اما در میان این تمایزها، برخی از استان‌ها با پیشینۀ تاریخی و تمدنی، بیشتر مورد توجه گردشگران قرار دارند و شاید از این جهت که از همه نوع جاذبه اعم از طبیعی و تاریخی برخوردار هستند شانس تاریخی آورده‌اند. همدان از این دست شهرها و استان‌هاست. همدان امروزی، روی تلی از خاک‌های تاریخ چند هزار سالۀ ایران بر افراشته شده است. از این منظر، همدان جزو استان‌هایی است که شانس دیده شدن بیشتری دارد.

ویژگی‌های دیگر همدان از چند منظر است که آن را از مسیر گردشگری به مقصد گردشگری بدل می‌کند. برای مثال همدان از لحاظ طبیعی دارای اقلیمی بسیار جذاب برای گردشگران طبیعی (طبیعت) است. الوند و دامنه‌ها و دشت‌های آن از همدان تا تویسرکان و نهاوند و ... یکی از جذابیت‌های همدان است. از منظر تاریخی و تمدنی هم می‌توان همدان را یکی از مهمترین گاهواره‌های زندگی مدنی در ایران دانست. هگمتانه نخستین شهری است مادها بنا کردند و در آن زیست داشتند.

نمای زیبای برفی ویلاهای کوهستانی

قبور متبرکه و چهره‌های علمی و فرهنگی و فلسفی و حکمی هم از دیگر ویژگی‌های تاریخی و تمدنی همدان است که این امکان را برای استان به وجود آورده که شرایط بهتری در حوزه گردشگری در بین استان‌های دیگر داشته باشد.

اما تحولات توسعه‌ای دیگری در همدان رخ داده که خاطرات جدیدی را برای نسل جدید رقم زده است. ساخت دهکدۀ تفریحی توریستی گنجنامه جریان جدیدی را در گردشگری همدان صورت داده که منشاء تغییراتی در نگاه گردشگر به همدان شده است.

مجموعۀ گردشگری گنجنامه توانسته به عنوان یک منطقۀ نمونۀ گردشگری ساعات بیشتری گردشگر را در استان همدان نگه‌دارد. هر چقدر گردشگر ساعات بیشتری در استان حضور داشته باشد، درآمدهای آن برای جامعۀ پیرامونی خواهد بود.

از این‌ها گذشته، رعایت استانداردهای بالای تفریحی، توریستی و اقامتی، به علاوۀ تجمیع امکانات و خدمات و ابزارهای تفریحی باعث شده دهکدۀ گجنامه به تنهایی مقصد گردشگری باشد و حتی با عنوان پایلوت اقامت در غرب کشور هم بشود.

وجود تله کابین در مجموعۀ گنجنامه، که  زیبایی‌های منحصر به فرد دامنه‌های الوند، دشت میشان و مسیر گنجنامه و شهر همدان را به گردشگر ارائه می‌کند یکی از بهترین تفریحات در منطقۀ غرب کشور است. سورتمه ریلی، بانجی جامپینگ، تیرول و ... از دیگر تفریحات هیجانی مجموعه گردشگری گنجنامه است. علاقمندان به کوهنوردی و سنگ‌نوری هم از این مجموعه می‌توانند بهرۀ کافی را ببرند.

وجود دیوارۀ سنگ‌نوردی در این مجموعه می‌تواند گردشگران ورزشی را هم به خود جلب کند. علاوه بر این‌ها خانواده‌ها می‌توانند از امکانات اقامتی در قالب ویلاهای کوهستانی بهرمند شوند و لحظات خوب و خاطره‌انگیزی را رقم بزنند.

دهکده گنجنامه

یکی دیگر از جذابیت‌های دهکدۀ گنجنامه غار آکواریوم گنجنامه است، اگر در گوگل همین عنوان را جستجو کنید می‌توانید وجه تمایز این غار را با غارهای مشابه در کشور ببینید. این غار در خاورمیانه بی‌نظیر و کم‌نظیر است. فضای آن الهام گرفته از غار علیصدر است و گردشگر می‌تواند بسیاری از جذابیت‌های موجود در زندگی آبزیان، پرندگان، خزندگان و ... را در آن ببیند.

با این توصیفاتی که در این مطلب آمد، گنجنامه و دهکدۀ گنجنامه به عنوان یک مقصد گردشگری در غرب کشور مطرح است و می‌تواند تمام سلیقه‌های عمومی در گردشگری را پوشش دهد. اگر برای سفر نوروزی یا بهار تصمیم جدی و با برنامه‌ریزی خاصی ندارید، حتماً به حضور در همدان و دیدن این جذابیت‌ها فکر کنید. به طور حتم ساعات و روزهای خوبی برای شما رقم خواهد خورد.

سایت گنجنامه : www.ganjname.com

اینستاگرام : @ganjnamehvillage