در نتیجه بسیاری از مردم میخواهند در این کشور مشغول به کار شده و زندگی کنند. در واقع کانادا هر سال پذیرای بیش از 250000 کارگر خارجی موقت است. این کارگران در بخش های مختلفی مانند کشاورزی، فناوری اطلاعات، تولید، منابع طبیعی و غیره مشغول به کار هستند. بسیار از این کارگران خارجی برای همیشه در این کشور میمانند.

اگر شما هم میخواهید مانند یکی از این کارگران خارجی به کار کردن در کانادا بپردازید باید سه مرحله زیر راپشت سر بگذارید.

1-دریافت پیشنهاد کاری

2-دریافت مدارک اولیه

3-اقدام برای دریافت ویزای کار کانادا

مرحله اول: یک پیشنهاد شغلی دریافت کنید.

برای دریافت پیشنهاد شغلی در کانادا باید یک کارفرمای کانادایی پیدا کنید که مایل باشد شما را استخدام کند. البته برخی افراد این کارفرمایان را از طریق خانواده یا دوستانشان پیدا میکنند.

گاهی اوقات آنها از برنامه های دولتی مانند برنامه کارگران فصلی کشاورزی استفاده میکنند. اگر به هیچ یک از این شرایط دسترسی ندارید میتوانید به آژانس هایی که خدمات کاریابی کانادایی را ارائه می دهند یا وب سایت های شغلی کانادایی مراجعه کنید. متاسفانه شانس دریافت پیشنهاد شغلی از طریق وب سایت ها کم است. اما اگر رزومه خود را آپلود کنید میتوانید به دریافت پینشهاد شغلی امیدوار باشید.

اگر ویزای توریستی کانادا داشته باشید میتوانید در این کشور یک پیشنهاد شغلی پیدا کنید و شخصا با کارفرما صحبت کنید. شما نمیتوانید با ویزای توریستی در کانادا کار کنید. اگر شغل مورد نظر خود را بدست آورید باید از کانادا خارج شوید و از خارج از این کشور برای ویزای کار اقدام کنید.

اگر ویزای معتبری برای ورود به کانادا ندارید میتوانید از یک آژانس کاریابی برای پیدا کردن پیشنهاد شغلی کمک بگیرید.

مرحله دوم : دریافت مدارک

کارفرمای کانادایی معمولا باید یک مجوز ویژه از اداره کار کانادا یا بهتر بگوییم ESDC بگیرد. البته آنها به این مجوز ارزیابی اثر گذاری بر بازار کار (LMIA) میگویند. در نتیجه اگر کارفرما یک LMIA مثبت دریافت کند شما میتوانید در خواست ویزای کار بدهید.

معافیت LMIA

گاهی اوقات موقعیت شغلی که برای آن درخواست میدهید از LMIA  معاف است. در این مواقع کارفرما معمولا باید از طریق حساب کاربری خود در وب سایت IRCC برای کد معافیت اقدام کند. همزمان که کارفرما برای کد معافیت LMIA یا LMIA درخواست میدهد شما باید مدارک دیگری را آماده کنید. به عنوان مثال جمع آوری مدارک شناسایی، فرم های مجوز کار و مدارکی که نشان میدهد شما شرایط شغلی را براورده میکنید.

مرحله سوم: درخواست ویزای کار

برخی از مشاغل از مجوز کار معاف هستند. با این حال اکثر مشاغل در کانادا نیاز به ویزای کار دارند. ویزای کار به شما اجازه میدهد در کانادا بمانید و کار کنید. اگر دو مرحله اول را با موفقیت پشت سرگذاشته اید باید برای ویزای کار درخواست دهید. البته باید قبل از ورود به کانادا برای ویزای کار درخواست دهید. پس از دریافت ویزای کار میتوانید در کانادا زندگی و کار کنید.

اعتبار ویزای کار

مجوز کار میتواند برای چند روز یا چند سال معتبر باشد. صرف نظر از این ویزای کار ممکن است محدودیت هایی هم داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است مکان یا کارفرما را محدود کند. البته باید دقت کنید که تمام شرایط ویزای کار را رعایت میکنید تا از گم شدن آن یا خارج شدن از کانادا جلوگیری کنید.

درخواست برای اعضا خانواده

اگر همسر و فرزند دارید آنها هم میتوانند تحت شرایط خاص شما را در کانادا همراهی کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با یک متخصص مشورت کنید. به خاطر داشته باشید که ویزای کار موقتی است. اگر قصد دارید برای همیشه در کانادا زندگی کنید باید برای مهاجرت برنامه ریزی کنید.

مدت زمان ویزای کار

تمام ویزا های کار کانادا تاریخ انقضا دارند. تنها راه  کار در کانادا به طور دائم یا برای مدت زمان نامشخص دریافت اقامت دائم است. دولت کانادا محدودیت هایی را برای زمان ویزای کار تعیین میکند. کل ماه هایی که افراد میتوانند در کانادا کار کنند چه به صورت متوالی کار کرده باشند و چه با فاصله در مجموع چهار سال است.  کارگران خارجی حداکثر پس از چهار سال کار باید کانادا را ترک کنند و حداقل به مدت 4 سال در خارج از کشور بمانند تا اینکه دوباره واجد شرایط کار در کانادا شوند.

ویزای کار آزاد در کانادا

ویزای کار ازاد با کار معمولی تفاوت دارد چون شغل یا کارفرما خاصی را مشخص نمیکند. به طور کلی شغل و کارفرما هر دو در ویزای کار کانادا مشخص شده اند  بنابراین دارنده آن در زمانی که در کانادا است باید شرایط خاصی را رعایت کند. ویزای  کار آزاد به دارنده آن اجازه میدهد تا برای هر کارفرمای کانادایی تقریبا در هر شغلی کار کند.

ویزای  کار ازاد نیازی به داشتن پیشنهاد کار یا ارزیابی اثر گذاری بر بازا کار (LMIA) ندارد.

طبق مقررات مهاجرتی ویزای کار ازاد میتواند توسط افراد زیر درخواست شود:

  • همسر کارگران خارجی موقت در مشاغل سطح 0، A یا B طبق دسته بندی مشاغل ملی (NOC).

  • همسر دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل تمام وقت

  • دانشجویان بین المللی که اخیرا از یکی از موسسات فوق متوسط کانادا فارغ التحصیل شده اند.

 آیا میتوانم مقیم دائم شوم؟

کارگران خارجی موقت میتوانند تحت برنامه های زیر برای اقامت دائم درخواست دهند:

  • کلاس تجریه کانادایی (CEC)

  • فرصت های انتاریو: برنامه نامزدهای استانی (PNP)

  • پرستار خانگی: تغییراتی در برنامه پرستار خانگی در سال 2019 وجود داشته است. برای درخواست این برنامه باید شرایط لازم را داشته باشید.

شما همچنین میتوانید به عنوان یک کارگر ماهر درخواست بدهید اما هیچ دسته بندی خاصی در طبقه کارگر ماهر برای کارگران موقت خارجی وجود ندارد.