به گزارش اکوایران،‌ جواد اوجی - وزیر نفت- در مراسم افتتاح پرو‌ژه‌های در خوزستان از‌ ‌بهره‌برداری ‌7 پروژه نفتی و گازی به ارزش 2.2 میلیارد دلار خبر داد و اظهار داشت: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها 150 هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور و 28 میلیون متر مکعب هم به تولید گاز کشور از یک میدان گازی اضافه شده است.

وی با بیان اینکه امسال قطعی و افت فشار گاز را در کشور نداشتیم، افزود: امروز به برکت خون شهدا و انقلاب یک مستشار خارجی در صنعت پتروشیمی کار نمی‌کند و تمام این صنعت به همت ده‌ها هزار متخصص داخلی انجام می‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه تولید نفت نزدیک به 3 میلیون و 400 هزار بشکه و بیش از یک میلیارد هم تولید گاز خام را شاهد‌یم، تصریح کرد: این صنعت در حال حاضر 23 پالایشگاه گازی داریم.امسال به همت همه عزیزان در شرکت ملی نفت و گاز با وجود هوای سرد تامین گاز پایدار را داشتیم.

اوجی با بیان اینکه امروز بیش از 70 مجموعه پتروشیمی در کشور فعال است، ادامه داد: در این دولت مردمی فعالیت‌ها و کارهای جهادی با شتاب بیشتری داشتیم و از ابتدای دولت 132 پروژه نیمه تمام را به بهره برداری رساندیم و امروز به همت همکارانمان در شرکت ملی نفت 8 پروژه نفتی و گازی به شبکه گازی سراسر کشور اضافه می‌شود.‌

 وی با بیان اینکه ‌8 قرارداد به ارزش 14 میلیارد دلار تا پایان سال منعقد می‌شود، ادامه داد: پروژه‌هایی که امروز بهره‌برداری شد را به مردم عزیز ایران هدیه می‌کنیم و خبرهای خوبی را تا پایان سال داریم.‌

190 هزار بشکه نفت به تولید کشور افزوده شد

صبح امروز علی بهادری جهرمی - سخنگوی دولت نیز، درباره لزوم مشارکت بخش خصوصی در حوزه‌های نفتی، گفت: پیش‌ازاین رویکرد غلط نگاه به بیرون و بی‌توجهی به ظرفیت‌های داخلی حاکم بود. در این دولت نگاه به درون در پروژه‌ها جایگزین نگاه به بیرون شده است و پیرو صحبت‌های رهبر انقلاب دولت اهتمام ویژه‌ای به واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی دارد.

وی ادامه داد: رییس جمهور هم دستور ویژه‌ای داده‌اند مبنی بر بازنگری رویکرد واگذاری پروژه‌ها به سمت آنکه هرچه بیشتر از امروز از بخش خصوصی استفاده شود. فرایند مناقصات ۴۰ ماه معمولاً طول می‌کشید، اما در دولت سیزدهم یعنی در همین مدت کمتر از ۴۰ ماه، ۶ قرارداد برای توسعه ۷ میدان نفتی و گازی به ارزش ۴ و نیم میلیارد دلار منعقد، تنفیذ و عملیات اجرایی آن انجام شده است که در نتیجه آن ۱۹۰ هزار بشکه به تولید کشور افزوده شده است.

او با بیان اینکه ۵ قرارداد برای ۸ میدان نفتی و گازی به ارزش ۱۴ میلیارد دلار تا پایان امسال منعقد می‌شود گفت: تقریباً در همه این قراردادها طرف حساب ما بخش خصوصی خواهد بود و در نتیجه این قراردادها ما انتظار داریم که ۳۹۰ هزار بشکه نفت و ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به ظرفیت تولید کشور افزوده شود.