طبق اظهارات سردار غلامرضا جلالی که در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان پدافند غیرعامل منتشر شده، از دیدگاه این سازمان « بر استفاده دشمن از ضعف‌ها و آسیب‌پذیری‌های ذاتی سیستم سوخت رسانی»، « قطع سیستم سوخت و عدم امکان خدمت رسانی به مردم»، « استفاده از ظرفیت رسانه‌های بیگانه، برای برانگیختن مردم» و در نهایت « دعوت مردم به اعتراض و اغتشاش و آشوب» چهار مولفه این حمله را تشکیل می‌دادند. 

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور تنها مرحله نخست این مراحل را موفقیت‌آمیز دانسته و گفته است: «با سرعت عمل نهادهای متولی، خدمات سوخت رسانی، ظرف چند ساعت به صورت دستی به مردم ارائه شد. در ادامه به سراغ امن سازی اضطراری به صورت فوری رفتیم. به این صورت که بخش‌های مختلف، بررسی و مرحله به مرحله به سیستم وصل شد. محله نهایی نیز، امن سازی و مصون سازی نهایی است که هم اکنون در حال انجام است.» 

بخش بعدی صحبت‌های سردار جلالی حاکی از آن است که معماری سامانه سوخت از این پس تغییر خواهد کرد. او در این خصوص گفته است: در معماری جدید سیستم مدیریت سوخت، حتما نقاط ضعف را برطرف خواهیم کرد.

آن طور که سردار جلالی گفته است بررسی‌های فنی این حادثه از سوی کارشناسان سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز به اتمام رسیده و طی نامه‌ای به دادستان کل کشور و سازمان بازرسی پرونده این حادثه را برای رسیدگی قضایی به ترک فعل‌ها و سایر اقداماتی که لازم است در ادامه این مسیر اتخاذ شود، ارسال شده است.

به گفته سردار جلالی همچنین برنامه مصون‌سازی دائمی و بازطراحی و معماری مجدد سامانه سوخت در دست اقدام است.