قیمت نفت در معاملات آسیایی روز چهارشنبه افزایش یافت. علت اصلی این رشد هم این بود که بازار انتظار دارد تولیدکنندگان بزرگ نفت در نشست این هفته خود به کاهش تولید ادامه دهند. البته افزایش احتمالی مصرف سوخت با توجه به آغاز فصل اوج تقاضا نیز بر افزایش قیمت نفت بی‌تاثیر نبود.

با این اوصاف قراردادهای آتی نفت برنت برای تحویل در جولای با رشد 18 سنتی (معادل 0.2درصد) به سطح 84 دلار و 40 سنت به ازای هر بشکه رسید. نفت وست‌تگزاس اینترمدییت هم بشکه‌ای 28 سنت رشد قیمت داشت و وارد کانال 80 دلاری شد. این در حالی بود که روز گذشته هم هر کدام از این شاخص‌های نفتی یک درصد رشد داشتند. 

معامله‌گران و تحلیلگران انتظار دارند سازمان کشورهای صادرکننده نفت و روسیه (اوپک پلاس) همچنان به صورت داوطلبانه به کاهش حدود 2.2 میلیون بشکه در روز تولیدات خود ادامه دهند. 

پیش‌بینی تداوم این سیاست از سوی اعضای اوپک پلاس، خوش‌بینی را به بازارها تزریق کرده و حرکتی در جهت تثبیت قیمت‌ها و ایجاد تعادل مجدد در بازار نفت به حساب می‌آید. 

سوگاندا ساچودا، بنیانگذار شرکت تحقیقاتی اس‌اس ولث‌استریت در این رابطه می‌گوید: «علاوه بر این، نزدیک شدن به فصل سفر تابستانی در ایالات متحده موجب تحریک مصرف سوخت شده و به روند صعودی قیمت نفت خام کمک کرده است.» 

تعطیلات روز یادبود در روز دوشنبه سیگنالی برای آغاز فصل اوج تقاضای سوخت در ایالات متحده، بزرگترین مصرف کننده نفت جهان، بوده و این موضوع در کنار ادامه کاهش تولید به حمایت از  قیمت نفت پرداخته است. 

دانیل هاینز، استراتژیست ارشد حوزه کالاهای اساسی در بانک ANZ در یادداشتی نوشت: « داده‌های اولیه نشان‌دهنده تعداد بالای سفر در آمریکا در تعطیلات یادبود بوده این در حالی است که سفرهای هوایی نیز نسبتا بالا گزارش شده است.»

بالا گرفتن درگیریها در نوار غزه و حمله تانکهای اسرائیلی به قلب رفح نیز به افزایش قیمت‌ها کمک کرده است چرا که نگرانی‌ها از گسترش درگیری‌ها به مناطق دیگر خاورمیانه به عنوان منطقه کلیدی عرضه نفت، وجود دارد. 

سرمایه‌گذاران همچنین منتظر آمار موجودی ذخایر نفت خام آمریکا هستند که امروز موسسه نفت آمریکا منتشر خواهد کرد. این آمار به دلیل تعطیلات روز یادبود با تاخیر منتشر می‌شود. 

نظرسنجی رویترز نشان می‌دهد، انتظار می‌رود ذخایر نفت خام آمریکا حدود 1.9 میلیون بشکه کاهش پیدا کند. 

سرمایه‌گذاران همچنان منتظر آمار تورم آمریکا در این هفته خواهند بود که می‌تواند انتظارات برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو را تحت تاثیر قرار داده و بر قیمت نفت تاثیر بگذارد.

شاخص قیمت مخارج مصرف‌کننده شخصی آمریکا برای ماه آوریل نیز روز جمعه منتشر خواهد شد. انتظار می‌رود این شاخص نیز بر مبنای ماهانه ثابت بماند. با این انتظارات برای زمان‌بندی کاهش نرخ بهره با احتیاط سیاست‌گذاران مواجه شده است زیرا داده‎ها همچنان تورم چسبنده را منعکس می‌کنند.