به گزارش اکو ایران، رویترز نوشت احتمال حمله روسیه به اوکراین و ادامه تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه روسیه باعث شده ارزش نفت در بازارهای جهانی افزایش پیدا کند.

نفت برنت حوزه دریای شمال در عصر دوشنبه 25 بهمن به 93 دلار و 65 سنت به ازای هر بشکه رسید. شاخص نفتی وست تگزاس اینترمدیت هم در این روز به 92 دلار و 69 سنت در ازای هر بشکه رسید.

وقوع جنگ میان روسیه و اوکراین اهالی بازار نفت را نگران می‌کند. اصولا جنگ‌ها به‌ویژه در میان کشورهایی که جزو تولیدکنندگان نفت هستند منجر به افزایش قیمت نفت می‌شود چرا که اهالی بازار احتمال می‌دهند این جنگ روی میزان عرضه نفت اثر بگذارد.

اصولا بازار نفت نسبت به هر خبری که حاوی تنش و کمشکش باشد، حساسیت نشان می‌دهد. آشوب می‌تواند روی ظرفیت‌های نفتی هم در طرف عرضه و هم در طرف تقاضا اثر بگذارد. به همین خاطر است که بازار نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد.

مقامات آمریکایی ادعا کرده‌اند که جنگ میان روسیه و اوکراین قریب‌الوقوع است. به دنبال این اظهارات، بازار نفت واکنش نشان داده و قیمت این کالا هم افزایش پیدا کرده‌است. بسیاری از مقامات آمریکایی گفته‌اند روسیه هر لحظه امکان دارد به شکلی غافلگیرکننده به اوکراین حمله کند. این اظهارات به سادگی روی بازار نفت اثر گذاشته‌اند.

برخی از تحلیل‌گران می‌گویند وقوع جنگ میان این دو کشور می‌تواند کاری کند که قیمت نفت به بالای 100 دلار در ازای هر بشکه برسد. این در حالی است که نفت طی هفت سال گذشته به چنین رکوردی دست پیدا نکرده. البته عمده پیش‌بینی‌ها مربوط به نفت برنت است و شاخص نفتی وست تگزاس اینترمدیت همیشه اندکی با نفت برنت فاصله دارد.