به گزارش اکو ایران، هر بشکه نفت برنت در قراردادهای آتی برای تحویل در ماه آگوست با 4 سنت کاهش، 81 دلار و 7 سنت معامله شد. قیمت هر بشکه نفت وست‌تگزاس‌اینترمدییت هم برای تحویل در ماه جولای بدون تغییر 76 دلار و 98 سنت به فروش رسید. در هفته گذشته هر دو معیار نفتی با افت قیمت مواجه شده بودند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش به رهبری روسیه که اوپک پلاس شناخته می‌شوند در حال حاضر در مجموع 5.86 میلیون بشکه در روز از تولیدات خود کاسته‌اند که حدود 5.7 درصد از کل تقاضای جهانی می‌شود.  قرار بود 2.2 میلیون بشکه از این کاهش توسط 8 عضو این اتحاد انجام می‌شود تا پایان ژوئن 2024 ادامه داشته باشد و 3.66 میلیون بشکه از این کاهش تولید روزانه هم در پایان سال 2024 منقضی شود.

اما در روز یکشنبه گروه تصمیم گرفت تا کاهش 3.66 میلیون بشکه‌ای در روز را تا پایان سال 2025 تمدید کند. این گروه همچنین تصمیم گرفت تا کاهش 2.2 میلیون بشکه‌ای تولیدات روزانه را تا پایان سپتامبر 2024 ادامه دهد. 

تحلیلگران می‌گویند زمان خواهد برد تا سرمایه‌گذاران این کاهش‌ها را در محاسبات خود لحاظ کرده و نسبت به آن واکنش نشان دهد.

واندانا هری، بنیانگذار موسسه تحلیل بازار واندا اینسایت می‌گوید:« در مجموع من فکر می‌کنم این تصمیم جو بازار را نزولی کرد چرا که بازار انتظار نداشت که اوپک پلاس کاهش تولید را به سه‌ماهه چهارم نکشاند. 

تحلیلگران گلدمن‌ساکس نیز معتقدند که با وجود اینکه گروه اوپک پلاس به تمدید کاهش تولید رای داد اما به نظر می‌رسد این نشست جو بازار را کاهشی کرد چرا که هشت کشور اوپک پلاس قبلاً برنامه‌هایی را برای حذف تدریجی 2.2 میلیون بشکه در روز کاهش داوطلبانه در دوره اکتبر 2024 تا سپتامبر 2025 اعلام کرده بودند.