این آتشکده‌ها به‌ عنوان عبادتگاه‌های زرتشتیان شناخته می‌شوند و برخی از عقاید ایرانیان باستان را منعکس ساخته و تمامی آن­ها نیز از یک شکل و فرم برخوردار شده‌اند. در کشور ایران آتشکده‌های زیادی وجود دارد که بازدید از آن‌ها جالب‌ توجه و به‌ یاد ماندنی است. اگر شما هم به‌ دنبال یافتن آتش حیات و شعله‌ خروشان در دل آتشکده‌های ایران هستید با ما همراه باشید.

معرفی آتشکده‌های شمال ایران

در کشور ایران صدها آتشکده وجود دارد که از این میان، برخی از دیگران، مهم‌تر بوده و شهرت بالاتری هم به دست آورده‌اند. از جمله این بناها می‌توان به آتشکده آذرگشنسب اشاره کرد که در آذربایجان غربی واقع شده‌ است. اگر به پنجاه‌ کیلومتری شهر تکاب سفر کردید می‌توانید از این آتشکده هم بازدید نمایید. این آتشکده با عنوان تخت سلیمان نیز معروف و شناخته‌ شده و جایگاه چند تن از پادشاهان اشکانی به شمار می‌رفته است.

اگر به استان شمالی مشهد سفر کردید و به ۴۰ کیلومتری شمال غرب سبزوار رسیدید، در ۵ کیلومتری شمال روستایی بنام فشتنق می‌توانید به یک آتشکده تاریخی زیبا و جالب‌ توجه دیگر دسترسی داشته باشید. آتشکده‌ای که با عنوان آذر برزین‌ مهر نیز معروف شده‌ است.

از دیگر آتشکده‌های شمالی ایران می‌توان به آتشکده آمل استان مازندران اشاره کرد و یا آتشکده کوسان این استان را نام برد. آتشکده آمل در خرابه‌های شهر قدیم آمل واقع شده و آتشکده کوسان در شهرستان بهشهر و در شمال غرب روستای آسیابسر قرار دارد.

آتشکده کوسان، نمایی مکعبی شکل داشته و ابعاد آن‌ هم ۸٫۵ در ۸٫۵ متر است. این بنای تاریخی با استفاده از مصالحی از قبیل سنگ و ساروج ساخته‌ شده و سنگ‌های آن با هندسه‌ای خاص در کنار یکدیگر واقع شده‌اند.

اگر به بازدید از این بناهای کهن ایرانی علاقه دارید بهتر است پیش‌ از اقدام به سفر مکانی را برای اقامت و اسکان خود در نظر بگیرید و یا به اجاره ویلا شمال دست بزنید تا دغدغه‌ای بابت این موضوع نداشته باشید و از طرف دیگر دسترسی شما هم به این جاذبه‌های دیدنی آسان‌تر گردد.

آتش خروشان حتی در رامسر

آتشکده در رامسر

بسیاری از گردشگرانی که به شهر زیبای رامسر سفر می‌کنند، از وجود آتشکده در این شهر شمالی بی‌خبر هستند. در صورتی‌ که اگر به استان مازندران شهر رامسر سفر کنید و مسیر روستای جواهرده را درپیش بگیرید، به مسجدی به نام مسجد آدینه خواهید رسید.

این مسجد یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران به شمار می‌رود. جالب است بدانید که این بنا در ابتدا آتشکده‌ زرتشتیان بوده و سپس در طول زمان، تغییراتی بر روی آن انجام‌ شده و به شکل امروزی خود درآمده است. این مسجد یکی از مکان‌های مورد علاقه مردم گیلان و مازندران محسوب می‌شود و گردشگران زیادی هم به آن رفت‌ و آمد می‌کنند.

این منطقه، منطقه‌ای ییلاقی و بسیار خوش آب‌ و هوا است. بنابراین لذت سفر به آن را از دست ندهید و پیش از سفر هم به اجاره ویلا رامسر دست بزنید.

آتشکده بهرام یزد 

آتشکده بهرام یزد، از جمله جاذبه‌های دیدنی شهر یزد محسوب می‌شود. این بنا در بلوار شهید منتظر قائم این شهر واقع شده‌ است. آتشکده‌ای که در حقیقت محل نگه‌داری آتش مقدس زرتشتیان به شمار می‌رود و قدمت آن به زمان پهلوی می‌رسد. اما آتش سوزان و خروشان آن قدمت بیش‌ از ۱۵۰۰ سال دارد و هنوز هم شعله‌‌ور است.

در حال‌ حاضر بسیاری از افراد تمایل دارند از این بنای تاریخی بازدید کنند. یکی از مهم‌ترین اقدامات برای این افراد پیش‌ از آغاز سفر، اجاره سوئیت یزد است تا با مشکلی بابت اقامت و اسکان، مواجه نشوند.

به این بنا، آتشکده ورهرام نیز گفته می‌شود. آتشکده بهرام یزد دارای هیچ‌ گونه تجملات و یا زرق و برق خاص نیست. چرا که در زمان‌های گذشته این نوع از بناها کاملاً ساده و بدون تجملات ساخته می‌شدند تا حال‌ و هوای مقدس آن‌ها حفظ گردد.

اما معماری این بنا بسیار جذاب است. به‌ نحوی که طراحی آن بر پایه‌ سلسله‌مراتب آتشکده‌های پارسیان هند صورت‌ گرفته است. بنای این آتشکده در مرکز حیاط واقع شده و درختانی زیبا نیز آن را محصور نموده‌اند.

ارتفاع این بنا ۲۱ متر بالاتر از سطح زمین واقع شده و برای این‌ که بتوانید به آن وارد شوید باید از ۸ پله بالا بروید.

سرستون‌های سنگی به‌ کار رفته در این سازه کهن، جلوه و شکوه خاصی به آتشکده بهرام در یزد داده‌اند. دیوارهای داخلی این بنا نیز با اشکال متعددی از زرتشت تزئین‌ شده و جملاتی از کتاب اوستا نیز بر آن‌ها نقش بسته است. در ابتدای ورود به این بنا به یک حوض دایره‌ای‌ شکل و بسیار بزرگ خواهید رسید که وجود آن باعث شده زیبایی سازه فوق‌العاده شود.

آتش مقدس زرتشتیان نیز در اتاق ویژه‌ای تحت نگه‌داری و مراقبت است تا از تابش نور آفتاب و دیگر خطرات در امان باشد. در این سازه، دیدنی‌های دیگری هم به چشم می‌خورد که از جمله آن‌ها می‌توان به تالار ورجاوند، آب‌ انبار و… اشاره کرد.