شایع‌ترین بیماری مقاربتی (STD) را زگیل تناسلی می نامند که انواع خاصی از ویروس HPV باعث ایجاد آن می‌ شوند، اما هیچگونه ارتباطی با انواع سرطان ‌ها ندارد. روش ‌های درمانی بسیاری می ‌توانند زگیل تناسلی را از بین ببرند، اما زمانی که به زگیل تناسلی و HPV مبتلا شدید تا همیشه می ‌توانید آن را به شخص دیگری انتقال بدهید. استفاده از کاندوم و انجام رابطه جنسی ایمن در جلوگیری از سرایت این ویروس بسیار مهم است.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی نوعی بیماری مقاربتی (STD) است. این بیماری باعث ایجاد زگیل (برجستگی‌ها یا توده‌های کوچک) در داخل و اطراف اندام تناسلی و راست روده می‌شود. انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود.

برخی از زگیل‌ها بسیار کوچک هستند. اما با این حال، معمولاً می‌توانید آن‌ها را احساس یا مشاهده کنید. ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی ممکن است زگیل تناسلی را کندیلوم بنامند. به بیماری‌های مقاربتی، عفونت‌های مقاربتی (STI) نیز گفته می‌شود. شما می‌توانید زگیل تناسلی را به افراد دیگر انتقال بدهید.

علت زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. شما می‌توانید ویروس HPV را از طریق تماس پوست به پوست در حین رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی انتقال بدهید.

حدود 40 نوع HPV وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود. سایر انواع HPV با سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد مرتبط هستند. انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شوند، بعید است که به سرطان منجر شوند.

موارد زیر خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش می‌دهد:

 • داشتن تماس جنسی بدون استفاده از محافظ مانع
 • داشتن سایر عفونت‌های ویروسی، مانند HIV یا تبخال
 • استرس

چه کسانی به زگیل تناسلی مبتلا می‌ شوند؟

هر کسی که رابطه جنسی دارد ممکن است به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مبتلا شود، ویروسی که باعث زگیل تناسلی می‌شود. حداقل نیمی از افرادی که رابطه جنسی دارند، دچار عفونت HPV می‌شوند. احتمال ابتلا به این عفونت قبل از 30 سالگی بیشتر است.

همه افرادی که به عفونت HPV مبتلا می‌شوند، زگیل تناسلی نمی‌گیرند. اکثر مردم هرگز به این زگیل‌ها مبتلا نمی‌شوند زیرا سیستم ایمنی بدن با ویروس مبارزه می‌کند. بسیاری از افراد در عرض چند سال از شر این ویروس خلاص می‌شوند و دیگر ناقل نیستند.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است نتوانند با ویروس مبارزه کنند. هنگامی که بدن نتواند با HPV مبارزه کند، زگیل تناسلی رشد می‌کند. سیستم ایمنی فرد ممکن است در اثر بیماری‌هایی مانند سرطان یا ایدز ضعیف شود. همچنین برخی از داروها، مانند داروهایی که برای جلوگیری از پس زدن عضو استفاده می‌شوند، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کنند.

تحقیقات نشان داده است که افراد سیگاری نسبت به افرادی که سیگار نمی‌کشند بیشتر در معرض خطر ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند. اما علت آن مشخص نیست.

گاهی اوقات کودکان دچار زگیل تناسلی می‌شود. این مورد نادر است، اما یک مادر آلوده می‌تواند ویروس را در حین زایمان به کودک خود منتقل کند. زگیل‌ها ممکن است بلافاصله ظاهر نشوند. زگیل تناسلی در کودک می‌تواند نشانه آزار جنسی نیز باشد.

آیا زگیل تناسلی می‌ تواند از طریق غیر جنسی ایجاد شود؟

سویه‌های زگیل تناسلی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند، به ندرت ممکن است از طریق غیرجنسی منتقل شوند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که HPV به طور بالقوه می‌تواند از طریق ابزارهای فلزی، علی رغم ضدعفونی شدن، به بیماران منتقل شود. با این حال، سویه‌های HPV که باعث ایجاد زگیل در سایر قسمت‌های بدن می‌شوند، بیشتر از طریق غیر جنسی منتقل می‌شوند.

