در روزهای اخیر اخباری مبنی بر افزایش قیمت گاز و برق منتشر می‌شود. هدف این طرح‌ها از سوی مسئولان کاهش مصرف و بازتوریع یارانه عنوان می‌شود. اما نگاهی به آمار بودجه خانوار نشان می‌دهد دهم دهم جامعه فقط ۲.۱ برابر دهک اول گاز مصرف می‌کنند. 

محسن مظلوم فارسی باف مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز به تازگی صحبت‌هایی مبنی بر افزایش ۲.۵ برابری تعرفه گاز مطرح کرده است. او استدلال کرده است که در روشی که می‌تواند پیاده شود، هزینه از گروه‌هایی که درآمد نسبتا بالاتری دارند گرفته شده و به گروه‌هایی که درآمد کمتری دارند داده می‌شوند. 

از سوی دیگر مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق هم دهک‌های بالای جامعه که آن‌ها در دسته پر مصرف قرار داده‌اند مورد خطاب قرار داده و از افزایش تعرفه در صورت عدم کاهش مصرف صحبت کرده است. 

 طبق آمارهای آژانس بین‌المللی انرژی ایران ۱۲.۲ میلیارد دلار در بخش گاز و ۱۲.۵ میلیون دلار در بخش برق یارانه پرداخت می‌کند. در ایران یکی از اهداف اصلاح قیمت‌های انرژی بازتوزیع یارانه به شکل عادلانه مطرح می‌شود. بررسی داده‌های هزینه خانوار اما نشان می‌دهد اختلاف مصرف گاز دهک‌های بالا و پایین در گاز چندان بالا نیست. به این ترتیب هدف از افزایش قیمت این حامل چه می‌تواند باشد؟