انتشار عکس وزیر ارتباطات دولت ابراهیم رئیسی در مصاحبه با خبرنگار زن روسی جنجال به پا کرد. عکس جنجالی از پشت صحنه مصاحبه عیسی زارع‌پور گرفته شده است. خانم خبرنگار که جلوی دوربین نشسته روسری بر سر دارد و کت و شلوار پوشیده است. اما خانم دیگری در فاصله‌ای کم در پشت صحنه نشسته  روسری بر سر ندارد و پاهایش عریان است. تفاوت پوشش این دو خانم خیلی زود مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. خصوصا آن که این مصاحبه در سفارت ایران در روسیه انجام شده است. 

وزیر جوان رئیسی

عیسی زارع‌پور یکی از جوان‌ترین اعضای کابینه ابراهیم رئیسی است. او متولد اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه است که در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده است. در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، زارع‌پور در 26 سالگی رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. در زمانی که ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه بود، او رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه بود و با رسیدن رئیسی به ریاست قوه مجریه، زارع‌پور نیز به وزارت رسید.

در یک سال اخیر که زارع‌پور وزیر ارتباطات بوده، از متهمان کاهش سرعت اینترنت و افزایش محدودیت‌ها برای دسترسی به اینترنت بوده است. با این حال وی در اظهار نظری گفته بود «هم سرعت اینترنت تلفن همراه و هم اینترنت خانگی افزایش داشته است.»

از دیگر اقدامات بحث برانگیز دوره یک ساله وزارت زارع‌پور، افزایش 20 تا 50 درصدی تعرفه‌های پستی بود که با انتقادات بسیاری خصوصا از سوی کسب و کارهای اینترنتی همراه بود. یکی دیگر از ابتکارات در یک سال وزارت او فعال شدن قفل کودک گوگل در سرچ های اینترنتی برای کاربران ایرانی است.

فعال شدن حالت Safe Search در سرویس جست‌وجوی گوگل البته از نظر عیسی زارع‌پور قفل کودک نیست ولی محدودیتی برای دسترسی به محتواهای غیراخلاقی و با خشونت بسیار شدید است.

سفر به روسیه 

هفته گذشته زارع‌پور در رأس هیئتی 20 نفره به روسیه سفر کرد و با مسئولان مرکز ملی راهبری ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی روسیه دیدار کرد. پس از این دیدارها، موتور جست‌وجوی روسی یاندکس که از سال 1394 در ایران فیلتر است، رفع فیلتر شد. 

پس از بازگشت وزیر ارتباطات به ایران، مهدی سالم، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات برکنار شد و مصطفی اشرف به سمت سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب شد. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی برکناری رئیس روابط عمومی این وزارتخانه را به انتشار عکس وزیر از پشت صحنه مصاحبه مرتبط می‌دانند. 

سوغات وزیر از مسکو

نتایج سفر وزیر ارتباطات به روسیه زیر حاشیه عکس جنجالی پنهان ماند اما خبرها حکایت از آن دارد که وزیر به دنبال یک طرح جدید است. اپ های روسی و ایرانی جایگزینی اپ های به گفته او غربی شود.

زارع پور در روسیه گفته در شرایط تحریم لازم است از سیستم‌‌عامل‌ها و اپلیکیشن‌های غربی فاصله گرفت و وابستگی به محصولات آن‌ها را از بین برد. برای رسیدن به این هدف، تهران و مسکو قرار است در توسعه‌ی «نرم‌افزار استراتژیک مدیریت پایگاه داده» (DBMS) سرمایه‌گذاری کنند که به‌گفته‌ی وزیر ارتباطات، یکی از زمینه‌های مهم همکاری‌های ایران و روسیه برای رفع نیازهای بخش دولتی هر دو کشور است.

 

شبکه ملی اطلاعات و طرح صیانت

می‌توان گفت جنجالی‌ترین موضوع در یک سال اخیر، طرح موسوم به صیانت از کاربران فضای مجازی بود. طرحی که کاربران اینترنت را دچار هراس از قطع دسترسی به شبکه جهانی اینترنت کرده است. 

یکی از مأموریت‌های زارع‌پور در وزارت ارتباطات به اتمام رساندن پروژه شبکه ملی اطلاعات است. وی سال گذشته در اظهار نظری گفت «براساس هدف‌گذاری‌های انجام گرفته مقرر شد حدود ۷۰ درصد شبکه ملی اطلاعات امسال اجرایی شود.» وی همچنین گفته بود: «متاسفانه از شبکه ملی اطلاعات هیولا ساخته‌اند.»

طرح صیانت ابتدا در مرداد سال گذشته در جلسه غیر علنی مجلس تصویب شد و به کمیسیون مشترک ارجاع شد. این طرح با انتقادات فراوانی مواجه شد و در نهایت با وجود تصویب در کمیسیون مشترک مجلس، توسط هیئت رئیسه مجلس لغو شد. 

آذر ماه سال گذشته، رسانه‌ها خبر از نسخه جدید طرح صیانت دادند که وزیر ارتباطات در دیدار با رئیس مجلس نسخه این جدید را ارائه داده است. 

رسانه‌ها اعلام کردند «در نهمین جلسه این کمیسیون عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و ابوالحسن فیروزآبادی رئیس مرکز ملی فضای مجازی در جلسه‌ای با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس، نظرات خود را درباره طرح صیانت اعلام و وزیر ارتباطات نسخه جدیدی از طرح صیانت ارائه کرده است. این نسخه که به گفته رئیس کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت، مهر محرمانه دارد تاکنون منتشر نشده؛ اما امیر خوراکیان، معاون حقوقی مرکز ملی فضای مجازی، می‌گوید ۳۰ درصد با طرح فعلی تفاوت دارد.»

در فروردین سال جاری نیز نمایندگان مجلس در یک رأی گیری استمزاجی برای بازگشت طرح صیانت به صحن مجلس موافقت کردند تا پرونده طرح صیانت همچنان باز بماند.

عیسی زارع پور