امنیت همواره جزو اولین و اساسی‌ترین نیازهای بشر تا به امروز بوده که در سایه آن انسان‌ها می‌توانند به رشد و توسعه و مهم‌تر از آن آرامش دست پیدا کنند. براساس گزارش ایسنا میزان سرقت در ایران بیش از ۴ برابر شده و به رقم سالیانه یک میلیون فقره رسیده است در حالی‌که حدود ۱۵ سال پیش شمار سرقت‌ها فقط حدود یک‌دهم میزان فعلی بوده است. فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز از افزایش هفت درصدی سرقت در سه ماه تابستان ۱۴۰۱ خبر داد و گفت باید در مورد افزایش آمار سرقت در تهران فکر جدی‌تری کرد.

چه قصد خرید خانه و آپارتمان داشته باشید یا درحال حاضر ساکن جایی باشید با پاسخ دادن دقیق به سؤالات زیر می‌توانید اقدامات اصولی و پیشگیرانه خوبی را جهت بالابردن ایمنی محل زندگی یا حتی کسب و کارتان انجام دهید.

۱- داخل خانه شما از سمت خیابان یا همسایگان قابل مشاهده است؟

براساس آمار ۷۵ درصد دزدی‌ها از منازل صورت می‌گیرد و اگر اشیای باارزش منزل شما از داخلی کوچه و خیابان و همسایگان به راحتی قابل مشاهده است، در عمل کار سارقین را راحت کرده‌اید. چرا که چیزهای با ارزشی مثل پول، جواهرات، وسایل الکترونیکی و .. از نگاه آنها دور نیست و انگیزه سرقت را بالا می‌برد.

قابل مشاهده بودن داخل منزل مشکل دیگری هم به همراه دارد و آن اینکه درب و پنجره‌های شما که محل نفو.ذ دزدها هستند به راحتی شناسایی می‌شوند و در فرصت مناسب امکان سرقت را پیدا خواهند کرد.  بنابراین با رفع این مشکل امنیت خانه خود را افزایش دهید.

۲-  آیا محیط اطراف خانه شما به خوبی روشن است یا خیر؟

همه ما می‌دانیم که محیط های تاریک نه تنها امن نیست بلکه راه را نیز برای سارقان باز می‌کند. با نورپردازی‌های مناسب در محوطه زندگی خود مخصوصا در قسمت‌های بیرونی آپارتمان می‌توانید این نقیصه را برطرف کنید. امروزه سیستم‌های هوشمند روشنایی که قابلیت کنترل از راه دور هم دارند گزینه مناسبی هم برای امنیت بیشتر و هم مصرف برق کمتر هستند.

۳- غیر از شما چه کسانی کلید خانه شما را دارند؟

در برخی فرهنگ‌ها مثل فرهنگ ما ایرانی‌ها معمول است که کلید یدک و اضافی خانه خود را به همسایه یا آشنایان می‌دهیم تا در مواقع سفر یا اضطرار مراقب منزل باشند. ولی جهت پیشگیری از پیامد‌های بعدی باید مطمئن شوید که آنها قابل اعتماد باشند تا بعداً خودتان یا آنها را سرزنش نکنید.

امنیت خانه خود را به دست غریبه ها ندهید

۴- در اطراف منزل از علامت‌هایی که نشان می‌دهد خانه مجهز به سیستم امنیتی نظارتی است استفاده می‌کنید؟

اگر تاکنون سیستم های هوشمند حفاظتی را در آپارتمان خود نصب نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم در اولین فرصت این کار را انجام دهید چرا که تأثیر زیادی در کاهش جرایم و سهولت پیگیری‌های قضایی دارد. با این حال حتی استفاده از برچسب‌هایی که نشان می‌دهد آپارتمان شما مجهز به سیستم نظارتی امن هست نیز خالی از لطف نیست. بهتر است این علائم را بر روی درب و پنجره‌های جلو و پشت منزل خود نصب کنید.

۵- جنس درب و پنجره‌ها و قفل آنها مرغوب و مطمئن هستند؟

درب های بیرونی و ورودی خروجی منزل شما لازم است فلزی یا ضد سرقت باشد و از مدل‌های کشویی هم پرهیز کنید. چون سارقان این درها را دوست دارند و کار با این درها برایشان راحت است. اگر علاوه‌بر قفل‌های معمول از قفل‌های ثانویه برای در و پنجره‌ها استفاده کنید کار دزدان را سخت‌تر خواهید کرد. همچنین سنسورهای هوشمندی که بر روی درب‌ها و پنجره‌ها نصب می‌شود و به همراه آلارم می‌توانند سارق را از محل فراری دهد.

