به گزارش اکوایران، طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش، رتبه‌بندی معلمان قرار است از 31 شهریور 1400 برای این قشر اعمال شود و به گفته وزیر آموزش و پرورش، حقوق معلمان با اجرای این قانون حدود دو میلیون و 300 هزار تومان افزایش می‌یابد.

یوسف نوری در روزهای گذشته اظهار کرده بود که رتبه‌بندی معلمان تا پیش از پایان امسال اجرا و اعمال خواهد شد.

روز جمعه (4 آذر) نیز سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره جزئیات پرداختی‌های فرهنگیان در ماه‌های آبان و آذر گفته بود که رتبه‌بندی صدور احکام آموزشیار معلم (45 درصد مجموع حق شغل، حق شاغل و فوق‌العاده شغل) برای مشمولین از 31 شهریور 1400 اعمال شده و وجوه و معوقات نیز از اول فروردین 1401 به مدت هشت ماه پرداخت شده است.

به گفته صادق ستاری‌فرد، برای معلمان تابع صندوق بازنشستگی کشوری، مقرری ماه اول (افزایش حقوق نسبت به ماه قبل) از ترمیم حقوق و رتبه‌بندی کسر شده و مقرری ماه اول در زمان واریز معوقات 1400 دیگر کسر نخواهد شد. با توجه به اینکه در چند ماه گذشته علی‌الحسابی به میزان تقریبا 50 درصد از معادل ریالی رتبه آموزشیار معلم برای مدت 9 ماه (شش‌ماهه سال 1400 و سه ماه 1401) واریز شده است، در فیش حقوقی این کسور تحت عنوان برگشت جبرانی منظور شده است‌.

به گفته او، در پرداختی بعدی همه مشمولان لحاظ خواهند شد و در کنار پرداخت معوقات، کسر معوقات هم اعمال می‌شود که شامل مقرری ماه اول، برگشت جبرانی (مجموع علی‌الحساب سه ماه فروردین، اردیبهشت و خرداد 1401، که قبلا به حساب همکاران واریز شد و برای آنکه اعمال رتبه‌بندی در یک ماه دو بار منظور نشود، در فیش صادره این عبارت قید شده است) سهم مالیات، بیمه و صندوق بازنشستگی است.

بر اساس گفته‌های سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، خالص دریافتی ماه آذر فرهنگیان شامل، اختلاف حقوق آبان و مجموع معوقات مزایای رتبه آموزشیار معلم هشت ماه نخست 1401 و نیز دو ماه ترمیم حقوق مهر و آبان با علی‌الحساب سه ماه واریز شده، مقرری ماه اول و سایر کسورات قانونی است. ضمن اینکه حقوق مهر و آبان با علی‌الحساب سه ماه واریز شده، مقرری ماه اول و سایر کسورات قانونی است. فرهنگیان تابع صندوق بازنشستگان کشوری که دارای 30 سال خدمت و بالاتر هستند، از کسور مقرری ماه اول معاف هستند.

معوقات هشت‌ماهه معلمان پرداخت می‌شود

در همین راستا رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت آموزش و پرورش یکشنبه‌شب (13 آذر) در یک برنامه تلویزیونی گفت که ماه گذشته رتبه یک برای 80 درصد از معلمان صادر شده و رتبه‌بندی 20 درصد باقیمانده هم به‌زودی و تا پایان آذر صادر می‌شود و بر همین اساس معوقات هشت‌ماهه معلمان پرداخت خواهد شد.

مصطفی بابایی سارویی همچنین تصریح کرده که در آینده نزدیک با شکل‌گیری هیات‌های ممیزی، رتبه‌های یک تا پنج نیز برای معلمان اعمال و معوقات آن‌ها پرداخت می‌شود.

صبح امروز نیز سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ بخشنامه اعمال آخرین مدرک تحصیلی معلمان خبر داده و گفته که این بخشنامه به استناد بند 2-3 ماده 2 قانون نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شده است و بر این اساس آخرین مدرک تحصیلی معلمان در حکم کارگزینی‌شان اعمال می‌شود.