همچنین اصلاح نیز می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود، به خصوص اگر با اصلاح در حین استفاده از تیغ عفونی، پوست خود را زخم کنید. به همین دلیل است که همیشه باید ابزارهای بهداشتی شخصی خود داشته باشید و هرگز از محصولات بهداشت شخصی دیگران مانند تیغ و مسواک استفاده نکنید.

زگیل تناسلی چه مدت پس از ابتلا به عفونت ظاهر می‌ شود؟

برخی از افراد در عرض چند هفته پس از ابتلا به عفونت دچار زگیل تناسلی می‌شوند. با این حال، اغلب ماه‌ها یا سال‌ها طول می‌کشد تا زگیل ظاهر شود. به همین دلیل، تشخیص دقیق زمانی که آلوده شده‌اید دشوار است.

همچنین ممکن است ویروس وارد بدن شما شده باشد اما زگیل تناسلی نداشته باشید. حتی ممکن است ندانید که آیا زگیل در داخل مقعد شما وجود دارد یا در جای دیگری از بدن. اگر علائمی ندارید، ممکن است ناآگاهانه همسرتان را به ویروس آلوده کنید.

از هر 3 نفری که با فرد مبتلا به زگیل تناسلی رابطه جنسی دارند، 2 نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند. زگیل‌ها معمولاً در عرض 3 ماه پس از تماس با فرد آلوده ظاهر می‌شوند. اگر HPV دارید اما علائمی ندارید، همچنان می‌توانید آن را به شخص دیگری منتقل کنید.

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در زنان می‌تواند روی فرج، دیواره‌های واژن، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و دهانه رحم رشد کند. زگیل تناسلی در مردان نیز ممکن است در نوک یا ساقه آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد ایجاد شود. زگیل تناسلی همچنین می‌تواند در دهان یا گلوی فردی که با یک فرد آلوده تماس جنسی دهانی داشته است ایجاد شود.

علائم و نشانه‌ های زگیل تناسلی عبارتند از:

 • غده‌های کوچک، گوشتی، قهوه‌ای یا صورتی رنگ در ناحیه تناسلی شما
 • شکلی شبیه گل کلم که در اثر نزدیکی چند زگیل به هم ایجاد می‌ شود.
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • خونریزی در زمان مقاربت

زگیل تناسلی می‌تواند آنقدر کوچک و مسطح باشد که با چشم دیده نشود. با این حال، به ندرت می‌تواند به صورت خوشه‌های بزرگ در فردی با سیستم ایمنی سرکوب شده دارد، تکثیر شود.

زگیل تناسلی چگونه درمان می‌ شود؟

زگیل تناسلی ممکن است خود به خود و بدون درمان از بین برود. با این حال، اگر دردناک، ناخوشایند، خارش‌دار یا آزاردهنده باشند، می‌توانید آن‌ها را از بین ببرید. روش‌های درمانی شما را از شر خود ویروس خلاص نمی‌کنند، بلکه فقط زگیل‌ها را از بین می‌برند. سیستم ایمنی شما ممکن است ویروس را پاک کند، یا ممکن است بدون شناسایی در بدنتان باقی بماند.

گزینه‌های درمانی زگیل تناسلی عبارتند از:

 • wart paint (مخصوصاً برای زگیل تناسلی)
 • انجماد (کرایوتراپی) یا سوزاندن
 • لیزر درمانی
 • کرم برای تقویت سیستم ایمنی برای مبارزه با ویروس HPV
 • عمل جراحی

روش درمانی سایر انواع زگیل برای زگیل تناسلی مناسب نیست. برای صحبت در مورد گزینه‌های درمانی مناسب به پزشک مراجعه کنید.

آیا می‌ توان از زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

واکسن HPV شما را در برابر انواع HPV که باعث بیشتر زگیل‌های تناسلی می‌شوند و همچنین انواع ویروس پرخطر HPV که باعث سرطان می‌شوند، محافظت می‌کند. با این حال، واکسن در برابر همه انواع HPV از شما محافظت نمی‌کند.