنیم. چرا که در فاصله بین زلزله بم و کرمانشاه و ورزقان اثبات کردیم که اگر تلاش و کار کنیم می توانیم موثر باشیم. در  کرمانشاه کشته های پایین تری دادیم در حالی که در زلزله بم بزرگترین تخلیه تاریخ صورت گرفت و این همه کشته دادیم.

سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بیان کرد: در این مدت آیین نامه های ساخت وساز را ارتقا دادیم و آیین نامه ۲۸۰۰ نیز درباره ساختمان ارتقا پیدا کرد . بر همین اساس در زلزله کرمانشاه کمتر آسیب دیدیم. اگر اقدام نکرده بودیم در کرمانشاه نیز چند ده هزار کشته می دادیم.

نصیری عنوان کرد: مخاطرات طبیعی و مخاطرات انسان ساخت داریم ولی بحران فقط انسان ساخت است وقتی بلای طبیعی تبدیل به بحران می شود که انسان کوتاهی کرده باشد. مثلا در یک انباشتی از اشتباهات و بی توجهی ها در مجوز دادن ها و نظارتها این حوادث تبدیل به بحران می شود.

او گفت: باید به ایمنی سازه و غیرسازه توجه کنیم. ایمنی غیرسازه این است که توجه کنیم که در داخل اتاق و ساختمان کمدها و لوسترها محکم هستند یا خیر. در بعضی مواقع افراد بر اثر زلزله سازه آسیب نمی بینند ولی کشته و تلفات و مصدوم به دلیل عوامل جانبی داریم.

سرپرست سازمان پیشگری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد:  آموزش به مردم نیز در این زمینه بسیار مهم است‌. هلال احمر در این زمینه زحمات زیادی می کشد. مثلا باید مردم بدانند موقع زلزله وقت دویدن نیست موقع پناه گرفتن است. باید مردم نیز مسئولیت پذیرتر پای کار بیایند و آموزش ها را به صورت شبکه ای جلو ببریم.

نصیری گفت:  به جای مدیرت بحران باید مدیریت ریسک کنیم و این مدیریت ریسک به معنی پیشگیری است. تعداد زیادی ساختمان شبیه پلاسکو و  سینااطهر داریم. در این زمینه محدودیت قانونی داریم و قوانین ما مربوط به قبل از انقلاب است. بیمارستان ها و  مراکز بهداشتی ما فرسوده اند که باید در مرحله اول آنها را شناسایی کنیم و بعد از آن  بحث شناسنامه ساختمان را دنبال کنیم.

او افزود: بعد از پیشگیری بحث آمادگی است. برای این آمادگی باید این جلسات ادامه پیدا کند. قبل از حادثه باید ستادها تشکیل و دستگاه ها در کنار هم باشیم . ظرفیت های  داوطلب زیادی در هلال احمر، آتش نشانی و بحران  داریم. این نیروها تعامل و آموزش های مشترک نیز می توانند داشته باشند. باید تلاش کنیم‌ که غافلگیر نشویم.

نصیری اضافه کرد: باید بیمارستان‌های جدیدی را احداث کنیم چرا که تهران کمبود بیمارستان ایمن دارد و پراکنش بیمارستان‌ها در ان نامناسب است.مناطق ۲ و ۳ و ۶ ترافیک بیمارستان‌ دارند و در بعضی مناطق نیز یک بیمارستان داریم. گویی ساخت بیمارستان بر مبنای خانه پزشکان بوده نه نیاز مردم. در شرق تهران کمبود بیمارستان دولتی داریم. سپاه برای کمک به ساخت یک تروماسنتر اعلام آمادگی کرده است.

سرپرست سازمان مدیریت بحران شهر تهران عنوان کرد: ابتدا قرار بود بیمارستان در پارک ولایت ساخته شود اما به گفته شهردار تهران جای دیگری برای این کار مشخص خواهد شد که علاوه بر بیمارستان مرکز سوله ها و انبارهای راهبردی برای دپوی اقلام ضروری و سکوهای امدادی باشد تا بتوان یک میلیون نفر را در زمان بحران سکونت دهیم و  پد بالگرد هم داشته باشد. همچنین این نقطه می تواند در شرایط غیر بحران استفاده ای به عنوان شهر سلامت برای ترویج فرهنگ ایمنی و بهداشت و سبک زندگی سالم داشته باشد.

به گفته نصیری باید ۵ مجموعه با این ویژگی ها  داشته باشبم اما به دلیل هزینه بالا و نیاز به فضای زیاد فعلا یک مورد را هدف گذاری می کنیم و مکان آن را به زودی مشخص خواهیم کرد.