رشد این صنعت در ایران باعث شد برای افراد زیادی شغل‌هایی در محل زندگی خودشان ایجاد شود که از آن دسته می‌توان به بازار صنایع دستی، راهنمای گردشگری طبیعت، تاسیس اقامتگاه بوم گردی و ... اشاره کرد.

اکوتوریسم ایران و مزیت های رزرو اقامتگاه های بوم گردی

از آنجا که ایران دارای اقلیم‌های متنوع با جاذبه‌های طبیعی زیادی است، طبیعت گردی در ایران راحت به انتها نمی‌رسد. از کویر گرفته تا جنگل‌های انبوه، از دشت‌های پر از گل‌های وحشی تا کوه‌های مرتفع، از شهرها و روستاهای ساحلی تا بیابان‌های وسیع، در طبیعت ایران دیده می‌شوند.

گردشگرهای داخلی و خارجی زیادی فقط به قصد دیدن جاذبه‌های طبیعی و گذراندن اوقات خود در دل طبیعت، سفر می‌کنند.

یکی از عواملی که طبیعت گردی را برای علاقمندانش آسان کرده، وجود اقامتگاه بوم گردی و کلبه چوبی در مناطق بکر طبیعت است. حالا افراد با هر نوعی از سفر که مورد نظرشان باشد، به آسانی می‌توانند پیش از حرکت به سمت مقصد اقامتگاه بوم گردی را برای خود و همسفرانشان رزرو آنلاین کنند.

جاباما مرجع معتبر رزرو و اجاره آنلاین انواع اقامتگاه در نقاط مختلف ایران است که بخشی از انرژی اصلی خود را روی شناسایی اقامتگاه‌های بوم گردی مناطق مختلف ایران متمرکز کرده است. البته انواع دیگری از اقامتگاه هم وجود دارد که طرفداران خاص خود را دارد، به طور مثال در اطراف تهران یا شمال کشور اجاره ویلا استخردار خیلی رایج است.

با وجود تنوع اقلیمی در ایران، می‌توان حدس زد که بوم گردی‌ها چه اندازه در ایران متنوع هستند. هر اقامتگاه بوم گردی بسته به نوع اقلیم و فرهنگ بومی منطقه، دارای مزایایی برای اقامت مسافران است. شاید بتوان وجه اصلی تمایز میان انواع محل اقامت و اقامتگاه بوم گردی را همین اتصال بوم گردی به فرهنگ اصیل و اقلیم طبیعی منطقه دانست.

مزایای اقامت در اقامتگاه بوم گردی

هر کدام از انواع اقامتگاه دارای جذابیت‌هایی هستند که در کیفیت سفر مهمانان اثر می‌گذارند. هتل، ویلا، هاستل، آپارتمان مبله، سوئیت، کلبه جنگلی و کلبه ساحلی انواع دیگر اقامتگاه هستند. اما چرا اقامتگاه بوم گردی گزینه‌ای متفاوت و منحصر به فرد است؟

آشنایی با فرهنگ بومی خاص هر منطقه

ایران دارای قومیت‌های مختلفی است که فرهنگ هر کدام در نوع خود خاص و جذاب است. آشنایی با فرهنگی غیر از آنچه در آن رشد کرده‌ایم، باعث می‌شود از دیدگاه‌هایی متفاوت با اصول فکری خودمان آشنا شویم. این آشنایی، جهان بینی فردی ما را گسترده می‌کند و یاد می‌گیریم چطور از هر فرهنگ بومی برای رشد فکری دستاوردهایی داشته باشیم. در پی این رشد فکری، صلح و دوستی میان مردم مناطق مختلف شکل می‌گیرد و جهان انسانی مسیر تازه‌ای را در پیش می‌گیرد.

دیدن جاذبه‌های بکر و ناشناس منطقه با همراهی راهنمای بومی

یکی دیگر از عواملی که منجر به تمایل بیشتر مسافران به تجربه اقامت در بوم گردی می‌شود، اشتیاق افراد به گردش با راهنمای محلی منطقه است. به عنوان مثال جزیره قشم پر از جاذبه‌های طبیعی گمنامی است که فقط مردم محلی مسیر دسترسی به آنها را می‌شناسند.

