نشست‌های هم‌اندیشی و گفت‌و‌گو درباره اقتصاد ایران - نشست ششم

راه‌حل مردمی و دائمی برای مسئله بنزین - بخش اول

ششمین نشست از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی و گفت‌وگو در تاریخ چهارم آذر ۱۳۹۸ با گفت‌گویی چالشی درباره‌ی مساله بنزین همراه شد. "راه‌حل مردمی مسأله بنزین" عنوانی بود که برای این قسمت از برنامه نقدونظر در نظر گرفته شده بود.

روزنامه دنیای اقتصاد در نهم آبان سال ۱۳۸۵ و قبل از اعمال سهمیه‌بندی اول بنزین، در سرمقاله‌ای با عنوان «بهترین راه‌حل ممکن برای معضل بنزین» به قلم مهدی نصرتی، اقتصاددان جوان ایرانی پیشنهاد داد که دولت از فرمولی استفاده کند که در آن، کشف قیمت بنزین از طریق مشارکت عمومی انجام شود و مردم به‌صورت مستقیم از مواهب آن، برخوردار شوند. بر اساس طرح ارائه شده در این سرمقاله و در قالب این فرمول، سهمیه بنزین به جای اینکه به خودروها اختصاص یابد به فرد فرد شهروندان ایرانی اختصاص می‌یافت و افراد می‌توانستند داوطلبانه اقدام به دادوستد بنزین کنند. سال گذشته نیز که بحث اصلاح قیمت بنزین مجددا مطرح شد، «دنیای اقتصاد» دوباره این پیشنهاد را در تاریخ چهارم شهریور ۱۳۹۷ به سیاست‌گذار ارائه کرد. این پیشنهاد مورد استقبال ارگان‌های مهم پژوهشی از جمله مرکز پژوهش‌های مجلس، موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی، شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی، اندیشکده حکمرانی شریف و جمعی از اقتصاددانان جوان و صاحبنظران طیف‌های مختلف قرار گرفت؛ اما مورد تصویب سیاست‌گذاران قرار نگرفت.

این ایده در برنامه نقدونظر دنیای اقتصاد با حضور دکتر مهدی نصرتی ارایه و توسط تعدادی از کارشناسان، اقتصاددانان و شرکت‌کنندگان به بحث و گفت‌وگو گذاشته گذاشت.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد