به گزارش اکوایران، قیمت نفت در معاملات آسیایی روز دوشنبه کاهش یافت، زیرا سرمایه‌گذاران محتاطانه نسبت به داده‌های اقتصادی تازه از مصرف‌کنندگان اصلی ایالات متحده و چین در این هفته حرکت می‌کنند، اگرچه انتظار می‌رود کاهش عرضه نفت خام از سوی عربستان سعودی و روسیه ضرر را محدود کند.

قیمت آتی نفت برنت تا ساعت 630 به وقت گرینویچ با 55 سنت یا 0.7 درصد کاهش به 77.92 دلار در هر بشکه رسید و نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز به 73.31 دلار در هر بشکه رسید که همچنین 55 سنت یا 0.7 درصد کاهش داشت.

«تینا تنگ»، تحلیلگر CMC Markets گفت: معامله‌گران نفت ممکن است نسبت به شاخص CPI ایالات متحده و داده‌های اقتصادی چین در اواخر این هفته محتاط باشند.

او افزود، با این حال، پس از اعلام برنامه اوپک پلاس برای کاهش بیشتر عرضه، قیمت نفت ممکن است دوباره افزایش یابد.

شاخص‌های نفت هفته گذشته بیش از 4 درصد افزایش یافتند تا به بالاترین رقم خود از ماه می رسیدند، پس از اینکه بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان، عربستان سعودی و روسیه متعهد شدند کاهش عرضه در ماه اوت را افزایش دهند، برای دومین هفته متوالی افزایش یافت.

«موکش ساهدف»، رئیس بخش پایین‌دستی و تجارت نفت در ریستاد انرژی گفت: «وجود رکود اقتصادی در چین بر عدم اطمینان حاکم بر بازار نفت افزوده است.»

بی‌ثباتی بازار بیشتر به دلیل کشمکش مداوم بین ترس از کنترل تقاضا توسط اقتصادهای غربی و استراتژی‌های کنترل عرضه به کار گرفته شده توسط اوپک است که بر تعادل ظریف بازار نفت تأثیر می‌گذارد.

عربستان سعودی کاهش تولید 1 میلیون بشکه ای خود را تا ماه اوت تمدید خواهد کرد و روسیه نیز صادرات نفت خام خود را 500 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد. یک منبع دولتی روز جمعه به رویترز گفت، روسیه به جای کاهش تولید، از نفت خام برای تولید سوخت بیشتر برای تامین تقاضای داخلی استفاده خواهد کرد.

براساس داده‌های شرکت تحلیل نفت Vortexa تا 7 ژوئیه، کاهش عرضه نفت عربستان سعودی باعث کاهش مازاد نفت این کشور می‌شود، زیرا ذخیره‌سازی شناور در بندر عین‌سخنه در دریای سرخ مصر تقریباً نیمی از اواسط ژوئن کاهش یافته و به 10.5 میلیون بشکه رسیده است.

کاهش قیمت سهام اروپا

به گزارش اکوایران، انتظار می‌رود بازارهای سهام اروپا روز دوشنبه با کاهش بازگشایی شوند، زیرا آمار ضعیف تورم چین نگرانی‌ها را در مورد سلامت دومین اقتصاد بزرگ جهان افزایش داده است.

در ساعت 02:00 ET (06:00 GMT)، قرارداد آتی DAX در آلمان 0.5٪ کاهش یافت، معاملات آتی CAC 40 در فرانسه 0.6٪ کاهش یافت و قرارداد آتی FTSE 100 در بریتانیا 0.5٪ کاهش یافت.

داده‌های اقتصاد چین نگرانی‌های ئیرامون تورم را افزایش می‌دهد.

داده‌های منتشر شده در اوایل دوشنبه نشان داد که قیمت‌های مصرف‌کننده چین در ماه ژوئن ۰.۲ درصد کاهش یافت تا این رقم سالانه کاملاً ثابت بماند، که پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۲۱ است.

علاوه بر این، قیمت‌های تولیدکننده در ماه ژوئن 5.4 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت.

این اعداد حاکی از آن است که مقامات چینی به دنبال تسهیل بیشتر سیاست های پولی و مالی هستند، اما همچنین نشان می‌دهد که پکن برای جلوگیری از یک مارپیچ رکودی آشکار با یک چالش جدی مواجه است.

این امر با توجه به اهمیت بازار چین برای صادرکنندگان اروپایی، تأثیر زیادی بر شرکت‌های اروپایی خواهد داشت.

تورم ایالات متحده مهم ترین شاخص هفته است.

این هفته همچنین شاهد انتشار داده‌های تورم ژوئن در اروپا هستیم، اما تمرکز بیشتری بر روی ایالات متحده خواهد بود، به طوری که انتظار می‌رود انتشار روز چهارشنبه نشان دهد که شاخص قیمت مصرف‌کننده با نرخ سالانه 3.1 درصد در ژوئن افزایش یافته است؛ کندترین افزایش از مارس 2021.

این داده‌ها پس از گزارش مشاغل ژوئن در روز جمعه منتشر می‌شوند که همه به جز تضمین فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را در اواخر این ماه از سر خواهند گرفت.