۶- آیا محله شما سیستم دیدبانی دارد؟

براساس تجربه شهرهایی مثل تورنتو در اجرای برنامه‌هایی موسوم به watch program، دزدی‌ها تا ۳۰ درصد کاهش یافت. اگر در محله شما امکان اینکه با توافق همسایگان برنامه‌های دیدبانی اجرا کنید وجود دارد این فرصت را از دست ندهید. حتی قرار دادن نگهبانی در نزدیکی کوچه و محله نیز به امنیت خانه شما کمک خواهد کرد.

۷- بعد از کوج کردن به منزل جدید، قفل‌های قبلی را عوض کردید؟

شاید این سوال بدیهی به نظر برسد ولی درعین حال بسیاری از سرقت‌ها در اثر توجه نکردن به همین امر ساده صورت می‌گیرد. اگر به تازگی به جای جدیدی نقل مکان کرده‌اید، نمی‌توان مطمئن شد که ساکنان قبلی همه کلید ها را به شما داده‌اند. بهتر است در مدتی که شما ساکن خانه جدیدتان هستید قفل تمام درب ها را عوض کنید و فقط خودتان کلید منزل‌تان را داشته باشید.

۸- آیا منزل شما به سیستم هشدار دود و آتش مجهز است؟

توجه داشته باشید که امنیت منزل مسکونی شما فقط در جلوگیری از سرقت خلاصه نمی‌شود. بلکه در موارد زیادی نیز بی‌دقتی در استفاده از وسایل برقی و گازی نامطمئن یا تجهیزات فرسوده ممکن است موجب آتش‌سوزی شود و خانه شما به اصطلاح دود هوا شود. استفاده از سنسورهای دود و آتش به شما در چنین مواقعی هشدار می‌دهد و اقدامات ایمنی لازم انجام خواهد شد.

۹- از بیمه منزل یا مستأجران استفاده می‌کنید؟

چنانچه به هر دلیلی ساختمان شما مورد تعرض سارقان قرار گرفت یا دچار آسیب‌های مالی دیگر شد، داشتن بیمه‌نامه ساختمان می‌تواند جبران خسارت کند و تاحد زیادی از امنیت مالی و روانی شما را تأمین کند. بنابراین اگر تاکنون اقدام به اخذ بیمه نکرده‌اید برای گرفتن بیمه حوادث و ساختمان خود بازنگری کنید تا ضررهای کمتری را متحمل شوید.

استفاده از دوربین مداربسته امنیت خانه را بالا می‌برد

۱۰- از دوربین مداربسته یا دزدگیر استفاده می‌کنید؟

تقریباً در دنیای امروز کمتر کسی هست که اهمیت استفاده از تجهیزات حفاظتی را نداند. استفاده از دوربین های مداربسته هوشمند یا دزدگیر اماکن و حتی قفل‌های هوشمند، علاوه‌بر اینکه مقرون‌به صرفه است، امنیت بالایی را برای ساختمان شما به همراه دارد. هرچه به صورت ترکیبی از آیفون‌های تصویری، دوربین مداربسته، سنسورهای هوشمند، دزدگیر و ... استفاده کنید، ضریب امنیتی محل زندگی شما بالاتر می‌رود.

یکبار هزینه کردن برای خرید و نصب تجهیزات امنیتی، از خسارت‌های هنگفت بعدی جلو‌گیری می‌کند. ضمن اینکه با سیستم‌های هوشمند امروزی امکان کنترل از راه دور به صورت تصویری و صوتی تنها با یک موبایل برای شما فراهم است.

امنیت زندگی‌تان را جدی بگیرید

در این مطلب تلاش کردیم از بین انواع راهکارهای افزایش امنیت آپارتمان، مهم‌ترین مواردی که لازم است بدانید را مطرح کنیم. همیشه سعی کنید قبل از خرید منزل اول از امنیت محله‌ای که قصد زندگی دارید مطمئن شوید و حتی وضعیت همسایگان خود را نیز بررسی کنید. هرچه اقدامات اولیه و پیشگیرانه را جدی‌تر بگیرید، احتمال وقوع سرقت و دزدی کمتر خواهد شد و از خسارت‌های مادی، جسمی یا روحی آتی جلوگیری کرده‌اید.

منبع: فرافن