با اقامت در یکی از اقامتگاه‌ های بوم گردی قشم، فرصت این را دارید که با همراهی راهنمای محلی به گردش در جزیره بپردازید و با شگفتی‌های طبیعی آشنا شوید که حتی از وجودشان در جزیره بی‌خبر بودید.

جاباما2

چشیدن طعم‌های اصیل محلی

تنوع غذاهای محلی هر منطقه جغرافیایی به نوع اقلیم و مواد غذایی موجود در آن بستگی دارد. بعضی شهرها و روستاها دارای غذاهای محلی بسیار متنوعی هستند. بعضی از مناطق که طبیعت محرومی دارند نیز غذاهای محلی خاص خودشان را دارند. به عنوان نمونه، روستاهای کوهستانی غرب کشور که در اقلیم سنگی سخت واقع شده‌اند، غذاهای محلی تنوع کمتری دارند.

اما با این وجود، سال‌ها قبل، مردم به صورت خلاقانه با همان مواد اولیه محدودی که توانایی رشد در منطقه را دارند، ترکیبات غذایی بسیار جذابی را در فرهنگ غذایی خود جای داده‌اند. در آشپزخانه یا رستوران اقامتگاه های بوم گردی مناطق مختلف، غذاهای محلی به دست مردم بومی طبخ و سرو می‌شوند.

پیدا کردن جمع‌های صمیمی و دوستانه

بوم گردی ها اغلب پذیرای افرادی با روحیه نزدیک به همدیگر هستند. افرادی که در مرحله اول نسبت به فرهنگ بومی و طبیعت منطقه کنجکاو هستند. این گردشگرها در محیط اقامتگاه بوم گردی که به لطف میزبان، همیشه گرم و صمیمی است با هم آشنا می‌شوند و شب‌های دوستانه‌ای را در صدای ساز و آواز محلی تجربه می‌کنند که رنگ سفرشان را به رنگی گرم پر از لبخند بدل می‌کند.

اقامت در دل طبیعت

بسیاری از بوم گردی ها در روستاهای کم جمعیت در دل طبیعت بنا شده‌اند. آرامشی که در محیط اقامتگاه بوم گردی تجربه می‌شود، از جنس طبیعت است.

جاباما3

کاهش هزینه‌های سفر

هزینه اقامت در اقامتگاه بوم گردی نسبت به هتل و ویلا بسیار کمتر است. افراد چه به صورت انفرادی و چه به صورت گروهی می‌توانند در بوم گردی اقامت کنند و هزینه سفر خود را بهتر مدیریت کنند.

تجربه زندگی متناسب با آداب بومی

هر منطقه جغرافیایی به واسطه مردمی که سالیان دراز در آن ساکن بوده‌اند، دارای آداب خاص خودش است. گاهی این آداب و رسوم تفاوت بسیار زیادی با فرهنگی که ما در آن رشد کرده‌ایم دارند. اما اگر فرصت تجربه زیست با آدابی دیگر را داشته باشیم، حیف نیست که این زندگی تازه ولی اصیل را حداقل برای چند روز تجربه نکنیم؟

تجربه زندگی با منافع جمعی

با اقامت در بوم گردی، فرصتی برای زندگی گروهی خواهیم داشت. این نوع اقامت با اقامت در اقامتگاه‌هایی مانند هتل، ویلا و آپارتمان بسیار متفاوت است.

بعضی از اقامتگاه‌های بوم گردی دارای محیط‌هایی عمومی هستند تا فرصت تجربه زندگی جمعی حتی برای چند ساعت در روز در اختیار مهمانان گذاشته شود تا به مرور بتوانند انعطاف‌پذیری خود را در سفر و در پی آن در زندگی بیشتر کنند. استفاده از فضاهای مشترک احساس خوب مردم بودن را برای گردشگرها زنده می‌کند.