تصمیمات وزارت صمت درباره نحوه فروش و پیش فروش خودرو.افزایش نگرانی ها از افت شاخص بورس

وزارت صمت عملیات جدیدی را آغاز می کند. با اعلام همین موضوع، حباب های کوچک خودرو ترکیده . ورود سرپرست جدید و اعلام تصمیم های جدید وزارت صمت ، اندکی بر بازار خودرو تاثیر گذاشت . اما از حرف تا عمل راهی پرفراز و نشیب است. واقعی کردن تقاضا و عدالت در توزیع، از وعده های تکراری این روزهاست ، اما امید به تغییر و بهبود اوضاع، کورسویی است که هنوز به چشم می خورد . برخی کارشناسان معتقدند اگر این تصمیمات به درستی اجرا شود وعده کنترل قیمتها محقق خواهد شد. افت شاخص بورس بعد از روند صعودی شگفت انگیز ، هشدار های کارشناسان را به واقعیت نزدیکتر کرده . نگرانی ها رو به افزایش است.

خودرو وارد فاز جدیدی شد . وزارت صمت  تصمیمات تازه ای گرفته. با اعلام این تصمیمات حباب های کوچک خودرو ترکیده. اما حبابهای بزرگتر همچنان مقاومت می کنند. واقعیت این است که تصمیمات وزارت صمت درباره نحوه فروش و پیش فروش خودرو ، از جمله قرعه کشی بین ثبت نام کنندگان ، محدودیت های فردی برای خرید ، تعیین سقف قیمت فروش ، اعلام جرم احتکار برای انبار کردن خودرو،  و .... با هدف واقعی کردن تقاضا و عدالت در توزیع ، هرچند در آرام کردن فضای روانی این بازار کمی موثر بود اما تنها اجرای درست این تصمیمات و تمرکز بر رفع مشکلات سیستمی در صنعت خودروسازی ، به زعم کارشناسان می تواند مسیر کنترلی را بهبود پایداری دهد. هر یک از تصمیمات جدید ، منتقدان و حامیان خود را دارد . برخی راه حل ها در سالهای قبل تجربه شده و به اعتقاد کارشناسان ، تصمیماتی نادرست و بی نتیجه است. در هر حال باید منتظر بود و دید که این تصمیمات تا چه اندازه قابلیت اجرا و اثربخشی دارند.  

افت شاخص بورس بعد از روند صعودی شگفت انگیز ، هشدار های کارشناسان را به واقعیت نزدیکتر کرده . اینکه در این مدت ، ارزش واقعی  اکثر شرکتها افزایش نداشته  و تنها بالارفتن قیمت دلار و اشتیاق مردم برای مشارکت در بازار سرمایه ، که ناشی از جو روانی  حاکم است ، دلیل مهم رونق بورس بوده. حالا بعد از فراز های بی نظیر، ترس بر این بازار غلبه کرده. حبابهایی که از آن خبر می دادند، در بازار سرمایه  قدری ترکیده، تا بر نگرانی ها در بورس بیفزاید . ترکیدن حبابهایی که قاعدتا باید مسرت بخش می بود . این در حالی است که همچنان تنور اختلاف نظر بین فعالان و کارشناسان اقتصادی داغ است.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد